Thajský hodváb v Bangkoku

Thajský hodváb v Bangkoku Po stopách thajského hodvábu

Bangkok v sebe ukrýva obrovské množstvo zaujímavých príbehov a ľudských osudov. Ten o Jimovi Thompsonovi našťastie neupadol do zabudnutia. Pri mojej poslednej ceste do Bangkoku som mal konečne čas zistiť niečo viac o tomto zaujímavom človeku, ktorý „zachránil“ thajský hodváb a spropagoval ho vo svete. Kto to vlastne bol a ako sa ocitol v Meste anjelov? Jim sa narodil v USA a po skončení druhej svetovej vojny sa rozhodol, že zostane pracovne v Thajsku. V bangkokskej štvrti Ban Khrua sa stretol s tradičnou výrobou thajského hodvábu, ktorý tu tkali ženy vo svojich domoch. Zopár vzoriek hodvábu poslal do New Yorku, kde si ich všimla editorka časopisu Vogue. Ihneď ju zaujali a Jim tak mohol začať vyvážať hodváb do svojej rodnej krajiny. V 50. rokoch 20. storočia sa jeho biznis rozrastal a v Bangkoku si otvoril prvú kamennú predajňu. Skutočný úspech zaznamenal v USA po tom, ako sa jeho hodváb objavil v muzikáli The King and I. Vďaka zarobeným peniazom začal skupovať starožitnosti z celej juhovýchodnej Ázie. A práve tu prichádza na scénu jeho dom, ktorý dnes funguje ako múzeum. Postavený bol v roku 1958 a nachádza sa pri kanáli v štvrti Ban Khrua, kde v podstate vzniklo jeho hodvábne impérium. Z nezasklených okien tak videl domčeky na druhej strane kanála, kde bývali jeho tkáčky. Výstavba domu z tíkového dreva trvala približne jeden rok a Jim v ňom zmiešal prvky thajskej a západnej architektúry. Schodisko, po ktorom sa do domu dostanete, sa nachádza vo „vnútri“ domu a nie „vonku“, ako to v thajských domoch zvyčajne býva. Keď sa dostanete dnu, prvé čo si všimnete, sú starožitnosti. Sú ich tu desiatky. Sošky Budhov z Kambodže a Ayutthayi, obrazy znázorňujúce výjavy z Ramajány alebo zo života na kráľovskom dvore, čínsky porcelán... Jim bol vášnivý zberateľ a zaujímal sa o thajskú kultúru, dalo by sa povedať, že ňou žil. Aké boli jeho zberateľské plány a čo so svojou zbierkou plánoval urobiť, sa už, žiaľ, nedozvieme. Jim Thompson sa záhadne stratil v Malajzii v roku 1967. Jeho telo sa nikdy nenašlo. Nie všetky bangkokské príbehy majú šťastný koniec. To nám však nebráni v tom, aby sme ich neobjavovali...


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

3150
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

3565
K

Ázia  

Thajsko


náročnosť

12 dní

Trvanie

2450
Milujem ťa po thajsky (1. časť) Blog

Blog Milujem ťa po thajsky (1. časť)

Už ste sa niekedy zamilovali? Do krajiny či do mesta? Ja áno a bola to láska na prvý pohľad. Toto nie je blog o historických či zemepisných faktoch…

Michal Wellbeck 13 min. čítania
Bangkok - mesto tisícov Budhov a hriechu... Bangkok

Bangkok Bangkok - mesto tisícov Budhov a hriechu...

Mesto, ktoré sa nedá pomýliť so žiadnou inou ázijskou metropolou. Thajský budhizmus, thajský box, thajská masáž, thajská kuchyňa i jej úžasná…

Katarína Pivovarníková 14 min. čítania
Ostrovy Phi Phi - perly Thajska Phi Phi

Phi Phi Ostrovy Phi Phi - perly Thajska

Ostrovy, ktoré do začiatku 20. storočia nepoznal takmer nikto, dnes patria medzi celosvetovo najznámejšie tropické ostrovy. Thajsko má približne 1…

Marek Melúch 16 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine:

DOVOLENKA V EXOTIKE

ZISTIŤ VIAC