V nebi je raj na Zemi

V nebi je raj na Zemi

In medias res. Priamo na shanghajskom Bunde, kde po prvej opiovej vojne zriadili Briti svoj hlavny stan. Odjakziva sa obchodovalo na brehoch Zltej rieky, ale kym do 19. sotrocia len s tovarom, centrum financii a obchodu sa zacina v Shanghaji vytvarat spolu s britskym posobenim na cinskej pode. Kolonialne budovy sice nasvietene maju svoje caro dodnes, po kulturnej revolucii vsak mnohe financne institucie zutekali do Hong Kongu a par desiatok rokov neskor nove financne centrum zacina vyrastat na druhom brehu. Shanghaj nadobuda siluetu moderneho mesta a na vychodnom brehu Zltej rieky v 94-tom postavili impozantnu Orientalnu perlovu vezu, v 99-tom dynamicky 421 metrovy mrakodrap Jin Mao a v 2008 pribudol otvarak na flase - Shanghajske svetove obchodne centrum. Architektonicky navrh je od Japoncov a povodny zamer bol, ze nad panoramou cinskeho Shanghaja by sa vynimal kruhovy otvor na vtedy najvyssej budove mesta (uz maju rozostavany dalsi mrakodrap, ktory by ho mal prerast v roku 2014) Kruh vsak podozrivo mestskym radnym prilis pripominal symbol krajiny vychadzajuceho slnka a tak navrh pozmenili: ziadne japonske slnko v Cine nebude! Nariadili lichobeznik a ten bol dokonca konstrukcne jednoduchsi a je v nom lepsia vyhliadka. Tak vznikol otvarak na flase. Nakupovali sme na Nanjing road, prenikli do pravidiel cinskej zahradnej architektury v zahradach Yu, plavili sme sa vecer pozdlz vysvieteneho Bundu po rieke Huang Pu a ked sme mali v nohach i francuzsku stvrt (s budovou vzniku KSC) a stary Shanghaj, vyrazili sme dalej. Presli sme mesta, s ktorymi maloktory itinerar cestovnych kancelarii pocita, co je skoda, pretoze v Cine sa hovori, ze v nebi je raj a na Zemi je Hangzhou a Suzhou. Tieto miesta v 13. storoci navstivil aj Marco Polo a mozno bol dokonca menej uzasnuty ako my. Uplne pohodovym tempom bez narocnych presunov sme si dotvorili obraz o Juhovychodnej Cine. Su to vsetko milionove mesta, ale ukryvaju stare jadro. Hangzhou so svojim Zapadnym jazerom a horami na obzore, budhistickymi chramami, klastormi a pagodami opradenymi legendami. Poznate pribeh bielej hadej zeny? Spytajte sa Vasich znamych, ktori boli s BUBOm v Cine. Urcite budu vediet. Urcite budu poznat aj blazniveho mnicha a urcite Vam opisu romanticke vecerne ulicky Suzhou so zapalenymi cervenymi lampionmi pri kanaloch akoby ukradnutych z Benatok. To su uz dalsie Benatky na nasej ceste (prve boli v kasine Venetian v Macau)! Unaveni myslim, ze nie sme nikto a stale mame dostatok energie na prienik hlbsie do Rise stredu. A to i napriek tomu, ze tu mame teplejsie ako na Slovensku :)


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

4238
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

12223 22224€
K

Ázia  

Japonsko, Čína


náročnosť

10 dní

Trvanie

3560
Svetové zážitky na koľajniciach Prémiový blog

Prémiový blog Svetové zážitky na koľajniciach

Cestovateľský sen ísť na dovolenku vlakom má vraj iba promile Slovákov. No možno vás po tomto blogu pribudne. Spoločne s mojimi destinačnými…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: