,,Caldeira do Faial" je najmladšia zrútená kaldera na Azorskom súostroví, ktorej kráter vznikal viac ako 400 000 rokov v dôsledku erupcií, ktoré sa striedali s obdobiami pokoja. Toto miesto tvorí obrovská jama pokrytá zelenou vegetáciou, plná rastlín a kvetov, na dne ktorej sa nachádza malá lagúna. Vnútro kaldery je domovom dvoch tretín endemickej flóry Azorských ostrovov a endemickej fauny ostrova Faial.
Kaldera sa nachádza v strede ostrova Faial, tvorí časť prírodnej rezervácie a je to najvýznamnejšia geologická lokalita na ostrove. My navštevujeme túto kalderu počas nášho zájazdu Azorské ostrovy - najkrajšie miesto na Zemi.
Celý ostrov Faial je štruktúrovaný okolo tejto veľkej, centrálnej sopky, v ktorej strede sa nachádza hlboká kaldera s veľmi mladým reliéfom. Pri dobrej viditeľnosti máme možnosť vidieť, že to má takmer dokonale kruhový tvar.
Vo vnútornom okraji má kaldera priemer asi dva kilometre. Jej dno sa nenachádza na úrovni mora, ale v nadmorskej výške približne 570 metrov nad morom. Celé vnútro tvorí takmer vertikálna stena v ktorej vyniká niekoľko druhov makaronézskeho rastlinstva. Do kaldery sa dá dostať, vedie tam chodník, avšak prístup do nej je obmedzený a je možný len s certifikovaným sprievodcom.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Azorské ostrovy (POR)
- Výstup na Pico
- Počasie na Azoroch
- Tip na bar - Peter’s Cafe Sport
- Kde vidieť veľryby v Európe?
- Tip na hotel na Sao Miguel
- Azorské ostrovy, mapa
- Azorské ostrovy, vlajka
- Ostrov Faial, Azorské ostrovy
- Ananásy z Európy
- Atraktívna sopka Sete Cidades
- Tip na podnik - Tony´s
- Vikingovia na Azoroch
- Múzeum veľrýb v Lajes, Pico
- Majú Azorské ostrovy udržateľný cestovný ruch?
- Najlepšie víno Azor
- Jediná čajová plantáž v Európe