Kiviaq - delikatesa alebo hnus?

Kiviaq - delikatesa alebo hnus? Gastronómia sveta

Viete čo je Kiviaq? Ak pri cestovaní lovíte aj gastrozážitky, možno ste sa už s týmto jedlom stretli. Áno, ide o jedlo. A nie hociaké. Ak ste milovník zvierat, možno ani nečítajte ďalej. Aj keď, už v úvode treba povedať že príprava tohto jedla vychádza skôr z nutnosti a dômyseľnosného spôsobu ako prežiť. Kiviaq je totiž jedlo pôvodom z Grónska, kde to s potravou naozaj nebolo ľahké, hlavne v najstudenších mesiacoch. Možno aj preto sa mu hovorí „zimná špecialita”. Pre Inuitov je už po stáročia zdrojom potravy, hoci pre slabšie žalúdky to nemusí byť to pravé „orechové”. Ide totiž o veľmi netradičný spôsob úpravy.

Ak ste pripravení, môžme ísť na to. V prvom rade potrebujeme tuleňa. Ten samotný nie je tým, čo sa vo finále bude konzumovať, bude slúžiť iba ako „nádoba”. Áno, čítate správne. Z tulenieho tela sa odstráni prakticky všetko mäso a kosti, to čo potrebujeme je iba koža, s primerane hrubou vrstvou tuku. Získaná koža sa zošije do tvaru vaku. Keď máme pripravený tulení vak, vkladáme doňho jednotlivé porcie. Čoho? Nuž vtáčikov, niekoľko desiatok kusov. Presnejšie ide o alky malé, vtáky ktoré v Grónsku hniezdia. Do vaku sa vkladajú celé, aj s perím, vnútornosťami, kosťami… Keď je vak plný, švy sa dôkladne pokryjú tukom, aby sa zabránilo vniknutiu múch a iného hmyzu. Takto pripravený vak sa uloží pod hromadu kameňov a nechá sa fermentovať minimálne 3 mesiace, v niektorých prípadoch dokonca až jeden a pol roka. 

Takto pripravené vtáčiky sa potom už môžu konzumovať. Podotýkam že surové. Hoci pre našinca sa toto jedlo môže javiť ako niečo odporné, v Grónsku ide o delikatesu, niečo ako dobre vyzretý syr, či dobrý ročník kvalitného vína. Ak ste pravý dobrodruh a cestovateľ, prajem dobrú chuť. Ak vás zaujímajú ďalšie bizarné jedlá, prečítajte si náš blog Negustiózne! Vybrali sme najhoršie bizarné jedlá sveta. Foto: Asahi Shimbun


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

3845
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

24224
K

Guinea, Libéria, Sierra Leone


náročnosť

12 dní

Trvanie

4990
Ako som sa dostala do BUBO Blog

Blog Ako som sa dostala do BUBO

Príbeh o tom, ako sa naša destinačná manžérka Daniela Mihaldová dostala do BUBO. Od chodenia na poštu k ceste na Antarktídu.

Daniela Mihaldová 19 min. čítania
Ktorý mesiac kam cestovať? Blog

Blog Ktorý mesiac kam cestovať?

Tak, ako sme si zvykli, že máme celoročne jahody či exotické ovocie, tak aj celoročne vieme cestovať kamkoľvek do exotického sveta. Ktorý mesiac je…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
Rím – top 10 pamiatok úplne zadarmo Rím

Rím Rím – top 10 pamiatok úplne zadarmo

Čo vidieť vo večnom meste? Najkrajších desať pamiatok Ríma a systém, ako ich čo najlepšie vidieť. Ako prejsť Rím zadarmo, aby ste videli všetko?…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: