Kourou – Francúzska Guyana

Kourou – Francúzska Guyana druhé najdôležitejšie mesto tropického štátu

Prídem na pláž v Kourou a obdivujem hustú hnedú vodu Atlantiku. Voda nie je modrá ako inde v moriach, ale totálne hnedá. Hnedá voda je v dôsledku riek, ktoré prinášajú bahno z amazonskej džungle. A hlavne v dôsledku Amazonky samotnej. Zistilo sa to rozborom hliny z mora, ktorá je tá istá ako v Amazonke. Kourou je mesto vo Francúzskej Guyane, zámorskom regióne a departemente vo Francúzsku so sídlom v Južnej Amerike. Kourou je dôležitým a  hlavným mestom v tomto okrese. V Kourou sa nachádza Guyanské vesmírne stredisko a hlavný kozmický „prístav“ Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Do Kourou ideme z hlavného mesta Cayenne po veľmi dobrej ceste 60 km. Od mojej prvej návštevy spred cca 5 rokov sa cesta rapídne zlepšila a teraz je to rýchle. Okolo Kourou po prvý raz plával Španiel Vicente Yáñez Pinzón, známy z prvej výpravy Krištofa Kolumba ako kapitán lode Niňa. Plavil sa okolo už v roku 1500, no pobrežie Kourou ho nezaujalo. Mesto Kourou leží pri rieke Kourou, ktorá tu ústi do Atlantického oceánu. V okolí samá džungľa a 4 kopce: Carapa, Pariacabo, Café a Lombard a hory Singes a Condamine. Taktiež sa v okolí Kourou  nachádzajú tri jazerá: jazero Bois Diable, ​​jazero Marie-Claire a jazero Bois Chaudat. Služby tú fungujú, stretávam partiu Čechov, ktorí pracujú pre ESA a hovoria, že sa sem chodí lyžovať na vodných lyžiach a kanojkovať a kajakovať. Dlhé pláže s bielym pieskom a niektoré skalnaté výbežky lemujú oceánske pobrežie mesta.  Breh rieky pokrývajú väčšinou mangrovové porasty a hustý tropický dažďový prales. Mestečko je veľké asi ako Nové Zámky, druhé najdôležitejšie ale tretie najväčšie čo sa týka počtu obyvateľov.  Tých možmo rozdeliť do troch zhruba rovnako veľkých etnických skupín: domorodé národy (väčšinou indiáni Kalina) ale aj  miešanci kreoli a tzv. marooni. Bieli (väčšinou Francúzi) a Cudzinci (Brazílčania, Surinamčania, Hmong -Vietnam a Laos, Haiťania, Venezuelčania, Guyančania, Česi...). Vo Francúzskej Guyane som sa stretol s domorodými indiánmi, ale priznám sa nie tu v Kourou, tu som stretol skôr Vietnamcov. S Maroonmi som sa stretol na absolútnom západe krajiny, ide o neskrotných černochov, ktorí utiekli pred kolonizátormi do džungle kam sa za nimi každý bál ísť. V Kourou sa nasadá na katamarany, ktoré vás dovezú na preslávené Ostrovy Spásy  a kým prídete na ostrovy, tak sa more vyčistí. Amazonské piesky necháme pri brehu a na ostrovoch je tá najkrajšia priezračná vodička akú si len viete predstaviť. V Korou si určite pozrite Dreyfus tower (Dreifusovu vežu). Je na peknom mieste Plages des Roches. To miesto  je veľmi pekné. Vedľa je hotel prebudovaný z bývalého väzenia. Užite si to!  Foto: naše auto stojí na pláži v Korou pred vežou Dreyfusa (viď Dreyfusová aféra)  


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

14 dní

Trvanie

4012 5210€
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

10 dní

Trvanie

3488 4360€
K

Amerika   Európa  

Francúzska Guyana, Francúzsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

3146
Silicon Valley - sídlo najväčších firiem sveta Blog

Blog Silicon Valley - sídlo najväčších firiem sveta

Silicon Valley je meno, ktoré každý podvedome pozná ako centrum gigantických svetových korporácií a ambicióznych technologických startupov. Táto…

Filip Bobek 15 min. čítania
Kaňon Colca - svet kondorov Kaňon Colca

Kaňon Colca Kaňon Colca - svet kondorov

V rozoklanom srdci andských hôr leží jeden z najväčších skvostov Južnej Ameriky. S bohatou históriou siahajúcou ešte do čias pred Inkami bol…

Peter Droba 15 min. čítania
KVÍZ: Ako dobre poznáte Taliansko? Blog

Blog KVÍZ: Ako dobre poznáte Taliansko?

Cestoviny tagliatelle určite poznáte. Viete však, ktoré mesto v Taliansku drží recept ich výroby? Poznáte dominantu slávnej Florencie a spoznáte…

Viktor Háber 14 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: