Dreyfusová aféra

Dreyfusová aféra Émile Zola o živote vo Francúzskej Guyane

 Obedujem v reštaurácii na najvyššom bode ostrova s absolútne luxusným ambiente a celý čas sa pozerám na Devils island, kde bol zopár rokov väznený kapitán Alfred Dreyfus ako jediný väzeň ostrova. Mal čo jesť? Tzv. Dreyfusovú aféru potom rozdúchal skvelý spisovateľ Émile Zola. Dreyfus bol totižto žid a v materskom Francúzsku bol proti nemu zosnovaný komplot. Bol nevinný.  Alfred Dreyfus, (narodený 9. októbra 1859, Mulhouse, Francúzsko - zomrel 12. júla 1935 v Paríži), bol dôstojníkom francúzskej armády, ktorého súd pre zradu kontroverzne odsúdil a 12 rokov trpel väčšinou ako extrémne strážený väzeň na Diablových ostrovoch, o ktorých podal strašnú správu. Dreyfusová aféra hlboko poznačila politické a spoločenské udalosti danej doby.  Dreyfus bol synom bohatého židovského výrobcu textilu. V roku 1882 vstúpil na École Polytechnique a rozhodol sa pre vojenskú kariéru. V roku 1889 sa stal kapitánom. Dreyfus bol pridelený na ministerstvo vojny, keď ho v roku 1894 obvinili z predaja vojenských tajomstiev nemeckému vojenskému pridelencovi. Zatkli ho 15. októbra a 22. decembra ho odsúdili na doživotie. Do neslávne známej trestaneckej kolónie neďaleko pobrežia Francúzskej Guyany, odkiaľ vám teraz píšem. Keď nastúpil, písal sa 13. apríl 1895, a mal tu stráviť zvyšné roky svojho života. Prakticky všetci väzni mierili do tejto kolónie na istú smrť.  13. januára 1898 napísal románopisec Émile Zola otvorený list uverejnený na titulnej strane prestížnych novín (máme ich tu v lokálnom múzeu na ostrove vystavené) príspevok, pod nadpisom „J’Accuse“. Do večera toho dňa sa predalo 200 000 výtlačkov. Zola obvinil armádu z klamstva a nepriamo z rasizmu a antisemitizmu. Tento list spôsobil demonštrácie po celom Francúzsku.  Samotný Zola bol 7. februára uznaný za vinného z urážky na cti a bol odsúdený na rok väzenia a pokutu 3 000 frankov. Preto emigroval do Londýna. Po dlhých prieťahoch bolo v roku 1904 obnovené konanie a v júli 1906 civilný odvolací súd (Cour d’Appel) Dreyfusa zbavil viny a zrušil všetky predchádzajúce rozsudky. Po ďalšej krátkej službe v armáde, v ktorej dosiahol hodnosť majora, odišiel do zálohy. Počas prvej svetovej vojny narukoval ako podplukovník a velil muničnej kolóne. Po vojne odišiel do neznáma. Armáda verejne vyhlásila to, že bol nevinný, až v roku 1995. Keď budete na ostrovoch spásy, skúste sa zastaviť aj na Ile Saint - Joseph, celý je prerastený džungľou ako v kambodžskom Angkore.  Foto: stojím pred Dreyfusovou vežou v Kourou, Francúzska Guayana


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

13 dní

Trvanie

4328 5410€
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

9 dní

Trvanie

3648 4560€
K

Amerika   Európa  

Francúzska Guyana, Francúzsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

3416
Dobrodružstvá na Maui – keď cesta je cieľ
Maui (Havaj)

Maui (Havaj) Dobrodružstvá na Maui – keď cesta je cieľ

Hoci patria Havajské ostrovy svetovo k najodľahlejším súostroviam a ich vzdialenosť k najbližšej pevnine presahuje tritisíc kilometrov, ich…

Busan – najväčší prístav Južnej Kórey
Busan

Busan Busan – najväčší prístav Južnej Kórey

Na juhovýchode Kórejského polostrova, iba niekoľko stoviek kilometrov od ostrovov Japonska, sa nachádza mesto Busan, často nazývané aj Pusan.…

Erik Almáši 17 min. čítania
Zúčastnili sme sa na indickej svadbe
Blog

Blog Zúčastnili sme sa na indickej svadbe

Vôňa domáceho kari aj vonných tyčiniek sa mieša dohromady. Svadobné dvojica si dáva kurkumu na tvár. Ženích odchádza z obradu škodovkou do chrámu…

Darja Černá 11 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: