Letný palác v Pekingu

Letný palác v Pekingu

Letný palác v čínskom Pekingu patrí k miestam, ktoré jednoducho v tomto obrovskom meste musíte vidieť. Leží na okraji centra, pretože v čase kedy vznikal išlo o to, aby neležal v meste, ale na mieste, kde budú chodiť cisári oddychovať. Dnes je to sem z centrálneho Pekingu cca 15 kilometrov, no ocitnete sa v úplne inom svete. Za príbehom postavenia paláca stojí oslava 60.narodenín matky cisára Qianlonga z dynastie Čchin, ktorý rozhodol o tom, že sa palác začne stavať v roku 1750. Kým sa palác dokončil a slávnostne otvoril, ubehlo 14 rokov a jeho prvým menom bol „Qingyiyua“. Dvere paláca sa otvorili v 1764 a od tohto momentu si začal žiť svojim unikátnym cisárskym životom. Iba niekoľko rokov chýbalo do toho, aby oslávil svoje 100.narodeniny, no v roku 1860 ho zničili britské a francúzske jednotky, ktoré útočili na Peking a mnohé palácové časti vyhoreli. V rokoch 1884 – 1895 sa cisárovná Dowager Cixi rozhodla postaviť ho na nohy a tak pretvorila zničené záhrady s palácom na svoje letné sídlo. Až od tohto momentu voláme celý priestor ako Letný palác. V roku 1900 ho zase zničili počas boxerského povstania a v 1902 ho opäť otvorili. Za svoj krátky život si toho Letný palác vytrpel akosi priveľa. Krátko po tom ako posledná dynastia Čching skončila sa v roku 1914 otvoril Letný palác aj pre verejnosť a v 1924 ho prevzala čínska vláda a premenila ho na verejný park. Letný palác je dnes obrovským areálom, ktorý má sám o sebe 2,9 kilometrov štvorcových. Nájdete tu viacero areálov, palácov, jazierko, mosty aj mramorovú loď. Dosť na to, aby ste tu mohli stráviť niekoľko hodín objavovaním. Najzaujímavejším miestom palácového komplexu je dnes vysoká veža Foxiangge kam chodievala cisárovna Dowager Cixi každý mesiac uctievať Budhu. Stojí na úpätí Kopca dlhovekosti. Unikátom je aj koridor dlhý 728 metrov, ktorý dokonca v roku 1992 prišiel do Guinesovej knihy rekordov ako najdlhší koridor sveta. Stojí hneď vedľa jazera Kunming, kde sa dnes viete plaviť požičanou lodičkou. Na jazere nájdete krásny 150 metrov dlhý most so 17-timi oblúkmi, ktorý spája breh s ostrovčekom Nanhu. Unikátnym miestom je aj Mramorová loď na brehu jazera z roku 1755. Imituje skutočnú loď a je to jediná stavba, ktorá má v sebe západné črty.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

22224
K

Ázia  

Čína


náročnosť

14 dní

Trvanie

4336 5420€
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

3641
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Marco Polo v Číne Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: