Lov veľrýb na Azorských ostrovoch sa datuje od polovice 18. storočia, kedy Američania a Angličania začali loviť veľryby vo vodách Atlantiku a zakotvili na Azorských ostrovoch. Tu nabrali nových členov posádok. Na ostrovoch život nebol jednoduchý, pre niektorých bol doslova biedny. Azorčania sa popridávali k posádkam a vydali sa na drsné dobrodružstvá. Takto sa im aj tajne podarilo emigrovať do iných krajín - najmä do USA. Keď sa potom vrátili naspäť na súostrovie, priniesli so sebou vedomosti ohľadom praktík lovu veľrýb, ktoré potom prispôsobili podmienkam ostrovov. Približne v polovici 19. storočia sa Azorské ostrovy postupne zmenili na základne pre remeselný lov veľrýb, ktoré sídlili v malých prístavoch. Prvá veľrybárska spoločnosť sa založila na ostrove Pico v roku 1876.
Lov veľrýb sa začal vyhľadávaním veľrýb v oceáne. Touto prácou boli poverení strážcovia, ktorí boli umiestnení na strategických miestach na pobreží, zvyčajne na vyhliadkových vežiach, odkiaľ mali široký záber na oceán. Bola to práca, ktorá si vyžadovala skúsenosti a schopnosti, pretože bolo potrebné spozorovať údery rôznych cicavcov na vzdialenosť niekoľko kilometrov, identifikovať druh, ich vzdialenosť od pobrežia či rýchlosť. Jednoducho to museli mať strážcovia v oku. Strážcovia mali k dispozícii ďalekohľad a kompas.
Keď už vedeli, kde sa veľryba vyskytuje, člnmi sa zamierilo k veľrybe - snažili sa k nej dostať čo najbližšie, aby mohli zabodnúť harpúnu do veľryby. Z veľryby sa získavali komerčne celkom cenné produkty - najdôležitejší bol olej - veľmi dobre horel, nedymil a málo zapáchal. Používalo sa to i na domáce osvetlenie. Okrem toho, olej sa používal aj na výrobu pasteliek či rúžov pre ženy; z pečene sa vyrábal vitamín A; z kože tašky či topánky a zo zubov suveníry.
Lov veľrýb sa na Azorských ostrovoch začal v 18. storočí. Vrcholné roky lovu boli medzi rokmi 1896 - 1949 a lov veľrýb začal upadať koncom 60. rokov 20 storočia. V dávnych časoch mali Azorské ostrovy dosť obmedzené zdroje bohatstva a miestni obyvatelia sa teda snažili aj takto si nejak privyrobiť.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Azorské ostrovy (POR)
- Výstup na Pico
- Počasie na Azoroch
- Tip na bar - Peter’s Cafe Sport
- Kde vidieť veľryby v Európe?
- Tip na hotel na Sao Miguel
- Azorské ostrovy, mapa
- Azorské ostrovy, vlajka
- Ostrov Faial, Azorské ostrovy
- Ananásy z Európy
- Atraktívna sopka Sete Cidades
- Tip na podnik - Tony´s
- Vikingovia na Azoroch
- Múzeum veľrýb v Lajes, Pico
- Majú Azorské ostrovy udržateľný cestovný ruch?
- Najlepšie víno Azor
- Jediná čajová plantáž v Európe