Červy mopane sú húsenice - larválne štádium okáňovitého motýľa (Gonimbrasia belina), ktoré patria k obrom medzi motýľmi na celom svete. Tieto húsenice sú dlhé až 10 cm a 1 cm hrubé s nápadnými žltými, čiernymi, oranžovými a bielymi pásmi. Po celej dĺžke tela sú vyzbrojené krátkymi, ale ostrými ostňami, z ktorých každý je spojený s chumáčmi jemných bielych chĺpkov. Spomínané ostne, chumáče chlpov a kontrastné sfarbenie, signalizujú nebezpečenstvo pre potencionálnych predátorov. Ak by sa človek s nimi rozhodol manipulovať, môžu mu spôsobiť podráždenie pokožky.
Napriek tomu sú bohatým zdrojom bielkovín pre ľudí v Južnej Afrike. Pred konzumáciou prechádzajú úpravou - vypitvaním a následným prevarením/opražením. Na to, aby sa odstránili chĺpky, sa buď sušia alebo mastia. Najchutnejšie sú na cibuľke a s troškou čili.
Kupodivu nekladú vajíčka výlučne na stromy mopane (Colophospermum mopane), hoci je to ich preferovaná rastlina. Vajíčka kladú aj na figovníky a marulu. V ich najproduktívnejšom období vajíčka znášajú v takom počte, že vyliahnute húsenice úplne zbavia stromy listov, na ktorých sa vyliahli. Takýmto spôsobom sú zničené veľké plochy vegetácie.
Má vo svojom prostredí významné postavenie a zohráva dôležitú úlohu aj v ekológii. Okrem toho, že premieňajú rastlinnú hmotu na biologicky dostupné živiny, sú hojne vyhľadávané vtákmi, parazitujú na nich niektoré osy a muchy. Samozrejme ich zbierajú ľudia a to až natoľko, že pokles počtu mopane môže byť dôvodom na obavy. Ročne sa ich vyzbiera okolo tisíc ton. Konzumujú sa čerstvé alebo sušené. Výhodou je, že v sušenej forme môžu byť dlho uchovávané ako cenný zdroj bielkovín.
Húsenice, keď sú pripravené na zakuklenie, zavŕtajú sa priamo do zeme. V zemi prezimujú a v ďalšej sezóne sa objavia ako dospelý nočný motýľ. Patria medzi najväčšie nočné motýle v Južnej Afrike s rozpätím krídel približne 12 cm. Sú krásne sfarbené do odtieňov hnedej, krémovej, červenej a zelenej s dramatickými očnými škvrnami na krídlach o ktorých sa predpokladá, že oklamú potencionálnych predátorov, aby si mysleli, že čelia väčším a nebezpečným tvorom. Nočné motýle nemajú dlhý život. Ako dospelé jedince (motýle) žijú len tri-štyri dni a počas tohto obdobia sa ani sa nekŕmia. Počas tejto doby sa však stihnú spáriť a samička nakladie vajíčka a cyklus pokračuje.
Blogy, ktoré by vás mohli zaujať:
- Veľký prehľad afrického safari
- Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024
- Najnebezpečnejšie zviera sveta
Tipy a zážitky - Juhoafrická republika
- Krugerov národný park
- Stolová hora v Kapskom Meste
- Žralok belasý - Great white
- Kúpanie na Myse dobrej nádeje
- Novodobý Shaka Zulu zomrel
- Tri krajiny južnej Afriky
- Pavián čakma
- Na safari v Krugeri
- Big 5 v najstaršom parku Afriky
- Mys búrok
- St Lucia a pobrežný národný park
- Kapské Mesto - najkrajšie mesto na svete
- To najlepšie z juhu Afriky
- Blyde river - jeden z NAJ kaňonov sveta
- Výhľad zo Stolovej hory
- Groot Constantia - párovanie vína a čokolády
- Kruger - nejstarší park Afriky
- Príroda Juhoafrickej republiky
- Gansbaai - na rande so žralokom
- Pes hyenovitý - lov v priamom prenose