Mopane - červy alebo húsenice?!

Mopane - červy alebo húsenice?!

Červy mopane sú húsenice - larválne štádium okáňovitého motýľa (Gonimbrasia belina), ktoré patria k obrom medzi motýľmi na celom svete. Tieto húsenice sú dlhé až 10 cm a 1 cm hrubé s nápadnými žltými, čiernymi, oranžovými a bielymi pásmi. Po celej dĺžke tela sú vyzbrojené krátkymi, ale ostrými ostňami, z ktorých  každý je spojený s chumáčmi jemných bielych chĺpkov. Spomínané ostne, chumáče chlpov a kontrastné sfarbenie, signalizujú nebezpečenstvo pre potencionálnych predátorov. Ak by sa človek s nimi rozhodol manipulovať, môžu mu spôsobiť podráždenie pokožky.

Napriek tomu sú bohatým zdrojom bielkovín pre ľudí v Južnej Afrike. Pred konzumáciou prechádzajú úpravou - vypitvaním a následným prevarením/opražením. Na to, aby sa odstránili chĺpky, sa buď sušia alebo mastia. Najchutnejšie sú na cibuľke a s troškou čili.

Kupodivu nekladú vajíčka výlučne na stromy mopane (Colophospermum mopane), hoci je to ich preferovaná rastlina. Vajíčka kladú aj na figovníky a marulu. V ich najproduktívnejšom období vajíčka znášajú v takom počte, že vyliahnute húsenice úplne zbavia stromy listov, na ktorých sa vyliahli. Takýmto spôsobom sú zničené veľké plochy vegetácie.

Má vo svojom prostredí významné postavenie a zohráva dôležitú úlohu aj v ekológii. Okrem toho, že premieňajú rastlinnú hmotu na biologicky dostupné živiny, sú hojne vyhľadávané vtákmi, parazitujú na nich niektoré osy a muchy. Samozrejme ich zbierajú ľudia a to až natoľko, že pokles počtu mopane môže byť dôvodom na obavy. Ročne sa ich vyzbiera okolo tisíc ton. Konzumujú sa čerstvé alebo sušené. Výhodou je, že v sušenej forme môžu byť dlho uchovávané ako cenný zdroj bielkovín.

Húsenice, keď sú pripravené na zakuklenie, zavŕtajú sa priamo do zeme. V zemi prezimujú a v ďalšej sezóne sa objavia ako dospelý nočný motýľ. Patria medzi najväčšie nočné motýle v Južnej Afrike s rozpätím krídel približne 12 cm. Sú krásne sfarbené do odtieňov hnedej, krémovej, červenej a zelenej s dramatickými očnými škvrnami na krídlach o ktorých sa predpokladá, že oklamú potencionálnych predátorov, aby si mysleli, že čelia väčším a nebezpečným tvorom. Nočné motýle nemajú dlhý život. Ako dospelé jedince (motýle) žijú len tri-štyri dni a počas tohto obdobia sa ani sa nekŕmia. Počas tejto doby sa však stihnú spáriť a samička nakladie vajíčka a cyklus pokračuje.

Blogy, ktoré by vás mohli zaujať:

K

Afrika  

Juhoafrická republika


náročnosť

9 dní

Trvanie

4450
K

Afrika  

Zimbabwe, Juhoafrická republika, Botswana

10.01. → 18.01. +27 termínov

náročnosť

9 dní

Trvanie

3295
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

4707 5740€
TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 21 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: