Kde sa vybrať po stopách Mughalskej ríše? Pôvodom centrálna Ázia, prezývaná v tom čase ešte Perzia, dnes už známa oblasť ako Irán a jeho širšie okolie, do ktorého spadá napríklad aj Severná India, Pakistan a Bangládeš. Jazykom Mughalov bola, prirodzene, peržština. Dnes sa stretnete s pôvodnou verziou, ale tiež aj regiónom, náboženstvom či kultúrou ovplyvneným dielaketom najmä v oblastiach ako Afganistan, Tajikistan a tiež Uzbekistan. Jazykom a "nárečiami" hovorí približne 60 miliónov ľudí. Najznámejším je práve "farsi" v Iráne.
Mughali boli perzskí a mongolskí potomkovia, ktorí založili a vládli Mughalskej ríši na Indickom subkontinente (známej aj pod názvom Mogulská ríša a Mogul dynasty alebo Mughalská ríša). Ich dynastia sa začala v 16. storočí a trvala až do 19. storočia. Mughalská ríša je známa svojou vplyvnou kultúrou, architektúrou a politickým či materiálnym dedičstvom.
Najznámejšími mughalskými cisármi boli Bábur, Akbar Veľký, Šáhdžahán a Aurangzeb. Ich vlády mali veľký vplyv na politiku, kultúru a spoločenský vývoj Indického subkontinentu.
Mughalská dynastia bola založená Báburom, ktorý pochádzal z potomkov Timura a Džingischána. Bábur sa narodil v strednej Ázii a jeho rodina mala značný vplyv v Perzii a ďalších oblastiach. Bábur sa však rozhodol presunúť svoje impérium na Indický subkontinent a v roku 1526 porazil Ibráhíma Lodiho, posledného sultána z Dillí, v bitke pri Pánípate (100 km severne od Dillí). O Lodiovcoch sa spoločne s naším sprievodcom budeme rozprávať aj pri prehliadke slávneho Qutub Minar práve na zájazdoch Indiou.
Bábur a jeho nasledovníci, predovšetkým jeho vnuk Akbar Veľký, sa snažili konsolidovať a rozšíriť Mughalskú ríšu.
Po Báburovej smrti v roku 1530 prevzal Humáján trón, no skončil v exile v Perzii kvôli územným stratám v rukách afghánskych šejkov. V roku 1555 Humáján (syn Bábura) porazil Afgáncov a získal späť mughalský trón. Po šiestich mesiacoch zomrel v roku 1556 v dôsledku pádu zo schodov svojej knižnice. Humáján bol láskavý a štedrý, hoci nebol dobrý generál a bojovník. Tiež miloval maľovanie a písal poéziu v peržštine.
Akbar (syn Humajána) bol jeden z najvýznamnejších mughalských cisárov. Bol známy pre svoju politiku náboženskej tolerancie, ktorá umožnila rôznym náboženským skupinám žiť v harmónii. Aj to bolo jedným z dôvodov prečo mal Moslimskú, Hinduistickú a Kresťanskú manželku (i keď tam figurovala politika a rôzne ďalšie dôvody ako vzťahy atď.) Rozšíril ríšu, zefektívnil administratívny systém a podporoval umenie a kultúru. Akbarova vláda bola obdobím prosperity a kultúrneho rozkvitu. Pravidelne tiež navštevujeme pevnosť jeho starého mesta víťazstva v preklade ako "Fatehpur Sikri" na ceste z Jaipuru do Agry.
Nasledujúcim silným mughalským menom bol Džahángir. Vládol od 1605 do 1627 a bol synom Akbara. Hovorí sa teda o ňom, že bol šťastím. Miloval víno a tiež ópium. Avšak došiel do bodu, kedy sa uvedomil a spamätal z jeho excesov a objavil svoju vášen. Našiel sa v umení a aj preto môžeme vidieť v spojení s ním mnoho umeleckých skvostov. Stal sa v Mugalskej ríši takzvaným patrónom umenia. Tiež sa zahľadel hlbšie do prírody, odobnosti, charakteru a citov. Vďaka tomu dosiahol skutočný level elegancie a bohatstva. Dotvoril Fathepur Sikri, vládol 22 rokov, rozšíril Mughalskú ríšu (z pohľadu militarizácie) a tiež mal v tom čase značné konflikty so Sikhskou komunitou.
Ďalším presláveným panovníkom bol Šáhdžahán (syn Akbara), známy pre svoju lásku k architektúre. Postavil Taj Mahal (1648 sfinalizovaný) na pamiatku svojej zosnulej manželky Mumtáz Mahal. Jeho vláda bola obdobím prosperity a ríša dosiahla svoj vrchol v tomto období. Dodnes sa jeho meno rozoznieva mestom Agra, v ktorom je mauzóleum (najväčšia a najkrajšia spomienka na lásku na svete) postavené. Mimochodom, v islame nie je obvyklé, že potomkovia zosnulým stavajú tak pompézne hrobky/mauzóleá. To všetko ovplyvnila mughalská architektúra.
Posledný významný mughalský panovník, ktorého meno je tiež často skloňované a spomínané, je Aurangzeb. Ten bol známy pre svoju dlhú vládu (49 rokov, 1658 až 1707) a svoje pokusy o centralizáciu a islamský konzervativizmus. Jeho dlhotrvajúca vláda a vojenské kampane však vyvolali oslabenie ríše a postupný pokles jej moci. A aj napriek tomu, že zanechal podobnú stavbu, ktorá už nie je tak pompézna, stále veľmi skvostná (tiež mnoho ďalších) je známa úpadkom ríše. Stavba je tiež s myšlienkou spomienky, teda mauzóleom, a to Bibi Ka Maqbara (Baby Taj) neďaleko centrálnej časti mesta Aurangabád.
Mughalská ríša zostala trvalým symbolom bohatstva, umenia a náboženskej rozmanitosti tejto oblasti a vy s nami môžete loviť zážitky práve po stopách mughalských panovníkov.
Sumár:
1. Bábur
2. Humaján (Humayun)
3. Akbar
4. Džahángir (Jahangir)
5. Šháhdžahán (Shah Jahan)
6. Aurangzeb (Aurangzeb)
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - India
- Dohodnuté manželstvá, arranged marriage
- Manikarnika, ghat vo Varanasi
- Hranica z Nepálu do Indie
- Indické umenie - Rangoli
- Ellora, chrámy v Indii
- Konflikt v Kašmíre
- Ladacký festival, Leh
- Ladacký kláštor Hemis
- Kláštor Rumtek, Gangtok
- Nepokoje v Kašmíre
- Z Dillí do Agry
- Ganga vo Varanasi
- Tigrí vrch a výhľad na Himaláje
- Dabbawala, nosiči obedov
- Kerala - plavba v backwaters
- Pondicherry - francúzska India
- Mahabalipuram pri Chennai
- Čo vidieť v Šrinagare?
- Čajové plantáže v Indii
- Reliéf Maytreia Budhu, Mulbekh