Tibeťania sú známi svojou pohostinnosťou, no majú aj niektoré špeciálne tabu, ako napríklad ich stravovacie návyky. Síce nepohrdnú mäsom obecne, ale na ich jedálnom lístku by ste márne hľadali ryby. V prvom momente vám možno napadne, že je to spôsobené práve geografickými podmienkami Tibetskej náhornej plošiny a hornatosťou daného regiónu.
Dôvod je však úplne iný a súvisí naopak s náboženskými tradíciami Tibeťanov. Odpradávna sa väčšina Tibeťanov zdržiavala zabíjania malých zvierat pre potreby nasýtenia. Malé zvieratá totiž dokážu nasýtiť maximálne jednu, či dve osoby a tak je to z ich pohľadu zbytočná smrť. Naopak taký jak sa stane potravou väčšej komunity na oveľa dlhšie obdobie.
Takisto spôsob zaobchádzania s pozostalými je v Tibete naozaj unikátny. Tradične sa v Tibete využíval takzvaný nebeský druh pohrebu, kde bolo tele po smrti rituálne rozsekané na posvätnom vyvýšenom mieste a ponechané supom ako potrava. V niektorých častiach Tibetu hlavne v jeho južnej časti, kde sú supy menej bežné však dávali prednosť takzvanému vodnému pohrebu.
Pri vodnom pohrebe sa telo zabalí do bielej látky a vhodí do rieky. Hovorí sa, že tento spôsob pochovávania predstavuje pokračujúcu cestu človeka vo vodách života. Telo je niekedy najprv rozrezané a potom hodené do vody alebo je hodené celé. Telo sa nakoniec stane potravou rýb. Tibeťania ako praktizujúci budhisti považujú tento čin za posledný dobrý skutok po smrti zosnulého. Nakoľko budhisti veria v reinkarnáciu duše ich fyzická schránka v tomto prípade po smrti nie je dôležitá a má v ideálnom prípade poslúžiť nakŕmením iných živých bytostí. Takisto sú ryby jedným z ôsmich šťastných (priaznivých) symbolov budhizmu. Síce si v Tibete pravdepodobne nepochutnáte na rybách, ale ochutnávku jačieho steaku by ste určite nemali vynechať. My v BUBO počas zájazdu Čína a Tibet vieme presne, kam našich klientov vziať aby si pochutnali na tejto tibetskej špecialite.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO