Quebec – na ceste k trvalo udržateľnému rozvoju

Quebec – na ceste k trvalo udržateľnému rozvoju Najväčšia kanadská provincia

Quebec je najväčšou kanadskou provinciou, ktorá má rozlohu viac ako 1,5 milióna kilometrov štvorcových, čo predstavuje viac ako 15 percent celkovej rozlohy Kanady. Provincia sa nachádza na východe krajiny a spolu so susedným Ontariom predstavuje hlavnú ekonomickú silu krajiny, kde žije viac ako 75 percent všetkých Kanaďanov. Vďaka svojej obrovskej rozlohe je Quebec neuveriteľne rozmanitý: na severe nájdeme arktickú tundru, ktorá je prirodzeným domovom ľadových medveďov, zatiaľ čo na juhu sú hlboké lesy, kde sa vo veľkom vyskytuje vysoká zver ako napríklad jelene alebo losy. Quebec je zároveň provinciou, ktorá ako jedna z prvých si myšlienky trvalo udržateľného rozvoja ukotvila v zákone. Od roku 2006 oveľa zodpovednejšie a aktívnejšie pristupuje k ochrane životného prostredia, ekonomickej prosperite a zlepšeniu podmienok života svojich občanov. Pre Kanaďanov je Quebec ako "Paríž bez jet-legu". Príjemné uličky, romantické kaviarne a vidiek ako z rozprávky...lokálne boutique hotely, tradičné reštaurácie a hotely s ekologickým cítením. Quebec bol jednou z prvých provincií, ktorá sa začala osídľovať a samotné historické centrum mesta Quebec bolo v roku 1985 zapísané na zoznam UNESCO. O tomto nádhernom meste sa už dlhé roky hovorí ako o "The Most Sustainable City in Canada".  Quebec je zároveň jedinou frankofónnou provinciou v Kanade, kde až 95 percent obyvateľov považuje francúzštinu za svoj prvý jazyk. Dve najväčšie a zároveň najdôležitejšie mestá sú Quebec City a Montreal, v ktorých dovedna žije vyše 6 miliónov obyvateľov. Medzi sektory, ktoré v provincii zamestnávajú najviac ľudí, patrí zdravotná starostlivosť a služby. Zaujímavosťou je, že až 37 percent všetkých zamestnancov v provincii sa združuje v odboroch (oproti celonárodnému priemeru 28 percent). Sociológovia predpokladajú, že to je spôsobené historickými prepojeniami na extrémistickú  militantnú katolícku úniu, ktorá vznikla v roku 1921 a až do druhej polovice 20. storočia stála za početnými, aj násilnými, štrajkami. Táto únia tu existuje dodnes, avšak v roku 1960 sa premenovala na „Confédération des syndicats nationaux (CSN)“.  Ak Vás láka dovolenka v Quebecu, určite vyrazte. Moderným mestom sa budete pohybovať pešo, alebo si prenajmete bicykel (majú cca 250 míl cyklotrás), alebo naskočíte do jedného z malých elektrobusov, ktoré sa zmestia do úzkych uličiek mesta.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
E

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

12 dní

Trvanie

4900
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

7 dní

Trvanie

2288 3050€
K

Amerika  

Kanada


náročnosť

13 dní

Trvanie

3638 4850€
TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky

Keď sa povie Severná Amerika napadnú nám nedozerné prérie, národné parky, zábery ako z filmu Forest Gump či prechádzky New Yorkom. Taktiež San…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ
Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 46 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: