Fórum

15 príspevkov

24

20:21

aug

2016

...pre pakistansku televiziu: Jan Buday, BUBO.

...pre pakistansku televiziu: Jan Buday, BUBO.

...pre pakistansku televiziu: Jan Buday, BUBO. Chcete zazit ozajstnu expediciu bez turistov? Vydajte sa s BUBO do Pakistanu! Dnes sme pristali na medzinarodnom letisku Allama Iqbala v meste Lahore. Je to druhe najvacsie mesto v Pakistane,kde zije okolo 12 milionov obytelov a je kulturnym hlavnym mestom celej krajiny. Nas hotel ma asi najlepsiu polohu v celom meste,nachadza sa v absolutnom centre stareho mesta hned oproti 5 najvacsej mesite na svete a Lahorskej pevnosti. Miestni ludia nas s usmevom vitali,tuzili sa s nami odfotit a pracovnici v mesite nam oznamili ze uz dlho nevideli bielu skupinu turistov a velmi sa tesili nasej navsteve. Potom sme sa vydali do ulic stareho mesta. Kto ma rad poulicnu kulturu urcite si pride na svoje! Navacsou atrakciou pre miestnych bola nasa mala BUBO skupina. Dokonca nas aj oslovila narodna televizia "chanel 24" a natocila s nami kratku reportaz. Za cely den sme nestretli jedineho turistu a ak hladete absolutnu exotiku bez turistov podte s nami do Pakistanu!

20

11:03

okt

2014

All in one   - všetko na jednom zájazde

All in one - všetko na jednom zájazde

Karakoram highway je najkrajšou horskou cestou sveta. Krajšia než krajšia. Vzhľadom na divoké spektakulárne výhľady je veľmi bezpečná. Žiadne zrázy, žiadny pocit nebezpečenstva z dopravy, žiadne úzke miestečká, kde sa dostanete do dopravnej zápchy. Aj náš obrovský 45 miestny bus s veľkými nápismi Silk road má vždy dostatok miesta. Níl, Amazonka, Brahmaputra, Ganga, Indus. Vždy som ich chcel vidieť, dotknúť sa ich a takto si premeniť písmenká na jasný vizuálny vnem. Hindukúš, Ťan Šan, Kchun Lun, Pamír, Karakoram, Himaláje. O tomto sme sa učili na zemepise na gympli, každý ich pozná, ale málo kto vie kde presne ležia, málo kto vie ako ich rozlíšiť, málo kto vie vymenovať ich najvyššie vrchy, málo kto vie kde tieto vrchy začínajú a kde končia. Keď prejdete s BUBO cez priesmyky Torugart (3752m) a Khudžerab (4693m), keď prejdete s BUBO zájazd cez Karakoram highway budete to vedieť. Všetky tieto pohoria totižto uvidíte!!! Na 100% uvidíte 8000-sicovky, mnoho nádherných rozokľaných 7000-sicoviek a 5 či 6 tisícovky, teda vrchy ktoré v Európe nemáme Vám budú pripadať ako Zobor či Koliba. Od roku 2014 sú na prechod priesmykov nové pravidlá. „Nárazníkové“ zóny medzi štátmi majú až neuveriteľných 200 km. Na prechod musíte mať nové špeciálne premity a prenajatú špeciálnu dopravu s permitmi, inak sa cez sedlá nedostanete. Bláznivé pravidlá spôsobujú to, že sa zdá, že hory máme prenajaté iba pre seba. Kľud a nikým nerušená nádhera. Tu v národnom parku, ktorý navštívime žije aj vzácny snežný leopard. V BUBO máme pre skúsených klientov novú úžasnú cestu. Krajšia než krajšia.

16

09:41

okt

2014

Sami na Karakoram Highway a marhulovica

Sami na Karakoram Highway a marhulovica

Šinieme sa po znamej KKH ( Karakoram Highway) co je jedna z ciest ktoru by mal kazdy cestovatel prejst. Cesta zo Shrinagaru do Lehu je ovela narocnejsia. No KKH je super. Planujeme ju prejst cely- 806 km na Pakistanskej strane aj vyssše 400 km na Činskej. Reklama hovori, že ide o najvyššie polozenu medzinarodnu asfaltovu cestu sveta. To je privelmi zlozite. Ta cesta je však nadherna. Nikdy som sa necitil v dopravnom prostriedku byt k horam blizsie nez teraz, Do Indusu sa vlieva rieka Gilgit a na tomto mieste sa stretavaju 3 pohoria. Na juhu je najzapadnejsi okraj Himalaji, tu sme si na nasich horolezcov spomenuli pri vyhlade na 9 najvyssi vrch nasej planety na Nanga Parbat. Na vychod je Hindukuš ( zabijač Indov) no a na sever sa tiahne pohorie Karakoram. Tu najdete 4 osemtisicovky plus mnoho 7000 -coviek. Spime pod Rakapoši v udoli Hunza v jeho hlavnom meste. Ludia sa zrazu zmenili. Nenosia brady, su kultivovani a usmievaju sa. Hotel je velmi fajn a rano mam asi najkrajsi horsky vyhlad svojho zivota. Nechce sa vam odist. Vyborna kuchyna, tepla sprcha, 2 prastare pevnosti a este raz musim spomenut nadherne vyhlady.prechadzame sa po meste, odpalim kriket a je velmi fajn. Po obede vyražame dalej na sever. V januari 2010 po velkom zosuve pody, ktory zasypal celu dedinu, sa vytvorila priehrada a ta znemoznila kamionovu dopravu po KKH. No pre nas je to najlepšie co sa mohlo stat. Ziadna doprava, ziadni turisti a my ame Karakoram iba pre seba. Presadame a pomalicanu barku a vyse hodiny sa plavime po "jazere" do ktoreho akokeby vyliali modru skalicu a obdivujeme okolite vrchy. Zmena a užasny zažitok. Potom 4 este vybuehame k ladovcu, neznaena cesta, vyssie plni serakov a ja verim nasmu sprievodcovi, ked mi hovori " pred 3 tyzdnami tu isla bez sprievodu turistka a adla do ladovcovej diery a zranila sa. A zomrela" Bez sprievidcu by to bolo nebezpecne. Vraciame sa po tme. V resauracii pod Passauskoy katedraloy (7130m) nas yz vsetci istatni cakaju. Davam si marhulovu polievku, kupujem lyzice vyzerane zo stromu marhule a na zajtrajsiu cestu preslavene sušene marhule a ako dezert k jedlu si davam marhulovy kolac. Chyba uz iba marhulovica. Na tu si v moslimskom Pakistane musime odpustit.

16

09:40

okt

2014

Tu zabili Bin Ladena...

Tu zabili Bin Ladena...

Posledny autobus nam ide o 16.00, potom mame smolu a stratime den. V Islamabade mame pristat o 13.00 a to stihame tak-tak.. Letime z Kabulu. No samozrejme vyskytnu sa problemy ( precitajte si na tomto Fore zazitky z krajiny Afganistan) a nakonuec sme radi, ze o 16.50 pristaneme. Batozinu mi berie Mato a ja sadam do taxiku a vypisujem premiu ak to da na stanicu za 30 minut. Nadychnen sa a som doma, Indicky subkontinent je rovnaky ci ste v Indii ci tu. je to uz davno co som Pakistan presiel križom z Lahore cez Quettu. No akokeby to bolo vcera. Ten chaos, spusta ludi, spina, teplo, smog - mam to proste velmi rad. Tu sa citim doma. Je mi dobre. BUBO sem uz zopar rokov poriada zajazdy. No na tuto vypravu ceskej casti odmietli dat viza! Cechom teraz viza nevydavaju. Zrejme kvoli pripadu dvoch mladych dievcat, ktore tu uniesli a naslednej chybe vo vyjednavani s pakistanskou stranou? Kazdopadne Cesi dnes viza nedostanu. My sme ich teda nakonuec dostali, ale myslim, ze je to v dnes velka vynimka. Pakistan, 7 najludnatejsia ( 195 mil) krajina sveta je povazovana v tejto dobe za nebezpecnu. Britske ministerstvo zahranicnych veci neodporuca cestovat po trase Islamabad- Gilgit. Pritom rocne do Pakistanu cestuje 270000 britskych obcanov ( ano vacsinou su to etnicki Pakistanci). Na tejto trase je teraz riadny chaos. Peshawar je tvrdacina a hniezdo Talibanu a aj vsade po trase je " moslimsky problem" vypukli. Dôvody? Blizkost nestabilneho Afganistanu a zrejme od roku 2010 riadna redukcia prepravy tovaru z Ciny ( nad Karimabadom je cesta zasypana a musite tovar pprekladat na male barky) . Niet do coho pichnut a to treba na niekoho zvalit. V chudobe extremizmus silnie. Prehovaram sofera nech do toho ide...a peniaze nakoniec zohraju svoju rolu, bus nas nalozi - mame cely 45 miestny bus iba pre nas - a nahaname konvoj. Check post jeden za druhym, kontrola za kontrolou, v buse mame stale jedneho az dvoch vojakov so samopalom. Toto sme vybavovali mesiace, nas partner posielal na jednotlive chceck posty zoznam nasich mien a bol to on kto sa zaviazal pakistanskej ambasade nasou bezpecnostou. Nechceme nic zanedbat. Na zaciatku prechadzame cez Abotabad- tu byval Usama bin Ladin, tu ho chytili americania a zabili. Cim ideme dalej na sever tym maju muzi dlhšie brady a viac sa mračia. Ortodoxni moslimovia z 22 na 23. juna pred rokom zabili dvoch slovenskych horolezcov. Iba tak. Aby urobili zle.

12

06:09

júl

2014

Pakistanske hviezdy, pandzabske posily, kasmirkska pohoda

Pakistanske hviezdy, pandzabske posily, kasmirkska pohoda

Vlak Pakistan Ladakh Kashmir s pripojkou India Himalaje Ladakh sa rozbehol a dnes nezadrzatelne dorazi do himalajskych kopcov. Nemame vela casu a ani moznosti pripojit sa na internet a tak iba davame na znamost, ze je nam dobre. V Pakistane sme hviezdili a boli fotografovani viac ako sa nam pacilo...My uz vieme ako sa citia celebrity, ked su "otravovane". Vsetko samozrejme v milom a prijemnom duchu s akym sa v Pakistane stretnete. Neskor sme posilnili ducha v sikhskom Amritsare a jeho Zlatom chrame a dnes uz mame za sebou dva dni v kasmirskom raji v meste Srinagar. Himalaje uz cakaju, dnes dorazime k zlatym lukam Sonamargu

16

09:11

okt

2013

Eid Al-Adha (sviatok obetovania)

Eid Al-Adha (sviatok obetovania)

Eid Al-Adha (sviatok obetovania) patri medzi najvacsie moslimske sviatky. Hlavnym motivom je pribeh, ked Abraham, ktoreho boh vyzval obetovat svojho syna - podla biblie Izaka - podla koranu Izmaela. V poslednej chvili ho anjel zastavi a Abraham namiesto syna obetuje baranka. Moslimovia to vnimaju ako maximalnu poslusnost k bohu. Je to obdoba k nasim vianociam alebo velkej noci. Zatial co v nasich koncinach pred vianocami kupujeme kapre a hadzeme ich do vane a este sa niekto s kaprami kupe, tu sa pred sviatkom ide na trhovisko za mesto a podla vasej ekonomickej situacii si kupite svoju obetu. Ten kto nasetri najviac si kupi od velkolepej tavy az po maleho baranka. Vyzdobia si ho, premavaju sa so svojim zvieratkom po uliciach. Deti ho krmia napriklad taku tavu, vozia sa na nej, sem tam daju meno - po tom co jej podrezu krk, musi asi nastupit armada psychologov...Dnes ako odznela ranna modlidba sa vsetci vyobjimali a rychlo domov obetovat svoje zvieratko. V starom meste Lahore v uzkych ulickach sa obetovalo od tavy cez kravy az po... Pred mestom prinasaju desiatky krav a sikovna ruka rychlo podrezava. Som pozvany na obetovanie tavy i kravy. Hned ako noz spravil kratky proces zastup zvola Alah je velky a mocny...Podavaju mi ruky a dakuju ze som ich poctil navstevou, nechcem aj ja zarezat? Pytaju sa ci nieco podobne mame aj v nasich koncinach. Vysvetlujem ze v nasej rodine sa odrezu hlavy kaprom....Oooo zvolaju...Vsetci nosia to najlepsie na sebe a celkovo velka veselica. Deti dostali navyse rupie, kupuju si sladkosti, caj...Chodniky plne krvy, bezvladnych bezhlavych tiel...Najprv som si myslel ze dost morbidne, ale dako to sem patri, vysvetlite takemu francuzovi ze zabijame kapre. Tiez bude na nas cumet ako na zazrak. Pozdravujem Macu do Bangladesa, kde jej skupina tiez obetuje.

15

18:10

okt

2013

Hranica

Hranica

Hranice vacsinou vzbudzuju negativne emocie. Zas ma budu kontrolovat, zas budem musiet cakat dlhe rady, nedajboze aby mi skontrolovali obsah mojej batoziny. Cim menej navstevovana krajina-komplikovanejsi priebeh. A ked si este poviete ze pakistansko indicka...O my god...Krajiny, ktore sa nerozisli vobec dobre a vojnovy stav stale trva...Ale tuto hranicu chcete zazit. Hlavne ked sa uzatvara. Predstavte si ako keby dnes vecer hralo slovensko finalovy zapas v hokeji proti cechom. Zobrali by ste vlajky, bojove farby, trubky, rapkace a pripravili svoje hlasivky nech je vas poriadne pocut. A presne takto sa zide kazdy den niekolko tisic ludi v bojovom naladeni 30 min pred zotmenim. Tribuny na kazdej strane a hlasna hudba. Indovia pustaju bollywoodske trhaky, pakistanci svoje budovatelske, do toho moderator zakrici HINDUSTAN a dav sialenych indov zborovo HINDUSTAN. Pakistanska strana nechce ostat nic dlzna a zakrici zborovo PAKISTAN. India zreve SIVA a pakistanci Alah je vecny a velky. Neverite? Ze kazdy bozi den? A to nie je vsetko. Ked ma nastat hodina H, upraveni vojaci zacnu show. Kazda strana chce mat vacsich mocnejsich...V tomto vyhral Pakistan. Ukazuju si vzajome vyhrazne gesta a kazda tribuna to dava najavo. Kazda strana chce ukazat kto da rychlejsie vlajku dole, kto dlhsie dokaze kricat Aaaaaa...v tomto vyhral opat Pakistan.Ludia sa po 30 min rozidu a vedia ze takto o 24 hodin na tom istom mieste...Niekolko tisic ludi, indicke zeny v sari, pakistanske v cadoroch...Toto nasi klienti zazivaju na zajazde Pakistan Kasmir Ladakh. Zajtra je najvacsi pakistansky sviatok obetovania. Kazdy musi obetovat ziveho tvora. Od kravy az po tavu. Co na to chuda indicka krava? Nevyhlasi zajtra india vojnu?

14

11:17

okt

2013

Lahore

Lahore

Lahore, byvale hlavne mesto mugalskej rise.Mesto, ktore si zachovalo svoj stredoveky raz. Vacsina bubakov bola s nami vo Varanasi a uricte si pamatate tu neskutocnu splet uzskych uliciek, kde vam ani GPS nepomoze. V Lahore ako keby tych uliciek bolo viac. Staci sa prejst na chvilu a budete mat pocit ze zazivate vsetko. Okrem neskutocnej tlacenice v uzskych ulickach, ktore maju v priemere 3 metre sa do toho tlacia kone, dobytok, sliepky, zo zadu trubia rikse, od rohu znie hlasna hudba bollywoodu, niekto bubnuje pod oknami a dava na znamost, ze pan domu si ide zenit....Popritom drvic ladu sa snazi nakuskovat lad do vasho pomarancoveho dzusu, vedla holic a vedla neho brusic nozov...Predaj kureniec, cerstvych...Pod pultom ma zive kurence, vyberiete si a hned noz oddeli hlavu a vy sa snazite uhnut jemnemu prudu krvy, zubar od vedla laka na opravu zubov. Hluk mesity sa miesa s predajcom co vam ponuka cesrtvo vytlacenu cukrovu trstinu. Trhovisko s cerstvymi rybami, i ked nechcem vidiet tu rieku, kde plavali. Ci cerstve rybie file? Len ten olej sa naposledy vymienal, ked tu vladli este anglicania. Zametac prachu, zberaci odpadkov do toho zvuk kovotepcov, vyrobcov nabytku...Idem vedla o ulicu a uz mi nukaju pistacie, oriesky ci cesrtvy dzus s granatoveho jablka a s cesrtvym ladom. Od zadu sa snazi motorka prejst okolo mna. Na nej sedi cela 5 clenna rodina. Ako sa tam zmestia? Nie, je ich 6, dieta drzi kura...Zive, ale dlho nebude.. V pokluse oproti mne bezi tava...Co tu robi? Co som pil? No pit sa nesmie ved je to tu zakazane. Tava je pomalovana tak isto ako kravy, kozy...Ide sviatok obetovania, pozajtra moslimovia musia obetovat zive tvory...Damy chcete manikuru? Pedikuru? Ci nalokavat? Ci kupit novy vytlacok knihy?... Obchody s latkami, hodvabom a ponuka na caj...Na malom priestore deti hraju kriket. Co to je? Najpopularnejsi sport na indickom subkontinente....Ano chaoticky zapisok tak isto ako je chaoticka prechadzka v centre mesta Lahor

10

05:43

okt

2013

Karakoram highway

Karakoram highway

Rano sa zobudim v udoli HUNZA a pozeram na zasnezene 6 a 7 tisicovky...Pohlad, ktory konkuruje nepalskym himalajam. A to vcera krasny pohlad na NANGA PARBAT 8125 m. Presun cez slavnu KARAKORAM HIGHWAY a vyse 1000 km po byvalej hodvabnej ceste. Cez rieku Indus, cesta kde sa stretava pohorie Hindukus, Himalaje, Karakoram. Cesta, ktora sa zarezava do pohoria a pod vami mate vyse kilometrove priepasti. Ked som pozeral dokumenty a opisovali ako sa bal nejeden reporter, mal som pocit ze prehanaju. Nie, je to divoke, este divokejsie, sialene a este stale mam spotene dlane. A sofer este sa v plnej rychlosti predhana. Ten kto sedi na strane, kde je priepast ma co robit sam so sebou. Aj pakistanci radsej pocuvaju indicke vypalovaky. Ked sa vsak spytaju odkial som, vsetci vedia kde je slovensko. Po tom co zabili nasich horolezcov pod Nangou, nevedia pakistanci z tejto oblasti prist na meno Talibanu. Nedokazu pochopit preco to spravili. Ako povedali nasi horolezci co tu boli, pakistanci by vam aj nebo zniesli, len aby ste sa dobre citili. Vdaka tomuto utoku je tu ludoprazdno. Taliban im znicil ekonomiku a totalne. Este viac ho neznasaju. Pridem na hotel, ludoprazdny, spytaju sa odkial som a potom nasleduje. SORRY. Preto nehadzme moslimov do jedneho vreca. Pakistan je krajina, kde si vas fotia, lebo ste atrakcia. Z nasej buducej cesty.

03

15:03

sep

2013

Tam, kde ini koncia....

Tam, kde ini koncia....

... my zaciname, tak nejak to je nie? Neplati to uplne. Tam, kde sme zacali my, totizto nikto iny asi nechodi. Nasu expediciu sme zacali v Pakistane, v srdci Pandzabu, ci uz toho historickeho spred 1947, ked bola India a Pakistan este jednou krajinou, alebo toho dnesneho, cisto pakistanskeho. Tym srdcom je Lahore, najhistorickejsie a najkulturnejsie mesto tejto islamskej republiky. Mesto kde je tolko historickych pamiatok ako hadam nikde inde. Najviac stop tu zanechali urcite predposledni velki vladcovia velkej indickej rise posobiaci pred Britskou korunou,- moslimski Mughalovci, majstri indoperzskej architektury. V tomto meste sa vsak toho odohralo ovela viac. Presne ako v celom dnesnom Pakistane. Masirovani mediami a zlou povestou tejto krajiny si malokto uvedomi, co vsetko vyznamne sa na tomto uzemi odohralo. Historicke a kulturne vymeny tu boli na dennom poriadku. Nasli by ste tu najstarsie vyspele civilizacie sveta ako bola ta Induska, Harrapa a Mohenjo Daro, co bolo dvestotisicove mesto v casoch, ked sa v Egypte este iba zacali stavat pyramidy, vedicke obdobie, prichod Aryancov, hinduizmus striedal buddhizmus, prichod Alexandra Velkeho na toto uzemie, obrovska Ashokova risa s rozlohou cez 5 milionov km stvorcovych, Kushanovia, Hodvabna cesta, prichod Islamu, Mongoli, Turci, Afganci, Mughalovci, sikhske imperium Maharaju Ranjita Singha, Britsky raj, moslimska liga, Mohammed Ali Jinnah. Urcite to nie je vsetko, ale zatial staci. A kde sa to cele odohravalo? V krajine, kde na severe v Karakorame a Hindukushi najdete pat zo strnastich osemtisicoviek, kde stred krajiny, Pandzab, je jednou z najvacsich obilnic sveta a juh krajiny obmyva Arabske more. Pakistan nie je iba Taliban, islamsky extremizmus a mesity, je ovela viac. Zase sme sa stretli s usmevmi, pozdravmi a pohostinnostou miestnej populacie. Nieco podobne nas cakalo aj na opacnej strane Pandzabu, tentokrat tej indickej, v hlavnom meste duchovna, bradatych tvari a turbanov v posvatnom meste sikhov Amritsar. Zlaty chram omyvany nektarom nesmrtelnosti, rytmicke citanie modlitieb z Guru grant sahibu v jazyku punjabi, kuchyna kde sa denne naje cez tridsat tisic ludi, vratane nas. Nevyjadritelna atmosfera. Nasleduje cesta na miesta opisovaneho ako raj na Zemi. Ideme ukrutne dlho, robime rekordny cas na presune do Srinagaru. Prichadzame neskoro v noci, rano sa vsak budime na jazere po ktoreho hladine poletuju hlasy muezinov z okolitych mesit miesajuc sa so stebotom vtactva. Pod nohami nam vrzga drevo Aliho housboatov tlmene makkostou kasmirskych kobercov. Behame po mesitach, tych najkrajsich kvitnucich zahradach z cias, ked si toto mesto oblubili slavni Mughali, nakupujeme saly, safran, semiacka kasmirskej kvetany, koberce, kashmiri kawa. Shikarami skifujeme jazero Daal v ktorom sa odrazaju nase prve himalajske kopce pohoria Pir zrkadliace sa na hladine. Kde inde by ten Raj mohol byt, ako tu v kasmirskom udoli? To co nasledovalo potom, je sen kazdeho fanusika Himalaji a vobec akcneho cestovatela. Nasadne sa do autobusu, povie sa, ze cesta je ciel a NH1 ukaze. National Highway number 1 k nam bola tentokrat milostiva, trosku s nami pohrkala, ale v podstate nam ukazala vsetky svoje krasy. Zelene luky a hory Sonamargu, uzasne pokojne buddhisticke Lamayuru a Alchi, dolina Indusu, vsade navokol nejaka 4-5-6 tisicovka. Dorazili sme az do Maleho Tibetu a jeho hlavneho mesta Leh. Cakaju nas akcne styri dni...mozno si niekto donesie domov tricko, ktore som si dnes vsimol a zaujalo perfektnym sloganom "how I got Leh'd" :)))

10

21:13

sep

2012

Expedícia Pakistan,Kašmír,Ladakh

Expedícia Pakistan,Kašmír,Ladakh

Dnes sme sa vrátili z expedície Pakistan, Kašmír, Ladakh plní úžasných zážitkov na celý život. Lahore s jeho krásnymi pamiatkami a usmiatymi, priateľskými ľuďmi. Amritsar - Golden temple s atmosférou,ktorú treba zažiť, Kašmír s nádhernými horami,adrenalínovou cestou do Ladakhu,ktorý je naozaj tibetskejší,ako Tibet. Boli sme s BUBOM na viacerých zájazdoch-ale táto expedícia bola naozaj TOP! Odporúčame každému,kto chce zažiť viac. Super program, prepracovaný do detailov . Veľká vďaka patrí nášmu sprievodcovi Jurovi Ondrejčíkovi, ktorý okrem toho, že je ozaj profesionálny sprievodca má aj niečo viac - stále úsmev na tvári, pohodu a ochotu 24 hodín pomôcť a poradiť, kde treba. Juro, prajeme Ti veľa takých vydarených expedícií, ako bola táto naša. Ešte raz vďaka! Renča a Stano.

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste