Druhá polovica 8 000-oviek možno nie je tak populárna, ako tá prvá, no obsahuje 7 hôr, ktoré prinášajú viacero známych faktov. Prvú polovicu nájdete na tomto odkaze.
8. Manaslu - 8 163 metrov
Nachádza sa v centrálnom Nepále a patrí medzi veľmi obľúbené vrcholy medzi horolezcami. Zo začiatku však výstupy neboli jednoduché – lokálni obyvatelia sa proti nim bránili, keďže horu považovali za posvätnú. Je to jeden z vrcholov s najčastejším výskytom lavín, čo sa často podpisuje na stratách na životoch. Slúži ako tréningová pôda pre horolezcov, ktorí majú v úmysle zdolať Everest bez pridaného kyslíka.
9. Nanga Parbat – 8 126 metrov
Najzápadnejší z menovaných vrcholov, nachádzajúci sa v Pakistane. Prezývku má aj „hora zabijak“, pre vysoký počet úmrtí. Komerčné výstupy dlhodobo neexistovali a začali sa robiť iba posledné roky. O život tu pri zostupe prišiel aj brat legendárneho horolezca Reinholda Messnera Gunthera. V roku 2013 došlo v základnom tábore v teroristickému útoku od Talibanu a al-Qaidy, ktorý si vyžiadal 11 obetí, z toho aj 2 Slovákov.
10. Annapurna – 8 091 metrov
Vrchol nachádzajúci sa v Nepále patrí k jedným z najznámejších na svete a máte ho možnosť obdivovať z Pokhary na našich zájazdoch Nepálom. Štatisticky najnáročnejšia hora, keďže úmrtnosť pri zdolávaní je okolo 30%. Doteraz ju zdolalo necelých 400 ľudí. Bola zdolaná ako vôbec prvá 8000-vka, už v roku 1950. Pri výhľade z Pokhary sa na ňu pozeráte z nadmorskej výšky 800 metrov nad morom, takže ide o jedno z najvyšších prevýšení na našej planéte.
11. Gasherbrum I. – 8 080 metrov
Hora ležiaca na hranici Pakistanu a Číny patrí k jedným z najmenej zdolaných hôr celkovo. Prispieva k tomu jej lokalita a náročnosť. Bola zdolaná vôbec ako jedna z posledných a to až v roku 1958. Ako prvý bez pridaného kyslíka ju zdolal už spomínaný Messner, a to v roku 1975. Záchranné práce na hore sú vďaka jej polohe komplikované, a preto má hora relatívne vysokú úmrtnosť.
12. Broad Peak – 8 051 metrov
Ďalšia z hôr, ktorá leží blízko K2 na hranici Pakistanu a Číny. Jej názov znamená „široký vrchol“, pretože časť okolo jej vrcholu má šírku okolo 1,5 kilometra, čo je pri takýchto vysokých horách nevídané. Napriek väčšej jednoduchosti ako pri jej susedoch patrí k veľmi nebezpečným horám, vďaka extrémnym zimám a výkyvom počasia. Zo začiatku bola pomenovaná ako K3, neskôr sa však jej názov zmenil.
13. Gasherbrum II. – 8 035 metrov
V minulosti nazývaná ako K4, nachádza sa rovnako na hranici Pakistanu a Číny. Z pakistanského regiónu sa označuje ako najľahší vrchol, a preto sa veľmi často používa ako tréningový vrchol pre ostatné 8000-vky, najmä K2. Ľadovce na tejto hore výrazne prispievajú do toku rieky Indus. Na horu sa väčšinou pristupuje z pakistanskej strany.
14. Shishapangma – 8 027 metrov
Jediná zo všetkých 8 000-oviek nachádzajúcich sa výhradne v Tibete (Číne). Napriek najnižšej výške bola zdolaná ako úplne posledná, a to až v roku 1964, vďaka politickým problémom. Prvá expedícia, ktorá horu zdolala, bola čínska, nakoľko sa hora otvorila pre zahraničných turistov až v 80. rokoch. „Gosainthan“, ako ju niektorí Tibeťania zvyknú volať, patrí k jedným z najjednoduchších vysokých vrcholov a mnohí ju využívajú ako tréning na zdolanie ťažších.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Pakistan
- Karakoram Highway
- Kde zabili Bin Ládina?
- Staré mesto Lahore
- Na hranici Pakistanu a Indie
- Hrobka cisára Jahangira je v Pakistane
- Súfizmus v Multane
- Najťažšie cesty sveta - Karakoram highway
- Kalifát – založený na Platónovi a Aristotelovi
- Nikkah, moslimská svadba
- Najvyššie hory sveta v Pakistane
- Lady al-Qaeda, Aafie Siddiqui
- Mohendžodáro; Indus