Pakistanský Islamabad nemá veľa pamiatok, no jedna vyniká spomedzi všetkých okolitých tak, že jej môžeme hovoriť „symbol hlavného mesta“. Reč je o Mešite kráľa Faisala, ktorá sa objavuje takmer na všetkých propagačných materiáloch pakistanského mesta. Mešita kráľa Faisala nie je starou pamiatkou. S jej výstavbou sa začalo len v roku 1976 na popud saudského kráľa Faisala bin Abdul-Azíza, ktorý navštívil Islamabad v roku 1966.
Pakistan túžil postaviť novú modernú mešitu, ktorú by mohol ozdobiť titulom „národná mešita“. Saudi do nej naliali cez 100 miliónov dolárov, a tak aj ukážková ulica vedúca k mešite nesie meno saudského kráľa. Páči sa mi pohľad na mešitu s jej štyrmi vysokými minaretmi - najmä to, ako sa za ňou vyníma to krásne zelené prostredie.
Mešita dnes patrí k najväčším na svete a jej dizajn jemne pripomína beduínsky stan nad ktorými sa týčia minarety. Už okolo je poriadne rušno a človek na dovolenke v Pakistane hneď pochopí, že skutočne ide o jedno z najobletovanejších miest Islamabadu.
Vonku v parku sa predávajú drobnosti, rodiny sedia na trávniku či na múriku a čím ste bližšie k mešite, tým je viac ľudí okolo vás. Nádvorie je spoločne s mešitou priestorom, kde sa vie počas veľkej modlitby stretnúť až 10 000 veriacich.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Pakistan
- Karakoram Highway
- Kde zabili Bin Ládina?
- Staré mesto Lahore
- Na hranici Pakistanu a Indie
- Hrobka cisára Jahangira je v Pakistane
- Súfizmus v Multane
- Najťažšie cesty sveta - Karakoram highway
- Kalifát – založený na Platónovi a Aristotelovi
- Nikkah, moslimská svadba
- Najvyššie hory sveta v Pakistane
- Lady al-Qaeda, Aafie Siddiqui
- Mohendžodáro; Indus