Severné Írsko, Giant's Causeway alebo Obrov chodník UNESCO

Severné Írsko, Giant's Causeway alebo Obrov chodník UNESCO Ako postavil Fionn mac Cumhaill jedinú UNESCO pamiatku v Severnom Írsku

Obrí chodník Giant´s Causeway je len kúsok od pálenice whisky Bushmills. Obe tieto miesta teda vždy navštívte v jeden a ten istý deň. Ideálne je ísť najprv do Bushmills a potom na prechádzku po Obrovom chodníku. Aspoň tú whisky trošku vybeháte. Obrí chodník je oblasť, ktorú tvorí približne 40500 bazaltových stĺpov, ktoré do seba vzájomne zapadajú. Vznikli vulkanickou aktivitou. Podľa írskej legendy však tento chodník postavil obor Fionn mac Cumhaill, ktorého vyzval na súboj škótsky obor Benandonner. Fionn prijal túto výzvu a aby sa dostal cez oceán tak si postavil chodník. Ten neskôr oceán zničil a to čo zostalo môžete vidieť dnes. Škótsky obor žil na ostrove Staffa a tu sa takisto nachádzajú podobné útvary aj keď v takom množstve. Ktorú verziu si vyberiete je na Vás. Výlet na obrov chodník Vás tak či tak nadchne a fotka na instagrame ako stojíte na bazaltových stĺpoch a za Vami búchajú do nich veľké vlny bude patriť medzi vaše obľúbené. Grand Causeway je najväčší z troch skalných výbežkov, ktoré tvoria Giant's Causeway. Tieto zbierky kurióznych stĺpov prispeli k tomu, že sa táto oblasť v roku 1986 stala jedinou lokalitou svetového dedičstva Severného Írska zapísanou na zozname UNESCO. V Port Noffer nájdete malú cestu vedúcu k moru. Dostanete sa k najslávnejšej časti zálivu - Giant's Boot - Obrovej topánke. Očividne Fín ju stratil, keď utiekol pred hnevom škótskeho giganta Benandonnera. Jeho topánka má veľkosť  93,5! Nečo viac ako 2 metre. Ak ste si mysleli, že Obrov chodník už nemôže byť viac magický, posaďte sa do slávneho Wishing Chair - Stolička želania. Základnou zastávkou  každej návštevy je stolička Wishing, ktorá je prirodzeným trónom vytvoreným z dokonale usporiadaného súboru stĺpov. Pred niekoľkými rokmi smeli na stoličke želania sedieť iba dámy. Dnes je otvorená pre všetkých. Najslávnejším obyvateľom Portnaboe je ťava Finna McCoola. Kedysi živá  ťava bola premenená na kameň a bezútešne leží pozdĺž dna útesov. Podľa všetkého bola jediným obrím živočíchom, ktorý bol schopný previesť Fína domov na veľké vzdialenosti. Ťava je vlastne čadičová hrádza, vytvorená z ochladzujúcej sa lávy, ktorá sa pretlačila cez ďalšie vrstvy hornín. Na obrom chodníku môžete stríviť koľko času len chcete. Je tu viacero trás označených farbami červená, modrá, zelená a žltá. Každá má inú dĺžku a vybrať si môžete podľa vašej kondície a času. 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Veľká Británia, Írsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2346 3450€
Dublin - metropola piva, whiskey a írskej kultúry
Dublin

Dublin Dublin - metropola piva, whiskey a írskej kultúry

Dublin - okúzľujúce, históriou bohato poznačené hlavné mesto Írskej republiky, rodisko mnohých významných spisovateľov, básnikov a hudobníkov, aj…

Diana Vozárová 15 min. čítania
Najlepšie Irish puby sveta
Blog

Blog Najlepšie Irish puby sveta

Útulná a príjemná atmosféra s tradičnou írskou výzdobou, živou hudbou a širokým výberom piva a whisky. Populárne priestory pre miestnych aj…

Viktor Háber 9 min. čítania
Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO)
Blog

Blog Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO)

Čo nové ešte o našej „matičke“ povedať? Veď o Európe už aj tak všetci všetko vedia... Nie, nie, nemýľte sa! Aj na Starom kontinente sa dá stále…

Ľuboš Fellner 6 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: