Titanic

Titanic Narodený v Belfaste

Mladý Leo (Jack) drží za pás mladučkú Kate Winslet (Rose) na prove lode a jej vlajú vlasy vo vetre. On je chudobný no nadaný a priebojný Ír, ktorý sa v Novom svete určite uchytí a ona je z bohatej rodiny, vychovaná, no rebelujúca. Do toho hudba, ktorú všetci poznáme. Toto je to, čo o Titanicu všetci vieme. Loď, ktorá sa potopila nárazom na ľadovec. Do dnešných dní žijú všetky tie masové “cruises” na tom, že ľudia zaplatia 300 dolárov a predstavujú si luxus Titanicu. Titanic bol luxusom a film bol taktiež veľkým zážitkom. Mám pre vás tip! Obdobne silný a kultivovaný zážitok získate, ak navštívite štvrť Titanic Quarter v Belfaste a v nej nové, hypermoderné múzeum. Architektonicky jedno z najkrajších múzeí sveta. Z centra ideme peši asi 10 minút k trhu St George Market, ktorý je jediným tradičným trhom, ktorý v Belfaste ostal. Trh sa na tomto mieste konal od roku 1604 a Viktoriánsku budovu postavili koncom 19. storočia. Trh otvárajú iba zopár dní v týždni, dnes je sobota, najlepší deň a aj keď majú otvoriť až o 9.00, tak už o 7.30 sú tu ľudia a o 8.00 kupujeme prvé ustrice. Platí sa cash a eurom sa zaplatiť nedá, no je tu ATM (bankomat) kde vyberiete bez poplatku libry. Potom sa týchto libier treba zbaviť, lebo v Londýne ich neradi prijímajú. No je to fajn suvenír, vytlačené v Belfaste. Za 1 libru čerstvá ustrica. Za 5 libier 6 ustríc. Je to zážitok. Potom je to ďalších 15 minút peši, prejdeme cez most a sme v novej štvrti, ktorá sa podobá na bratislavskú Eurovea. Tú štvrť stále stavajú, je tu jachtový prístav, štadión, rezidenčná časť, obchody a my mierime do múzea. Múzeum Titanic je postavené na mieste, kde túto loď vyrobili. Architektúra znázorňuje náraz lode do ľadovca. Keď vchádzame, tak nás privítajú ako “dobrý deň, dnes ste naši pasažieri prvej triedy”, chytím do ruky taký starý kufor a urobia nám s Miškou fotografiu so starým Titanicom v pozadí. Keď si predstavujete, že je to pekné, tak je to ešte krajšie. Interaktívne a prenesie vás v čase do dôb, kedy sa Belfast živil výrobou látok z ľanu a kedy po roku 1888 (britská kráľovná Victoria) z Belfastu urobila skutočné mesto a na margo toho sa vybudovali najväčšie lodenice sveta. V prostriedku prehliadky nasadnete do lanovky ako v lunaparku a okúsite teplo vyhní, doslova zažijete, ako sa robili nity na lodi. Tvrdá tvrdá a nebezpečná práca. Už chápem prečo je lístok tak drahý. Ako sa tkali látky, aké druhy kobercov boli v Titanicu? Ukážka ako vyzerala 1. 2. 3. trieda, ako spala posádka, ukážka jedálneho lístka, ako fungovala strojovňa…všetko, až na osobné výpovede svedkov, čo potopenie lode prežili. Samozrejme, na konci obchod so suvenírmi, to je také americké, ako celé Írsko. No múzeum je európskej kvality. Také dobré spojenie, presne ako film, aj múzeu by som dal 11 Oskarov.  


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Veľká Británia, Írsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3450
Dublin - metropola piva, whiskey a írskej kultúry
Dublin

Dublin Dublin - metropola piva, whiskey a írskej kultúry

Dublin - okúzľujúce, históriou bohato poznačené hlavné mesto Írskej republiky, rodisko mnohých významných spisovateľov, básnikov a hudobníkov, aj…

Diana Vozárová 15 min. čítania
Najlepšie Irish puby sveta
Blog

Blog Najlepšie Irish puby sveta

Útulná a príjemná atmosféra s tradičnou írskou výzdobou, živou hudbou a širokým výberom piva a whisky. Populárne priestory pre miestnych aj…

Viktor Háber 9 min. čítania
Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO)
Blog

Blog Ako si zamilovať Európu (na spôsob BUBO)

Čo nové ešte o našej „matičke“ povedať? Veď o Európe už aj tak všetci všetko vedia... Nie, nie, nemýľte sa! Aj na Starom kontinente sa dá stále…

Ľuboš Fellner 6 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: