Počas návštevy Vallée de Mai na ostrove Praslin sme mali s našou BUBO skupinkou šťastie a narazili sme na zvieratko, ktoré sme tu nečakali - tenreka. Tenrek bezchvostý pochádza a žije primárne na Madagaskare a na Komorách, introdukovaný bol však ja na Maurícius, Réunion a aj sem na Seychely. Jeho bežným domovom sú dažďové pralesy s hustým porastom v blízkosti vody - preto mu práve Vallée de Mai vyhovuje a spolunažíva si tu s ďalšími endemickými druhmi.
Hoci ide o najväčšieho zo všetkých druhov tenrekov, býva veľký maximálne 39 centimetrov a váži priemerne 1,6 až 2,5 kg. S kratučkým chvostíkom, špicatým nosom a dlhými tupými chlpmi, ktoré sa pri podráždení naježia, tak trochu vzdialene pripomína nášho ježka. Podľa toho, v akej geografickej časti sa nachádza, býva jeho srsť sfarbená od sivej po červenohnedú. Predné končatiny má zákonite dlhšie ako zadné a práve predĺžený ňufák mu pomáha túto skutočnosť kompenzovať a pochutnávať si na hmyze.
Ten tvorí jeho hlavnú zložku potravy, ale loví aj malé jašterice, žaby a malé bezstavovce, zbiera ovocie. Na lov sa vydáva väčšinou v noci, zatiaľ čo deň prespí v podzemných norách. Využíva ich po väčšiu časť roka a od mája do septembra (zima na Seychelách) v nich dokonca hibernuje. Toto samotárske zvieratko sa s opačným pohlavím zvyčajne dostáva do kontaktu len veľmi krátko pred párením. Po 50 až 60 dňoch gravidity potom samice vrhnú 12 až 20 mláďat, bol však zaznamenaný aj vrh s 32 mláďatami. Zo všetkým cicavcov mávajú najvyšší počet prsných bradaviek- napočítali by ste ich až 12! Mláďatká sa rodia holé a slepé - oči otvárajú po cca 14. dni. Po 3 týždňoch sa už vydávajú s matkou na lov. O týždeň neskôr prestanú piť materské mlieko a matku postupne opúšťajú. Na chrbte majú čierno-biele pruhy, ktoré zhadzujú približne po 36 dňoch.
Na Seychelách je tenrek pod drobnohľadom Medzinárodnej únie na ochranu prírody. Tá sleduje, aký dopad má na ekosystém v oblasti Vallee de Mai. V minulosti však aj tu slúžil ako zdroj potravy a domáci ho lovili pre jeho chutné mäso. Na ostrove Maurícius sa dokonca v niektorých chránených oblastiach lovia dodnes.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Seychelské ostrovy
- Májové údolie – seychelské UNESCO
- Najfotogenickejšia pláž sveta -La Digue
- Najkrajšia pláž ostrova Praslin
- Aldabra – seychelské UNESCO
- Korytnačky obrovské
- História Seychel v skratke
- Najluxusnejší hotel Seychel
- Vanilka- luxusná plodina
- Najbohatšia krajina Afriky
- Zaujímavosti o Seychelských ostrovoch
- Seychely sú otvorené. Podmienky vstupu a doklady
- Venns Town - po stopách otrokov
- Takamaka - najlepší rum Seychel
- Takamaka Beach - pláž na Mahé
- Baie Lazare - pláž Mahé a Lazare Picault
- Korytnačka slonia, alebo obrovská?