Turecko je historický raj a kdekoľvek zakopnete, tam objavíte staroveké mesto. Tralleis sa nachádza v tureckej oblasti Kária, neďaleko rieky Meander. Mesto patrilo k pomerne významným centrám vďaka svojej sochárskej škole a keramike, ktorá bola vyrábaná na mieste. V starých gréckych zdrojoch sa mesto objavuje pod názvom Anthea alebo aj Euanthia. Počas vlády Seleukovcov sa meno zmenilo na Antiochea a za nadvlády Rimanov to bol Tralleis. Strabón vo svojom diele spomína, že Tralleis založili Argejci a Tralliani, ktorí spadali do tráckej vetvy.
Mesto patrilo od roku 546 pr. Kr. pod správu Perzskej ríše, presnejšie Lýdskeho kráľovstva. V roku 344 pr.Kr sa mesto vzdalo Alexandrovi Veľkému bez odporu, a preto bolo ušetrené od zničenia. Neskoršia vláda Seleukovcov trvala až do roku 190 pr. Kr. Po bitke medzi Rímom a Sýriou, ktorú Rím vyhral, sa dostalo mesto pod vplyv Pergamonu. Stalo sa tak veľmi významným mestom obchodu a kultúry. Počas obdobia rozkvetu sa spomína, že v meste stálo množstvo stavieb ako napr. chrámy Zeus Larasius, Asklepion, chrám bohyne Niké a boha Dionýza, agora, divadlo a gymnázium vytvorené Apaturiosom z Alabandy.
Dnes sú však viditeľné len ich pozostatky. Jedinou stojacou stavbou sú tri oblúky, patriace gymnáziu. Počas vojny s Mitriadom bolo v meste zabitých množstvo rímskych obyvateľov. Ďalšou ranou pre mesto bol rok 26 pr. Kr., kedy utrpelo rozsiahle škody spôsobené zemetrasením spolu s ďalšími mestami v oblasti. Keďže mal cisár Augustus k mestu veľmi dobrý vzťah, rozhodol o jeho rekonštrukcii, za čo sa mu odvďačilo premenovaním na Caesarea. Toto meno platilo až do vlády cisára Trajána.
Počas Hadriánovej ceste po východe sa zastavil aj v Tralleis a venoval mestu značný obnos obilia z Egyptu. V časoch cisára Konštantína sa kresťanstvo začalo šíriť aj v tejto oblasti a onedlho si získalo celé mesto spoločne s celou Káriou. Vykopávky na tejto lokalite sa začali v rokoch 1902-1903. Robili ich pracovníci archeologického múzea v Istanbule. Pozoruhodné nálezy sú dnes vystavené v jednom z oddelení Istanbulského múzea. Vykopávky obnovili až po veľmi dlhej dobe v roku 1996 kedy sa na túto úlohu podujala Univerzita Adnan Menderes.
Vykopávky sa týkajú najmä dvoch hlavných oblastí – komplexu gymnázia a kúpeľov (známe aj ako Üçgözler) a oblasti zbrojnice. Oblasť nazývanú „zbrojnica“ tvoria podzemné komplexy, mestská brána a façade. Façade je architektonický komplex vystavaný podľa miestnej Kárijskej pokladnice Pred komplexom archeológovia odkryli dielne na spracovanie kovu, keramiky a skla.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Turecko
- Gobekli Tepe - najstarší chrám
- Aphrodisias - mesto Afrodity
- Istanbul a jeho pamiatky
- Turecký Hammam
- Hagia Sofia
- Historické pamiatky Istanbulu
- Efez - najzachovalejšie miesto antiky
- Čo si pozrieť v Istanbule?
- Palác Topkapi v Istanbule
- Bodrum - Mauzóleum v Halikarnasse
- Trója - Homér aj Schliemann
- Kleopatrina pláž
- Konya - Rúmi a Mevlana
- Dom Panny Márie v Turecku
- Národný park Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası
- Artemidin chrám v Efeze
- Farebné domy v Kuşadası
- Čo nás čaká v raji? Panny v nebi
- Železničná stanica Sirkeci
- Staroveká Alinda