Trans Danube Swim 2021 - príhovor

Trans Danube Swim 2021 - príhovor

Milé dámy, vážení páni, milí lovci zážitkov. Dovoľte mi privítať Vás na 8. ročníku plávania cez Dunaj na Transdanube swim 2021. Transdanuve swim vznikol ako nápad ukázať Bratislavčanom iný pohľad na Dunaj. Dunaj nie je špinavá rieka, kvôli ktorej stojíme v zápchach na bratislavských mostoch, ale naopak je to to najkrajšie čo Bratislava má: Dunaj, najdlhšia rieka EU. Mohutný živel, ktorý nemá ani Florencia, Rím a ani Paríž. Transdanube swim vznikol aj ako ukážka, ako urobiť Bratislavu atraktívnu pre zahraničných turistov – do Rio de Janeiro chodievame na karneval, ja som bol v New Yorku kvôli preslávenému New Yorskému maratónu, do španielskej Pamplony sa od čias Ernesta Hemingwaya chodí kvôli sviatku st Fermin, kde býky naháňajú turistov... Teraz sme to my, kto tvoríme novú dobrodružnú atrakciu a tradíciu Bratislavy, ktorá má šancu prilákať v prvú nedeľu v septembri do nášho mesta tursitov a urobiť Bratislavu populárnejšou. Veď do Ria sa nakoniec nechodí iba na karneval... Dnes ide o 8. ročník, ale stále sme na začiatku. Som však rád, že organizátori aj záchranári sú s nami od vzniku akcie, a tak máme skúsenosti a vieme zvládnuť aj drsnejšie podmienky -ktoré tu máme dnes. A to je krása Transdanube swim: že to nie je rovnaké a každý ročník je úplne iný - a to nielen farbou čiapiek. „Kto už Transdanube swim plával?“ -zdvihnite ruky prosím. ... Veľká gratulácia – zároveň tí, čo idete po prvý raz, sa môžete na týchto skúsených borcov obrátiť– opýtať sa ich, aby Vám vysvetlili ak niečo, čo teraz poviem, nebudete chápať. POKYNY: Transdanube swim je ako let lietadlom – nebezpečná časť je odlet a prílet. Inak keď už letíte, tak je to bezpečné, iba sem tam malá turbulencia – ktorá Vás trošku pohojdá. Keď plávate, budete si to užívať, mnohí máte Go pro kamery a budete sa fotiť.... dôležitá informácia- ak mávate do kamery, naši záchranári to môžu vyhodnotiť ako žiadosť o pomoc. Alebo inak, čo urobíte ak dostanete vo vode krč? Zdvihnete obidve ruky nad hlavu a mávate – tu poprosím aj ostatných -toto nie je individuálny pretek, ale happening, jedna krásna spoločná akcia, podpora našej krásnej Bratislavy – ak vidíte, že niekto potrebuje pomoc, aj vy zdvihnite ruky a viacerí mávajte, aby ste záchranný čln nasmerovali správnym smerom. Dnes je voda studenšia a máme viac záchranných člnov. Zároveň do vody budeme vstupovať v troch tranžiach (po 5 až 7 minútach -takže nejde o veľké zdržanie) -tak, aby nás bolo vo vode vždy tak akurát.... Vo vode plávate logicky od seba 2 metre a rúško nepotrebujete – to si vložte pod čiapku -dali sme si to po ostatnom „covidovom“ ročníku patentovať a rúško je aj na druhej strane suché....No teraz tu, keď sme blízko vedľa seba, a na druhej strane majte prosím rúško nasadené. Som hrdý, že toto je 8. ročník Transdanube swim a že sme ho zorganizovali aj minulý rok, – kedy sme čelili mediálnemu linču, lebo cestovateľ bol nepriateľ spoločnosti... Som presvedčený, že šport, otužovanie je najlepšou obranou nielen proti covidu, ale proti chorobám celkovo. Bratislava dnes vyzerá ako výnimočné športové mesto, a to ma dnes napĺňa veľkým optimizmom. Poďme k náročným pasážam – vstup do vody a výstup z vody. Vstup do Dunaja: o chvíľu otvoríme bránku a pomalým tempom budete prechádzať smerom k Dunaju -vykosili sme a pozametali pre Vás schody vedúce k vode -tam sa prosím rozostúpte, a vy skúsenejší choďte prosím proti prúdu hore -tých 100 metrov je v rýchlej vode Dunaja naozaj jedno a viac si plávanie užijete. Neskáčte do vody – ideme spoločne -čakáme na pokyn z centrály, že je doprava na Dunaji naozaj zastavená -aby sa nestalo že nám po hlave prejde raketa či motorový čln... O 14.00 naši bubeníci zahrajú tuš. Jano odpáli zelenú svetlicu a my vyrážame – prvý ide Dando, môj syn, plavec, ktorý dnes ide 8 raz- má bordovú čiapku. Dando pláva od 4 rokov v plaveckom klube PK Delfín a týmto chcem poďakovať Radovi Papanovi, ktorý do všetkých mojich detí dostal lásku k plávaniu.. Jeho asistentami sú Mišo a Filip v modrých čiapkach - a vy budete plávať za nimi. Vy, kto nemáte neoprén, si pred 14.00 dajte 50 drepov a všetci skáčeme do Dunaja s pokrikom, ktorý 3x opakujeme, nech dostaneme do krvi viac adrenalínu, ktorý nám pomôže zohriať sa -kričte „Hurá, BUBO, na Budapešť“.. čo len chcete...a začnete plávať kolmo na breh – takto plávajte asi 70 až 100 metrov. Celkovo nasledujte tých, čo sú pred Vami, lebo tí vedia, kam plávať. Ak ste v Dunaji sami a nabrali ste smer Gabčíkovo, ste zle. Prvá skupina vypláva o 14.00. Druhá vstúpi už cez bránku, ale zoradí sa paralelne nad nimi, a do vody vstúpite na tuš hudobníkov a s pokrikom okolo 14.05. Tretia skupina dnes bude mať najnižšiu hladinu Dunaja, lebo ten stále klesá, a najteplejšiu vodu. Plávanie dnes bude trvať 15 až 20 minút maximálne, ak sa iba budete voziť. Každý z nás bude vonku do 15.00! Odporúčam sa v 2/3 obzrieť na druhú stranu a nadýchať sa Dunaja. Bude to Váš najkrajší pohľad na Bratislavu, aký ste kedy zažili! Vystúp z vody! Čaká nás najťažšia časť.....pristávanie. Z vody vystupujeme na druhej strane po preplávaní cca.1.5 km – ak nie ste triatlonista, zdá sa vám to dlho, ale uvidíte, že to zvládnete ako nič; – ideme „dole kopcom.“ Každopádne - Spoločne to zvládneme! Nasledujte ľudí pred sebou – oni vedia, kde vystupovať. Preplávate Dunaj a držte sa 10-30 metrov od brehu, nemusíte byť úplne na brehu a nádherne sa veziete tak, aby ste okolo seba mali dostatok manévrovacieho priestoru. Vystupujeme na dvoch širokých schodiskách. Je to príjemné vystupovanie z Dunaja – podávame Vám ruku (chyťte sa za predlaktie) a tak to využite aj keď ste silný muž- máme tam na to ľudí. A teraz to najdôležitejšie – schodiská sú za železným pontónom, ktorý slúži na prípadné pridržanie sa. Nevychádzajte hore na pontón! Ale úplným základom je neplávajte nad pontón – voda je tak silná, že Vás strhne pod pontón, a nemáte šancu. Ak si z mojej reči nepamätáte nič, stačí jedna vec- neplávajte z vrchu na pontón. Pontón oboplávajte z ľavej strany. Slúži, opakujem, iba na prípadné zachytenie sa - je tam madlo – pred výstupom na schody. Pod pontónom urobíte 2 až 3 zábery a ste pri schodoch. Ak nestihnete prvé schody, druhé schody sú o 5 metrov ďalej -tie druhé schody využíva iba 20% plavcov. Ešte raz, keď vychádzate von, chytáte sa nie za dlane, ale za predlaktie. Schody sme pre Vás vyčistili, ale nešmyknite sa - nestojte dole na schodoch ale postúpte vyššie, ešte sa obzrite, čo ste dokázali – skúste si zapamätať terajšie pocity a pocity v rieke, a keď budete postovať na Instagram s hashtagom transdanubeswim, tak použite svoj originálny citát. Možno ho umiestime aj na novú stránku www.transdanubeswim.sk – ak si zložitý názov hashtagu neviete zapamätať, máte ho na svojej čiapke.... na tejto stránke nájdete možno aj svoju fotografiu, dronové zábery -preto keď plávate, usmievajte sa, nech ste pekní, a na www.transdanubeswim.sk vložíme následne aj video, ktoré pre nás nastrihá TA3, a možno aj medzi Vami je nejaký nádejný režisér, ktorý nám pošle svoj film, a my ho umiestnime na túto stránku. Tento rok sme odzónovali divákov na druhej strane, a to sa im nebude páčiť - no je to kvôli bezpečnosti, aby ste Vy plavci vedeli po schodoch na druhej strane lepšie vystupovať von. Výjdete von, nájdete si svoje veci, v stanoch sa môžete prezliecť a vyzdvihnúť si občerstvenie, ktoré pre nás pripravila Cateringová spoločnosť Priatelia. Ďalší radler či pivko si prosím berte až potom, keď dopláva posledný plavec, aby sa ušlo všetkým - aj keď, áno, máme veľkú rezervu. Ďakujem za pochopenie. Trošku sa bojíte? Máte rešpekt? Vždy hovorím, iba blbec sa nebojí – je normálne mať rešpekt, ja sa tiež bojím pred každou svojou veľkou expedíciou... je normálne, že sa Vám do krvi dostane viac adrenalínu – ako pravekým lovcom, ktorí sú v nás stále niekde ukrytí... no my sme dnes lovci zážitkov. Dnes pláva aj moja dcéra Karolína, ktorá má 11 rokov - ide už 3raz. Pláva aj môj svokor Matej Vaniček –bývalý riaditeľ Dunajplavby a bývalý predseda Slovenského veslárkeho klubu, s ktorým som Dunaj preplával po prvý raz ešte predtým, kým mi dovolil zobrať si jeho dcéru... Pán Vaniček má 74 rokov -je tu niekto tento rok starší?.... No zdá sa, že je tu iba moja rodina...ale tak nejako to aj je. Táto akcia nie je pretekom, ide o happening, dnes sme všetci jedna rodina. Ide o pohľad na Bratislavu z toho najkrajšieho miesta, z vôd najväčšej rieky Európskej únie, ide o krásny ulovený zážitok. A vy sa preplávaním Dunaja zaradíte medzi 1, maximálne 2% tých - nazval by som to pokojne - elitných plavcov –, ktorí túto skúsenosť budete mať. Chcem oceniť aj pána primátora Matúša Vala, je to jediný primátor, ktorý má odvahu Dunaj preplávať, a táto akcia už zažila troch primátorov. Pán primátor je taktiež už skúseným plavcom a ide druhý raz. Milé dámy, vážení páni, milí lovci zážitkov! Toto boli predplavebné inštrukcie a ja som si istý, že už teraz máte v krvi trošku adrenalínu. Bude to nádhera, to uvidíte, mojím cieľom je, aby ste si to užili, aby ste zažili výnimočné chvíle, ulovili unikátny zážitok, a pritom bezpečne. Verím, že po preplávaní budete na svoju Bratislavu viac hrdí, a aj tým, čo nie sú z Bratislavy, sa toto mesto bude páčiť o trošku viac. Za organizáciou je veľmi veľa práce a všetci sa na Vás teraz tešíme. Ideme do toho! Týmto považujem 8 ročník Transdanube swim za otvorený. Prajem príjemný ulovený zážitok! Ahooj!


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Maroko

04.07. → 13.07. +13 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

1833 2350€
K

Európa  

Škandinávia, Veľká Británia, Škótsko, Nórsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3217 4595€
K

Európa  

Škandinávia, Island

15.06. → 20.06. +13 termínov

náročnosť

6 dní

Trvanie

1796 2395€
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Najhorší rok v mojom biznise Prémiový blog

Prémiový blog Najhorší rok v mojom biznise

Ak sa práve nemáte dobre, ak vám niečo nevyšlo, ak vás škrie inflácia, nárast cien energií, vyššie úrokové sadzby, máte depresie... tak verte, že…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Rieky sveta. Ktoré sú najunikátnejšie? Prémiový blog

Prémiový blog Rieky sveta. Ktoré sú najunikátnejšie?

Pohľad na rieku je čímsi rudimentárnym. My ľudia máme radi výhľad na more, ale akosi podvedome chápeme, že rieka je život. Rieka, to je pitná voda.…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania