Utquiagvik bol do roku 2016 známy ako Barrow, kedy obyvatelia obce hlasovali za zmenu názvu späť na tradičný názov kmeňa, ktorý tu žil stovky rokov, kmeňa Iñupiaq. Práve o tomto kmeni sa hovorí ako o najstarších pôvodných obyvateľoch, nakoľko žili na tomto území posledných takmer 1500 rokov. Dodnes mnoho z nich žije tradičným spôsobom života. Nakoľko tento spôsob zahŕňa aj lov veľryb, majú dodnes výnimky v rámci svetového lovu a ich ročná kvóta na lov je 67 kusov ročne.
Mesto s počtom obyvateľov takmer päťtisíc, je dnes centrom severnej Aljašky. Tvorí ho niekoľko ulíc a drevených domov postavených na permafroste, stále zamrznutej pôde. Ekonomickú aktivitu tvorí hlavne neďaleká ťažba ropy v oblasti Prudhoe Bay a s tým spojené sprievodné aktivity. Až 40 % obyvateľov pracuje práve v tomto odvetví. Ostatní pracujú v službách. Zastúpenie tu má mestská samospráva, ale aj regionálna vláda štátu Aljaška a tiež federálna vláda USA. Pre miestnych obyvateľov je k dispozícii škola, vysoká škola typu college, nemocnica, hotely, pošta, supermarket a obchody. Problém je s odpadom, nakoľko je komplikované ho odvážať, väčšinu tak nájdete v blízkosti domov, alebo za mestom. Z pochopiteľných príčin život v Utquiagviku nie je lacný. Neexistuje cestné spojenie s ostatnou Aljaškou, preto je potrebné všetko dovážať letecky.
Lietadlo z Anchorage prilieta raz denne, dokonca existuje špeciálny typ boeingu, polovica pre pasažierov a polovica cargo. Ak by ste si chceli zakúpiť niečo väčšie, napr. auto, máte možnosť raz ročne - keď prichádza počas krátkeho leta loď. Kvôli vyšším cenám sú tu aj vyššie platy a preto množstvo ľudí prichádza sezónne pracovať práve kvôli možnosti vyššieho zárobku. Priemerný ročný príjem v rámci USA je 55 000 USD, zatiaľ čo v Utquiagviku je to až 80 000.
Nakoľko sme ďaleko na severe, od 18. novembra až do 23. januára (približne 66 dní), slnko nevychádza. Poloha mesta je fascinujúca. Bližšie je do Tokia ako do hlavného mesta federácie - do Washingtonu DC. Celý región North Slope je veľký približne ako Veľká Británia, ale žije tu len cez 20 000 ľudí. Navyše viete uloviť skvelý zážitok - návštevu (a pre odvážnych aj kúpanie) na najsevernejšom bode USA. Teplota počas leta je tu okolo 1 °C a ďalej už sú len ľadové medvede a severný pól. Práve severný pól je takmer rovnako ďaleko ako hlavné mesto Aljašky - Juneau.
Sever Aljašky je zážitok v každom smere. Navštívte ho na novom zájazde Aljaška - Veľký okruh. Foto je z najsevernejšieho bodu USA.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - USA
- Page, najkrajšia Arizona
- Times Square - kde sa najesť
- Alkohol v USA
- Mesto anjelov, prezývka Los Angeles
- Štvrť Venice, Los Angeles
- Pláže Los Angeles
- Klondike, zlatá horúčka
- Dvojičky, New York
- Venice Beach, Kalifornia
- Route 66 - hlavná cesta Ameriky
- Údolie smrti, Kalifornia
- Socha slobody, New York
- Káva v USA
- Výročie pádu dvojičiek
- Philadelphia, ústava USA
- Central Park - pľúca New Yorku
- New York s deťmi
- Platí Donald Trump dane?
- Arizona, prehliadka Sedony
- Aligátory v národnom parku Everglades