Dýchame ich kyslík každý deň a ani o tom nevieme. Je to v poriadku, iba minimálna časť populácie má o tomto znalosť. Veľryby sú symbolom veľkoleposti, pokoja, empatie a vďačnosti.
Tým, že sa nadychujú na hladine a potápajú sa loviť ten najlepší planktón na dná oceánov, zabezpečujú nutričné hodnoty pre celý podvodný ekosystém a práve ich pohybom zhora nadol vyživujú oceán, z čoho následne čerpajú ďalšie väčšie či menšie živočíchy a organizmy.
Ako to prebieha?
Veľryby, ktoré sa s otvorenou tlamou (veľkou v priemere 2-3 metre) potápajú a plnia planktónom, následne vyplávajú na hladinu, kde trávia. Počas trávenia prechádza planktón ich gigantickým tráviacim traktom a následne dochádza k flatulencii a vylučovaniu exkrementov. Veľké flatulenčné oblaky a exkrementy obsahujú už strávený planktón, ktorý sa nazýva fytoplanktón, ten sa udržuje v niekoľkých metroch pod hladinou vody a interaguje.
Fytoplanktón je, laicky povedané, podvodným dažďovým pralesom, ktorý pre nás vyrába kyslík najmä vďaka veľrybám. Z našej atmosféry takýto prales (podmorský oblak plný fytoplanktónu) absorbuje tretinu oxidu uhličitého a ten prostredníctvom fotosyntézy premení na približne polovičku kyslíka, ktorý dýchame. Tento efekt sa nazýva aj tzv. "Whale pump" alebo veľrybia pumpa.
Čo sa deje s uhlíkom, ktorý stále niekde mizne?
Ten pojedajú takzvané živočíchy Kril - Euphausiacea, ktoré milujú prostredie, akým je fytoplanktón. Následne na to sa stávajú Krilly ťažšie, klesajú nižšie a sú súčasťou planktónu, ktorým sa živí veľryba. Tento geniálny proces sa opakuje dennodenne, priamo v oceánoch a na miestach, okolo ktorých sa plavíme či prechádzame a ani si to neuvedomujeme.
Veľryby sú však jedny z mála obrovských tvorov, ktoré zanechávajú stopu po stovky rokov. Ich telo sa po smrti ponára na dno oceánu, kde sa začne rozkladať, začne byť domovom pre mnohé drobné živočíchy, ale aj potravou pre tie väčšie. Telo veľryby sa na niekoľko storočí stáva prírodným ložiskom uhlíka pod hladinou vody.
V mnohých krajinách je lov veľrýb stále povolený, my v BUBO sa s tým nestotožňujeme a o tejto problematike vám na našich zájazdoch rozprávame, nie je to v súlade s našimi hodnotami a uvedomujeme si, aká je aj táto časť prírody dôležitá.
Poďte s nami na loď a rovno pozorovať tieto cicavce. Najlepšie pozorovanie veľrýb sveta - vyberte si to svoje.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Juhoafrická republika
- Krugerov národný park
- Stolová hora v Kapskom Meste
- Žralok belasý - Great white
- Kúpanie na Myse dobrej nádeje
- Novodobý Shaka Zulu zomrel
- Tri krajiny južnej Afriky
- Pavián čakma
- Na safari v Krugeri
- Big 5 v najstaršom parku Afriky
- Mys búrok
- St Lucia a pobrežný národný park
- Kapské Mesto - najkrajšie mesto na svete
- To najlepšie z juhu Afriky
- Blyde river - jeden z NAJ kaňonov sveta
- Výhľad zo Stolovej hory
- Groot Constantia - párovanie vína a čokolády
- Kruger - nejstarší park Afriky
- Príroda Juhoafrickej republiky
- Gansbaai - na rande so žralokom
- Pes hyenovitý - lov v priamom prenose