Ostrov Kapiti sa nachádza asi päť kilometrov od pobrežia severne od hlavného mesta Nového Zélandu Wellington. V 18. a 19. storočí územie asi 20 kilometrov štvorcových obývali maorské kmene. Neskôr tam európski prisťahovalci založili veľrybársku stanicu. K ostrovu totiž migrujúce veľryby prichádzali rodiť svoje mláďatá.
Počas veľrybárskych čias v lokalite žilo asi dvetisíc veľrybárov. Obrovské cicavce zabíjali pre tuk, ktorý potom vyvážali do Ameriky, kde ho využívali namiesto petroleja. Tieto krásne tvory tam občas zavítajú aj dnes, ale nie až v takých počtoch ako kedysi.
Od roku 1987 sa toto územie stalo chránenou prírodnou rezerváciou. Vysťahovali všetky farmy, vyhubili škodcov ako vačice alebo lasice s cieľom zachovať kus nedotknutej novozélandskej prírody. Ostrov je domovom množstva vzácnych, či ohrozených vtákov, ktoré tam ochranári introdukovali ako napríklad malého hnedého a bodkovaného kiwiho, či sliepku Takahe. Územie je aj hniezdiskom morského vtáctva a v roku 2005 sa im tam podarilo prinavrátiť aj kriticky ohrozeného krátkochvostého netopiera.
Ostrov Kapiti je rajom nielen pre jeho obyvateľov, ale aj pre ornitológov, ktorí ich chodievajú pozorovať. Počet návštev je však obmedzený, denne sa tam dostane len niekoľko desiatok turistov.
Foto zdroj: kapitiisland.com
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Nový Zéland
- Franz Joseph na Novom Zélande
- Jazero Matheson
- Punakaiki
- Do Kaikoury za „Moby Dickom“
- Špeciality Nového Zélandu
- Vyhliadka na Sky Tower
- Cesta okolo sveta - Rotorua, Nový Zéland
- Teroristický útok v Christchurch
- Adrenalínový Jet Boating
- Šťastný nový rok!
- Z Pictonu do Wellingtonu
- Oslavy rugby v Aucklande
- Krevety v Taupo
- Vitajte na Zélande
- Zlatá horúčka na Zélande
- Južné Alpy a Mt.Cook
- Svietiace červíky vo Fox Glacier
- Z Greymouthu do Pictonu
- Náročný let na Zéland
- Najdaždivejšie miesto na Novom Zélande