Záhada budhistických rúch

Záhada budhistických rúch

Počas návštev budhistických stúp, dagob či posvätných miest na zájazdoch v Indii či na dovolenke na Srí Lanke sa klienti veľmi často pýtajú na rúcha typické pre budhistických mníchov. Nazývajú sa „kasaya“ a nosia ich iba mnísi a mníšky, ktorí sú plne zasvätení budhizmu.

Názov odevu pochádza z farbiva, ktoré sa používalo na zafarbenie látky či už šafránom, alebo hnedým farbivom. Podľa legendy a spisov sa tento odev prvýkrát objavil v starovekej Indii pri ráde, ktorý nasledoval učenie Sihartu Gautamu. Rúcha boli ale v danom období zhotovené zo zdrapov látok, ktoré boli darované mníchom a zošité do troch trojuholníkov. Tie si potom mnísi omotali okolo tela na zahalenie.

Dnes sa budhistické rúcha skladajú z troch častí: Antarvasa, Uttarasanga, a Samghati. Keď má mních na sebe všetky tri kusy, sa celý odev nazýva Ticivaru. Antarvasa je vnútorná róba, ktorá zakrýva spodnú časť tela a je náhradou za spodnú bielizeň. Uttarasanga zase nahrádza tielko a Samghati je dvojitá látková vrstva, ktorá je viditeľná a typicky priraďovaná vzhľadu mníchov.

Na rad ale prichádzajú farby. Každá patrí do iného rádu budhizmu. Hlavné a najčastejšie farby na Srí Lanke sú: čierna, červená, žltá, modrá, ako aj mahagónová. Čierna je nosená mníchmi nasledujúcimi Sarvastivadu, doktrínu z 3. storočia p. n. l., ktorá sa objavila v údolí Kašmíru v Indii. Červené rúcha patria pod filozofické hnutie Dharmaguptaka (dodnes populárne v Číne, Vietname a Centrálnej Ázii). Mnísi, ktorí nosia žlté rúcha, sú známi ako Mahäsämghika budhisti - ich doktrína pochádza z obdobia cisára Ashoky a sú vnímaní ako jeden z dvoch pôvodných doktrín v budhizme. Modrú nosia mnísi Mahisäsaky nasledujúci učenie tzv. čistej zeme, ktorú predstavil Amitabha Budha v 2. storočí p. n. l.. A mahagónové rúcha si privlastnil rád Kasyapiya, v ktorom sa osamostatnili od predchádzajúcich spomenutých učení v 2. storočí p. n. l..

Rúcha predstavujú v každej krajine skromnosť mníchov a sú spomínané v dokladoch spísaných v sanskrite či perzských spisoch už v 4. a 3. storočí p. n. l. Mnísi majú dodnes rúcha darované krajčírstvami či pobožnými budhistami. 

Prečítajte si naše blogy o budhizme:

Budhizmus do vrecka pre neveriacich

Budhizmus pre začiatočníkov


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Srí Lanka


náročnosť

11 dní

Trvanie

2471 3295€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Francúzska Polynézia, Dubaj (SAE), Tahiti, Spojené štáty americké (USA), Srí Lanka, Singapur, Nový Zéland, Maldivy


náročnosť

24 dní

Trvanie

8496 10620€

Detské zľavy

Dovolenka Srí Lanka a Maldivy s rodinou
F

Ázia  

Srí Lanka, Maldivy


náročnosť

14 dní

Trvanie

9895
Zvieratá Srí Lanky Prémiový blog

Prémiový blog Zvieratá Srí Lanky

Srí Lanka je ostrovná tropická krajina s bohatou vegetáciou, plná vodných nádrží, rezervoárov, priehrad, kanálov a riek, obklopená Indickým oceánom…

Martin Ferenčík 25 min. čítania
Polonnaruwa - mesto kultúrneho trojuholníka Polonnaruwa

Polonnaruwa Polonnaruwa - mesto kultúrneho trojuholníka

Polonnaruwa je nádherným historickým mestom, ktoré sa nachádza v strednej časti Srí Lanky a tvorí jeden z vrcholov kultúrneho trojuholníka ostrova.…

Robert Taraba 16 min. čítania
Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: