Počas návštev budhistických stúp, dagob či posvätných miest na zájazdoch v Indii či na dovolenke na Srí Lanke sa klienti veľmi často pýtajú na rúcha typické pre budhistických mníchov. Nazývajú sa „kasaya“ a nosia ich iba mnísi a mníšky, ktorí sú plne zasvätení budhizmu.
Názov odevu pochádza z farbiva, ktoré sa používalo na zafarbenie látky či už šafránom, alebo hnedým farbivom. Podľa legendy a spisov sa tento odev prvýkrát objavil v starovekej Indii pri ráde, ktorý nasledoval učenie Sihartu Gautamu. Rúcha boli ale v danom období zhotovené zo zdrapov látok, ktoré boli darované mníchom a zošité do troch trojuholníkov. Tie si potom mnísi omotali okolo tela na zahalenie.
Dnes sa budhistické rúcha skladajú z troch častí: Antarvasa, Uttarasanga, a Samghati. Keď má mních na sebe všetky tri kusy, sa celý odev nazýva Ticivaru. Antarvasa je vnútorná róba, ktorá zakrýva spodnú časť tela a je náhradou za spodnú bielizeň. Uttarasanga zase nahrádza tielko a Samghati je dvojitá látková vrstva, ktorá je viditeľná a typicky priraďovaná vzhľadu mníchov.
Na rad ale prichádzajú farby. Každá patrí do iného rádu budhizmu. Hlavné a najčastejšie farby na Srí Lanke sú: čierna, červená, žltá, modrá, ako aj mahagónová. Čierna je nosená mníchmi nasledujúcimi Sarvastivadu, doktrínu z 3. storočia p. n. l., ktorá sa objavila v údolí Kašmíru v Indii. Červené rúcha patria pod filozofické hnutie Dharmaguptaka (dodnes populárne v Číne, Vietname a Centrálnej Ázii). Mnísi, ktorí nosia žlté rúcha, sú známi ako Mahäsämghika budhisti - ich doktrína pochádza z obdobia cisára Ashoky a sú vnímaní ako jeden z dvoch pôvodných doktrín v budhizme. Modrú nosia mnísi Mahisäsaky nasledujúci učenie tzv. čistej zeme, ktorú predstavil Amitabha Budha v 2. storočí p. n. l.. A mahagónové rúcha si privlastnil rád Kasyapiya, v ktorom sa osamostatnili od predchádzajúcich spomenutých učení v 2. storočí p. n. l..
Rúcha predstavujú v každej krajine skromnosť mníchov a sú spomínané v dokladoch spísaných v sanskrite či perzských spisoch už v 4. a 3. storočí p. n. l. Mnísi majú dodnes rúcha darované krajčírstvami či pobožnými budhistami.
Prečítajte si naše blogy o budhizme:
Budhizmus do vrecka pre neveriacich
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Srí Lanka
- Srílanské makaky
- Dambulla - srdce Srí Lanky
- Srí Lanka - Pol Sambol
- Srí Lanka - slzy rajskej záhrady
- Srí Lanka - návrat do rajskej záhrady
- Arrack - tradičné pitie na Srí Lanke
- Srí Lanka - sloní raj
- Polonnaruwa - opičie kráľovstvo Srí Lanky
- Srí Lanka - Posvätný strom Bódhi
- Galle - Srí Lanka
- Pinnawala - domov sloních sirôt
- Srí Lanka sa otvára
- Srí Lanka - jaskynné chrámy v Dambulle
- Srí Lanka - národný park Yala
- Korenie Srí Lanky
- Čo symbolizujú budhistické stúpy?
- Oddych na pobreží Srí Lanky
- Svadby na Srí Lanke
- Farby Srí Lanky
- Ostrov drahokamov, Srí Lanka