Židovská Viedeň

Židovská Viedeň Dobrý tip na návštevu Viedne

Poďme sa spolu prejsť po židovskej Viedni, po štvrti Karmeliterviertel, ktorá je súčasťou druhého viedenského obvodu Leopoldstadt. Židia tu žili za bránami Viedne až do roku 1670, keď ich po požiari v meste cisár Leopold vyhnal aj z ich geta. Nechal zbúrať starú synagógu a na jej mieste postavil Leopoldov kostol, ktorý dal pomenovanie celému Leopoldstadtu. V 19. storočí sa sem židia začali vracať a v roku 1938 bola Karmeliterviertel opäť centrom židovského života v Rakúsku. Počas druhej svetovej vojny sem nacisti nahnali židovi z celej Viedne, kde v hrozných podmienkach čakali na deportáciu. Od sedemdesiatych rokov začal židovský život vo Viedni opäť ožívať a dnes je táto štvrť miestom, kde na uliciach určite uvidíte množstvo aj ortodoxných židov na ceste k svojim modlitbám. Hotel Sofitel obídeme zľava a po Taborstrasse pokračujeme až na Karmeliterplatz. Jeden z najsympatickejších klasických trhov Viedne nájdete cez víkend na námestí Karmelitermarkt. Neorientuje sa na turistov, ale na obyvateľov Viedne. Ovocie, zelenina, syry, mäso, ale aj pečený chlieb od miestnych pekárov, bio saláma a raw koláče. Odporúčame. Odbočíme doľava na Kleine Sperlgasse. Asi v polovice ulice môžeme nazrieť do Lilienbrunngasse, kde si všimneme v chodníka Kamene spomienok, ktoré pripomínajú osud židovských obyvateľov Viedne.Vrátime sa späť a na konci ulice Kleine Sperlgasse vidíme spomienky na trasporty židov do koncentračného tábora v rokoch 1941 a 1942. Práve na adrese Kleine Sperlgasse 2A sídlil takzvaný Úrad pre vysťahovanie židov, kde sa združovali židovskí občania pred deportáciou z Rakúska. Celkovo odtiaľto nacisti na smrť odviezli 45 000 rakúskych občanov. Dnes je v budove škola. Vyjdeme na hlavnú ulicu štvrte Hollandstrasse, kde sa môžeme zastaviť na kávu a koláčik v sympatickej Café Fett und Zucker (na fotografii). Ulicou Grosse Sperlgasse potom už smerujeme rovno do jedného z najpríjemnejších parkov Viedne - Augarten.Park Augarten s rozlohou 50 hektárov skrýva najstaršiu barokovú záhradu Viedne. Okrem nej množstvo kvetín, ale aj krásnu gaštanovú alej. Stavebnou dominantou záhrady sú palác Augarten z 18. storočia, kde koncertovali Mozart, Beethoven aj Schubert, dnes sídlo slávneho viedenského chlapčenského zboru Wiener Sängerknaben, a už spomínané Hitlerove veže. Približne v strede parku odbočíme na Obere Augartenstrasse na juh a po Obere Donaustrasse sa vrátime do mesta, prekročíme Dunaj a sme späť na Ringu.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Lichtenštajnsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko

24.08. → 01.09. +1 termín

náročnosť

9 dní

Trvanie

2039 2265€
TOP 20: Vianočné trhy v Európe. Ktoré patria medzi naj? Prémiový blog

Prémiový blog TOP 20: Vianočné trhy v Európe. Ktoré patria medzi naj?

Dôvodov, prečo sa tešiť na Vianoce, je veľa. Tradičné vianočné trhy sú určite jedným z nich. Veď to poznáte - hra svetiel, vyzdobený vysoký…

Viktor Háber 16 min. čítania
Viedeň - pamiatky, bary, tipy s deťmi Viedeň

Viedeň Viedeň - pamiatky, bary, tipy s deťmi

Už 30 rokov spoznávame Viedeň. Mladí prechádzame trendy bary, s deťmi objavujeme ihriská a miesta na kúpanie, pohodu hľadáme v kaviarniach a…

Jozef Zelizňák 33 min. čítania
Na najväčšej demonštrácii vo Viedni. Prémiový blog

Prémiový blog Na najväčšej demonštrácii vo Viedni.

Tento aktuálny článok je z neskorej jesennej soboty vo Viedni. Je o zopár mojich zážitkoch z Viedne, ale hlavne o covide a ide o politické…

Ďalšie dovolenky do krajiny: