V meste Agra je samozrejme jedničkou slávny Taj Mahal. Každopádne nevynechajte ani pevnosť, nedobytný hrad, o ktorom Vám teraz prezradím zopár pikošiek.
Vedeli ste, že práve v Červenej pevnosti stál najdrahší kus nábytku, aký bol kedy vyrobený? Slávny Paví trón! Na tomto tróne bolo toľko vzácnych drahokamov, že by ste zaň mohli kúpiť jedlo pre úplne celý svet na dva a pol dňa. Páví trón bol inšpirovaný legendárnym trónom Šalamúna, hebrejského kráľa, a bol do neho vsadený aj najznámejší diamant sveta Koh I Noor.
Červená pevnosť sa vypína nad brehom posvätnej rieky Jamuna. Nechal ju postaviť najsilnejší Moghulský cisár Akbar v druhej polovici šestnásteho storočia. Mohutné hradby boli vytvorené z červeného pieskovca, podobne ako všetky akbarove stavby (viď Fatehpur Sikri).
Červená pevnosť je obklopená ohromnou vodnou priekopou, v ktorej plávali krokodíly, a okolo priekopy behali tigre. Pevnosť bola nedobytná.
Červenú pevnosť v Agre mám radšej než tú v Delhi, ktorá bola postavená následne podľa vzoru tejto prvej. Červená pevnosť v bývalom hlavnom meste Agra pôsobí na mňa omnoho autentickejšie a ja tu za tie roky poznám každý kút. Je tu aj miesto, kde bol Mughalský vládca celej Indie Shah Jahan v posledných rokoch svojho života uväznený a kde s túžobným pohľadom pozeral na Taj Mahal, hrobku svojej milovanej ženy. Shah Jahan, ktorý postavil Taj Mahal, značne prispel aj k stavbe a vnútorným mramorovým palácom vo vnútri Červenej pevnosti.
Do pevnosti vstupujeme vysokánskou uvítacou bránou Amar Singh -na fotografii. Ideme okolo stajní a cestou (ak máte dobrého sprievodcu) budete vnímať rôzne obranné mechanizmy. Celá pevnosť je jedno veľké bludisko: množstvo palácov, tajných chodieb... a je dobré mať plán, ako ísť, aby ste to v tom teple zvládli. Najprv odporúčam zabočiť vpravo k Jahangirovmu palácu so zmeskou islamskej a hinduistickej architektúry. Dlho sme obklopení červenou farbou, až sa zrazu vynorí palác celý z bieleho mramoru. Toto bol obľúbený materiál Shaha Jahana a celý jeho palác, kde kedysi žil so svojou milovanou Mumtaz, je tak snehobiely. Stropy pokryté zlatom, od ktorého sa odrážalo svetlo sviečok, na zemi perzské koberce a nadýchané vankúše, pred dverami paláca rozkvitnutá záhrada plná ruží so sviežou fontánou s jasmánovými kvetmi... Takto si tu žil zamilovaný pár, až kým Mumtaz nezomrela pri pôrode svojho štrnásteho dieťaťa a všetko sa zmenilo. Shah Jahan sa zrútil, deti sa začali hádať, až kým jedno z nich nezabilo tie ostatné a svojho otca jeho potomok uväznil v tejto pevnosti. Miesto, kde bol Shah Jahan väznený, je hneď kúsok od jeho paláca. Miestnosť je zdobená vkusnou intarziou, fontánkou z mramoru a výhľadom na Tádž Mahal, neuveriteľnú stavbu, ktorá dodnes každému vyrazí dych.
Viac fotografií nájdete v mojom blogu Najkrajšie svetové hrady
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - India
- Ladacký kláštor Hemis
- Reliéf Maytreia Budhu, Mulbekh
- Mešita šáha Hamdana, Šrinagar
- Jama Masjid v Dillí
- Ríša Hoysala
- Amber, Amer pevnosť, Jaipur
- Hotel Taj Mahal Palace, Bombaj
- Poznáte všetky divy sveta?
- Dohodnuté manželstvá, arranged marriage
- Manikarnika, ghat vo Varanasi
- Hranica z Nepálu do Indie
- Indické umenie - Rangoli
- Ellora, chrámy v Indii
- Konflikt v Kašmíre
- Ladacký festival, Leh
- Kláštor Rumtek, Gangtok
- Nepokoje v Kašmíre
- Z Dillí do Agry
- Ganga vo Varanasi
- Tigrí vrch a výhľad na Himaláje