Keď som sa z výborného blogu o Jaipure z pera kolegu Jančiho dozvedel, že sa neďaleko hlavného mesta Rajasthanu nachádza jedna z najväčších “schodových” studní v Indii, hneď som začal snovať plány, ako jej návštevu začleniť do najbližšieho zájazdu India - veľký okruh. V deň odchodu z Jaipuru sme si privstali a už o 7.30 h vyrážali z hotela priamo na pevnosť Amber severne od mesta. Žiadne zdržovanie so slonmi, po úvodných fotkách z parkoviska sadáme do jeepov a o 5 minút sme hore pred bránami. Pevnosť máme skoro celú pre seba, minimum turistov, iba miestne páriky, ktoré si tu robia svadobné fotky. Keď sme približne o hodinu končili prehliadku, už začínalo byť celkom teplo a aj ľudí začalo pribúdať. Win-Win.
Vyrážame smer Agra a po cca hodine a pol jazdy schádzame v mestečku Sikandra z hlavnej cesty a obdivujeme nefalšovaný indický vidiek. Po chvíli prejdeme cez most ponad rieku Banganga, z ktorej je bohužiaľ len vyschnuté koryto a o niekoľko minút prichádzame do dediny Abhaneri, ktorú už viac než tisíc rokov zásobuje vodou studňa Chand Baori. Na internete som sa dočítal, že vstup by mal byť zadarmo. V realite je zo studne už plnohodnotná pamiatka a turistická atrakcia so stánkami a suvenírmi okolo a vstup stojí 300 rupií (necelé 4€) na osobu. Platíme a veríme, že to bude stáť za to.
Klienti ešte nevedia, čo ich čaká, vedia len, že to bude vizuálno-historického charakteru. Prvý pohľad do studne je vskutku veľkolepý. Indovia sa radi chvália, že vynašli matematiku, geometriu a astronómiu, a ja si hovorím, že na tom niečo asi bude. Dohromady 3 500 schodov v 13 poschodiach zoradených v presných geometrických radov siahajúcich do hĺbky 20 metrov. Po schodoch sa bohužiaľ prejsť nemôžeme, už niekoľko rokov tomu bráni nízky sivý plot. Je to trochu škoda, lebo s ľuďmi na schodoch by tie fotky boli možno ešte krajšie.
Za 200 rupií nám miestny sprievodca povie zopár zaujímavostí. V Indii sa nachádza okolo 2000 takýchto starodávnych studní, z toho približne 100 je v púštnom štáte Rajasthan. História tejto siaha až do 8. storočia a jej súčasťou je aj malý chrám a šatne na prezlečenie pre panovníkov, ktorí sa tu chodievali občas okúpať. Slúžila aj na ochladzovanie, teplota dole pri hladine bola že vraj o 5 stupňov nižšia ako hore. Voda je momentálne len na spodu v podobe malého zeleného jazierka, v ktorom pláva korytnačka.
Určite sa tento architektonický skvost oplatí navštíviť. Boli sme nadšení a určite sme neľutovali tých 300 rupií. Celá zachádzka aj s prehliadkou zaberie asi hodinu. Ak nemáte cestu okolo a ste iba v Jaipure, nezúfajte. Necelý kilometer od spomínanej pevnosti Amber je 3x menšia studňa Panna Meena. Nie je síce taká impozantná ako Chand Baori, ale je zadarmo a po jej schodoch sa môžete aj prejsť.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - India
- Dohodnuté manželstvá, arranged marriage
- Manikarnika, ghat vo Varanasi
- Hranica z Nepálu do Indie
- Indické umenie - Rangoli
- Ellora, chrámy v Indii
- Konflikt v Kašmíre
- Ladacký festival, Leh
- Ladacký kláštor Hemis
- Kláštor Rumtek, Gangtok
- Nepokoje v Kašmíre
- Z Dillí do Agry
- Ganga vo Varanasi
- Tigrí vrch a výhľad na Himaláje
- Dabbawala, nosiči obedov
- Kerala - plavba v backwaters
- Pondicherry - francúzska India
- Mahabalipuram pri Chennai
- Čo vidieť v Šrinagare?
- Čajové plantáže v Indii
- Reliéf Maytreia Budhu, Mulbekh