Čína je na dobrej ceste k lepšej ekológii a udržateľnosti. Nová správa IEA o obnoviteľnej energii zistila, že do roku 2030, teda za šesť rokov odteraz, sa projekty obnoviteľnej energie rozbehnú trojnásobne rýchlejšie ako v predchádzajúcich šiestich rokoch. Dominovať budú najmä Čína a India a v spomenutom roku by mala mať Čína takmer 60 % obnoviteľných zdrojov energie zo všetkých, ktoré budú mať v tom čase všetky krajiny našej planéty.
V preklade to teda znamená, že Čína bude mať do konca dekády viac ako polovicu svetových obnoviteľných zdrojov. Ríša stredu, ako znie prezývka krajiny, upúšťa od výroby energie vyrobenej z uhlia. V rokoch 2022 a 2023 síce vydala povolenie pre nové „uhoľné projekty“ s kapacitou 100 GW, no v prvej polovici roka 2024 to bolo len 12 projektov a kapacita 9,1 GW.
V súčasnosti sa Číňania čoraz viac zameriavajú na efektívne rozmiestnenia solárnych panelov. Po novom tak budú čínske domácnosti i podniky čerpať energiu najmä zo Slnka. V roku 2030 by tento zdroj energie mohol predstavovať 80 % všetkých obnoviteľných zdrojov. O zvyšok sa postarajú predovšetkým veterné elektrárne.
Čína tak opäť potvrdzuje, že ide o krajinu, ktorá nehovorí tak často o dôležitosti obnoviteľných energií, ale koná. A činy sú viac než slová. V BUBO podporujeme takéto projekty, viď naša sekcia Ekológia.
Mohlo by vás zaujímať:
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Čína
- Suzhou a Hanzhou- to najkrajšie z Číny
- SARS priamo zo SHANGHAIA, Šanghaja
- Mestské hradby v Xi'Ane
- Kunming a Shilin
- Guilin - najkrajšie príroda Číny
- Huangshan - mosty a schody
- Mrakodrapy v Šanghaji
- Ako sa vyrába hodváb
- Moslimská štrť v Xi-Ane
- Starý Šanghaj mizne
- Hangzhou, chrám Linyin
- Záhrady v Suzhou
- Longmen - jaskyne pri Luoyangu
- Najvyššia vyhliadka na svete
- Hangzhou a Suzhou
- Xi An - historická Čína
- Kamenný les v Kunmingu
- Provincia Yunnan
- Liljang - úžasná Čína
- Roklina skákajúceho tigra