Čínska národná diaľnica vedie zo Šanghaja do Zhangmu na čínsko-nepálskej hranici. Je to najdlhšia čínska národná diaľnica s dĺžkou 5476 km a vedie od Šhanghaja a končí v Tibete. Z hlavného mesta Lhasa v autonómnej oblasti Tibet po Zhangmu sa nazýva aj diaľnica priateľstva. Je jednou z najdlhších samostatných ciest v Číne, po ktorej sa dostanete z pevninskej Číny do Tibetu. G318 bola dokončená a uvedená do prevádzky v roku 1954.
Všetci milovníci prírodných scenérií si tu prídu na svoje a na tejto trase stretnete aj mnoho motorkárov, ktorí si túto trasu vyberajú práve kvôli svojej povesti najkrajšej a najúžasnejšej cesty v Tibete. Tisícky cestovateľov ročne sníva o tom, že sa každý rok dostanú týmto spôsobom do Tibetu, už len kvôli nádherným výhľadom na krajinu.
Priesmyky, hlboké údolia, drsné hory, ľadovce, rieky a divoký Tibet! Trasa diaľnice vedie cez niekoľko veľkých miest v pevninskej Číne, pretína štyri provincie, až napokon dosiahne Tibet na hranici s provinciou Sichuan. Diaľnica sa dá rozdeliť do niekoľkých úsekov, z ktorých najznámejšie sú Sichuan Tibet Highway z Chengdu do Lhasy a čínsko-nepálska diaľnica priateľstva z Lhasy na hranicu Gyirong. Vďaka svojim strmým útesom, údoliam a úžasným výhľadom bola ohodnotená ako "scénická cesta Číny" časopisom Chinese National Geography.
Okrem toho je cesta pozdĺž diaľnice priateľstva plná histórie. Objavené proso, či ryža v ruinách obydlí, nefrit kultúry Liangzhu, bronz, staroveké domy, či miestne vežovité budovy a všetky tieto artefakty spolu vybudovali očarujúcu kultúru. Za zmienku taktiež stojí horské pásmo Hengduan, ktoré si nesie povesť najkomplikovanejšej alpskej rokliny na svete a cesta cez tento región je známa ako „duša v nebi a telo v pekle".
Počas putovania Tibetom po diaľnici priateľstva na našom zájazde Čína, Tibet, Nepál, India máme cestou zo Shigatse možnosť zastaviť sa na jedinečnom pamätníku, ktorý predstavuje to, že zo Šanghaja po tento bod je to 5000 km a preto sa aj nazýva 5 000 kilometrový pamätník národnej diaľnice G318. Ďalej lovíme zážitky prechodom cez najvyššie položený priesmyk na diaľnici Gyatzo La vo výške 5 252 m n. m., ktorý je zároveň vstupnou bránou do najvyššie položeného národného parku na svete Qomolangma.
Magická krajina: na planéte, na ktorej žijeme, je známy, no záhadný pás. A to 30 stupňov severnej geografickej šírky. Tento spája množstvo svetových divov a záhad. Slávne rieky po celom svete ako Mississippi v USA, Eufrat v Iraku, rieka Yangtze v Číne – všetky ústia do mora na 30 stupňov severnej geografickej šírky. Okrem toho sa okolo tejto rovnobežky sústreďujú aj pyramídy v Egypte, Bermudský trojuholník, legendárna Atlantída, či visuté záhrady Babylonu. Pri skúmaní mnohých miest vedci zistili, že Čína má najrozsiahlejšie a najväčšie množstvo scénických oblastí práve okolo 30 stupňov severnej geografickej šírky. Väčšina z týchto oblastí tiež lemuje diaľnicu G318.
Samotná cesta je atrakciou pre turistov, najmä pre svoju vysokú nadmorskú výšku, nehostinnú krajinu a skvelú scenériu. Všetci cudzinci potrebujú na vstup do Tibetu cestovné povolenie, ktoré môže získať len registrovaná cestovná kancelária. Keď máte udelené čínske vízum, vaša cestovná kancelária si bude môcť zarezervovať itinerár a požiadať o cestovné povolenie do Tibetu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO