Pomôžu písmená DOC, DOCG na etikete na rozoznanie kvality, alebo je to južanská „skratka“? Odpoveď nie je jednoznačná, ale áno, v základnom výbere to naozaj pomáha a Taliani, aspoň čo sa týka vína, dnes skutočne kontrolujú kvalitu. Postupnosť nárastu kvality ide od IGT (geografická indikácia vína) k DOC (kontrolované označenie pôvodu vína) a DOCG (kontrolované a garantované označenie pôvodu vína).
Ak sú to jediné informácie, ktoré máte, tieto písmenká budú výborným radcom, pretože identifikujú, akú úroveň kvality fľaša má. Treba vedieť, že vyše polovica talianskych vín sú vína bez označenia, teda stolové víno - vino di tavola, alebo jednoducho vino. No aj medzi neoznačenými vínami sa nájdu experimentálne a úžasné vínka. Najznámejším príkladom úžasných vini di tavola boli takzvané supertoskánske vína označené takto v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Neskôr dosiahli označenie Toscana IGT. No toto nie je jediný prípad výnimky, v regióne Piemonte nenájdete ani jedno víno označené IGT. Mnohé bio vína sú teda bez akéhokoľvek označenia.
DOCG je istota a sú to kvalitnejšie vína než DOC. Prvý rozdiel je v tom, že pravidlá výroby vína (disciplinare di produzione) pre DOCG sú prísnejšie, ako pre DOC. Napríklad maximálna úroda pre DOCG môže byť od 7 do 10 ton hrozna na hektár. Na druhej strane, pre DOC to môže byť až 12-13 ton na hektár (v závislosti od DOC). Z tohto dôvodu musia vinári DOCG vyberať to najlepšie hrozno a v konečnom dôsledku vyrábať vína lepšej kvality.
Ďalším dôležitým rozdielom je, že DOCG poskytuje „záruku“, že víno je autentické a spĺňa kvalitatívne parametre definované v jeho regióne. Kým DOC sa testuje raz za celý ročník, pri DOCG je postup odlišný. Pred plnením do fliaš sa každá šarža vína DOCG testuje samostatne.
Ak máte lepšie informácie, môžete načrieť aj medzi iné vína. Viac informácií sa napríklad dozviete v mojom blogu Najlepšie Talianske vína a regióny.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Taliansko
- Siena - najkrajšie Toskánsko
- Limoncello na ostrove Capri
- Michelangelo a Dávid
- Taliansky Janov
- Posledná večera v Miláne a Leonardo da Vinci
- Cortina d´Ampezzo - stredisko Dolomitov
- Milánsky Dóm
- Luxusný hotel juhu Talianska- Masseria
- Alberobello -čo vidieť v Apúlii
- Najlepší chlieb na svete
- Údolie Itria - Apúlia
- Medzinárodný festival snehových sôch
- Južné Tirolsko - svadba
- Festival vo Fanove
- Sviatok Sant’Antonio Abate
- Lecce – čo vidieť v Apúlii
- Pamiatky Florencie
- Cucina Povera – zdravé jedlo chudobných
- Budúcnosť kulinárstva je v ekológii
- Bari – rady, informácie, a čo vidieť