Mesto Granadilla v Španielsku je ako žiadne iné. Založili ho expandujúci moslimovia v 9. storočí, ktorí potrebovali udržať dohľad nad jednou z najdôležitejších obchodných trás v Európe - Ruta de la Plata (Strieborná cesta). Spolu s postupne sa meniacou politickou a spoločenskou situáciou v Európe sa začali meniť aj vlastníci a správcovia regiónu Granadilly. A to až do roku 1960.
Jazvou na tvári Španielska je istotne obdobie vlády diktátora Francisca Franca. Počas obdobia snahy o izoláciu vlastnej krajiny sa rozhodol stavať priehrady, ktoré by dokázali pozdvihnúť ekonomiku chátrajúceho Španielska. Preto v roku 1955 bola postavená aj nádrž na rieke Alagón, vďaka ktorej sa Granadilla podľa oficiálneho vyhlásenia ocitla v záplavovej oblasti a preto musela byť evakuovaná. Všetci jej obyvatelia boli násilne vysťahovaní, o mnohých sa režim ďalej nestaral.
Hladina rieky v roku 1963 začala skutočne stúpať a zaplavila okolie mesta. Samotná Granadilla však zostala nedotknutá. Napriek tomu jej obyvateľom nikdy nebolo dovolené vrátiť sa do svojich domovov a to napriek tomu, že miesto je v súčasnosti sprístupnené turistom. Mnohí sa na celú vec aj v dnešných dňoch pozerajú ako na vykonštruovanú snahu Francovho režimu získať kontrolu nad mestom, ktoré v jeho neuskutočnených plánoch mohlo zohrávať oveľa väčšiu úlohu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Španielsko
- Las Setas de Sevilla - obrie huby v strede mesta
- Olympijský štadión v Barcelone
- Olympijský areál v Barcelone
- La Rambla - luxusná tepna Barcelony
- Alhambra, luxusný šperk Andalúzie
- Múzeum Ameriky v Madride
- Najkrajšie výhľady na Madrid - Faro de Moncloa
- Guggenheimovo múzeum
- Santander
- Katedrála v Girone
- Najkrajší výhľad na Barcelonu
- Peňíscola v Španielsku
- Barcelona - Sagrada Familia
- Španielske tapas
- Sevilla - brána do Nového sveta
- Córdoba - mesto učencov v Andalúzii
- Španielska corrida
- Granada - výstup na Pico Veleta
- Paella - chuť Španielska
- Kde si dať v Španielsku najlepšie tapas?