V juhozápadnej časti západného pobrežia Južného ostrova, zhruba 45 kilometrov od mesta Hokitika leží malá vidiecka osada s exotickým názvom Hari Hari. Napriek tomu, že má iba približne 350 obyvateľov, zapísala sa do histórie ako Nového Zélandu, tak aj Austrálie - vďaka „pristátiu hore nohami" Guya Menziesa.
Guy Menzies bol austrálsky letec, ktorý 7. januára 1931 absolvoval prvý samostatný let cez Tasmanovo more. Po tom, ako opustil Sydney, bolo jeho cieľom doletieť do mesta Blenheim, najväčšieho mesta regiónu Marlborough na Novom Zélande. Jeho lietadlo sa však vychýlilo z kurzu a po 11 hodinách a 45 minútach letu pristál hlavou dolu v miestnom močiari v Hari Hari. Ten si údajne pomýlil s plochou pastvinou vhodnou na pristávanie. Z nehody sa mu podarilo vyviaznuť bez väčších zranení a dedinku dostal na titulné stránky novín v oboch krajinách. Domáci sa 75 rokov od nehody, 7. januára 2006 rozhodli toto výročie udalosti patrične osláviť a usporiadali veľké slávnosti. Pri tejto príležitosti letec Dick Smith zopakoval slávny let Menziesa - s tým rozdielom, že tentokrát v Hari Hari pristál „nohami na zemi".
Ďalšiu kontroverziu vyvolal samotný názov obce. Tá bola pomenovaná v roku 1908, keď bolo potrebné v miestnej osade zriadiť poštu. Jej názov v preklade z maorčiny znamená „spojiť sa v súzvuku". Odkazuje na spev piesní, ktoré Maori spievali, keď pádlovali na svojich waka, čiže na kanoe. Práve spev im pomáhal pohybovať sa synchronizovane. Čo je ale dôležité, slovíčka Hari Hari sa tu píšu oddelene. Odkedy však začala éra internetu, na webových stránkach a neskôr aj v oficiálnych dokumentoch sa čoraz častejšie začal názov obce zapisovať spolu - HariHari. Možno sa vám zdá, že je to nepodstatný rozdiel. Jedna malá medzera tu však úplne mení význam slova, čo mimoriadne hnevá tunajších obyvateľov. Namiesto pôvodného poetického „spojenia sa v súzvuku" sa totiž prekladá jednoducho ako „ambulancia".
Okrem týchto sporov sa však v dedinke veľa nedeje. Kedysi bola drevorubačskou osadou, dnes sa tu nachádzajú už iba pozostatky vlakovej trate, po ktorej kedysi vozili drevo. V roku 1908 tu družstvo Inter-Wanganui otvorilo mliekarenskú továreň, z tej však tiež ostala iba ruina. Čím ale Hari Hari dodnes láka je pozorovanie vtákov, lov lososov a pstruhov.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Nový Zéland
- Franz Joseph na Novom Zélande
- Jazero Matheson
- Punakaiki
- Do Kaikoury za „Moby Dickom“
- Špeciality Nového Zélandu
- Vyhliadka na Sky Tower
- Cesta okolo sveta - Rotorua, Nový Zéland
- Teroristický útok v Christchurch
- Adrenalínový Jet Boating
- Šťastný nový rok!
- Z Pictonu do Wellingtonu
- Oslavy rugby v Aucklande
- Krevety v Taupo
- Vitajte na Zélande
- Zlatá horúčka na Zélande
- Južné Alpy a Mt.Cook
- Svietiace červíky vo Fox Glacier
- Z Greymouthu do Pictonu
- Náročný let na Zéland
- Najdaždivejšie miesto na Novom Zélande