Pokiaľ patríte medzi fanúšikov filmových trilógií Pán prsteňov a Hobbit, Hobbiton vám určite netreba špeciálne predstavovať. Malebné hobitie domčeky roztrúsené v zelených kopcoch oblasti Matamata sú hádam najznámejším obrazom, ktorý si predstavíte, keď sa filmy spomenú. V tomto fóre však píšeme o zaujímavostiach z natáčania, ktoré možno prekvapia aj vás.
Vedeli ste napríklad, že režisér Peter Jackson, ktorý je známy svojím mimoriadnym citom pre tie najmenšie detaily, kvôli natáčaniu v Hobbitone najal človeka, ktorý bude chodiť pomedzi šnúry na prádlo (aby vychodené cestičky vyzerali dôveryhodne) či pripevňovať na stromy falošné slivky? V prvej knihe série Pán prsteňov sa totiž píše, že pod slivkami sa hrali deti - slivky však boli pre malé deti hobitov príliš veľké. Jackson preto namiesto nich nechal zasadiť jablone a hrušky a keď ovocie začalo dozrievať, všetky jablká a hrušky nechal nahradiť falošnými slivkami. Snažíte sa rozpamätať ale scénu si neviete vybaviť? To preto, že po všetkej tej práci a pozornosti k detailom bola nakoniec z konečnej verzie filmu vystrihnutá.
Okrem toho bol najatý tiež človek, ktorý mal za úlohu premiestňovať žaby. Tie si počas výroby totiž v umelom rybníku v strede Hobbitonu urobili nový domov a boli tak hlučné, že herci sa navzájom pri natáčaní scén nepočuli. Úlohou jednej osoby preto bolo tieto žaby premiestniť do iného rybníka na farme. Opačný proces prebehol s ovcami - miestne ovečky, ktoré tu chovala rodina pôvodných majiteľov podľa Jacksona nepôsobili dosť „autenticky". Namiesto pôvodných oviec s bielymi tvárami preto na set priviezli ovce, ktoré mali tváre čierne a lepšie údajne do scény zapadali.
Ďalšou zaujímavosťou je napríklad fakt, že vstupy do hobitích dier boli navrhnuté a postavené v troch rôznych mierkach. Niektoré vo väčšom meradle, aby pri nich postavy hobitov vyzerali menšie, niektoré naopak v menšej mierke, aby sa pri nich čarodejník Gandalf javil vysoký. Väčšina dier však pozostáva iba z dverí - samotné interiérové scény sa nahrávali v štúdiách vo Wellingtone. Až v roku 2024 boli pre turistov sprístupnené novovytvorené vnútorné časti hobitích príbytkov.
Externé časti, ale tiež rozhodne stoja za zmienku - detailné dekorácie každej diery zobrazujú povolanie hobita, ktorý žije vo vnútri. Nájdete tu včelárov a drevorubačov či zacítite vôňu čerstvého chleba, keď prechádzate okolo domu pekára. Zároveň podľa popisu z knihy čím nižšie v Hobbitone bývate, tým ste chudobnejší. Preto čím vyššie idete do kopca, tým sú záhrady upravenejšie a viac vyzdobené. Hlavná postava Bilbo je jedným z najbohatších hobitov.
Pozoruhodný bol tiež spôsob, akým štáb natočil známu scénu, kde Bilbo a Gandalf spoločne sledujú západ slnka z Bilbovho domu. Keďže Bag End je otočený smerom na východ, štáb musel vstať, natočiť východ slnka a prehrať zábery spiatočne. Trvalo im 7 východov slnka, kým sa im to podarilo.
Pokiaľ vás zaujíma, ako tento malebný set vznikol, prečítajte si fórum Ako vznikol Hobbiton, ktoré napísala kolegyňa Dominika Matejovič Ďurišová. Alebo ideálne, poďte s nami obdivovať Hobbiton naživo na niektorom z našich zájazdov po Novom Zélande.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Nový Zéland
- Franz Joseph na Novom Zélande
- Jazero Matheson
- Punakaiki
- Do Kaikoury za „Moby Dickom“
- Špeciality Nového Zélandu
- Vyhliadka na Sky Tower
- Cesta okolo sveta - Rotorua, Nový Zéland
- Teroristický útok v Christchurch
- Adrenalínový Jet Boating
- Šťastný nový rok!
- Z Pictonu do Wellingtonu
- Oslavy rugby v Aucklande
- Krevety v Taupo
- Vitajte na Zélande
- Zlatá horúčka na Zélande
- Južné Alpy a Mt.Cook
- Svietiace červíky vo Fox Glacier
- Z Greymouthu do Pictonu
- Náročný let na Zéland
- Najdaždivejšie miesto na Novom Zélande