Kmeň Afarov, vládcovia Danakilu a pekla na zemi

Kmeň Afarov, vládcovia Danakilu a pekla na zemi Nepoddajní ľudia

Afari, alebo Danakilci sú kúšitskí-nomádi žijúci vo východoafrických krajinách Džibuti, Somálsku, Etiópii a Eritrei. Radšej sú známi ako Afar, pretože arabské slovo „danakil“ je pre nich urážlivé. Sú to hrdí ľudia, ktorí zdôrazňujú silu a statočnosť človeka. Prestíž pochádza, ako vždy, zo zabitia nepriateľov. Afarčania sú kmeň bojovníkov a sú veľmi dobrí vo využívaní nožov a dýk . Milujú svoju kultúru a rešpektujú svoje zákony a zároveň o to viac neznášajú iné. Tradične sú pastiermi, ktorí na púšti chovajú kozy, ovce a dobytok. Spoločensky sú organizovaní do klanových rodín a dvoch hlavných tried: asaimara („červení“), ktorí sú politicky dominantnou triedou, a adoimara („bieli“), ktorí sú robotníckou triedou a nachádzajú sa v pohorí Mabla.  Muži tradične nosia jil, slávny zakrivený nôž. Majú tiež rozsiahly repertoár bojových piesní. Slávna Lucy, v múzeu v Addis Abeba bola tiež afarka. V roku 1974 antropológovia objavili nový druh človeka v Hadare v etiópskom údolí Awash. Tento nový druh sa nazýval Australopithecus afarensis („ďaleký ľudoop“) a predpokladá sa, že chodil po východnej Afrike pred 2,9 až 3,8 miliónmi rokov. Zistilo sa, že telo bolo ženské a dostalo meno Lucy. Lucy dokázala kráčať vzpriamene, ale stále si zachovala malú hlavu podobnú ľudoopom a primitívne zuby. Afari žijú hlavne v púšti Danakil v afarskej oblasti Etiópie, ako aj v Eritrei a Džibuti. V Etiópii je ich asi 1,3 milióna. Afari tvoria viac ako tretinu obyvateľov Džibuti a sú jednou z deviatich etiópskych uznávaných etnických divízií (kililoch). Afar sa skladá z dvoch podskupín: Asaemara („červení“), ktorí sú prestížnejšími a mocnejšími šľachticmi žijúcimi predovšetkým v oblasti Assayita; a Adaemara („bieli“), ktorí sú obyčajnými obyvateľmi žijúcimi v púštnych oblastiach. Tí, ktorí žijú v púšti, obývajú jednu z najdrsnejších oblastí na svete, známu ako Afarská nížina alebo púšť Danakil. Islam je prevládajúcim náboženstvom u Afarov, ktorí sú sunnitskí moslimovia. Prax islamu je v porovnaní s inými skupinami (napr. Somálskymi) pomerne neortodoxná a nehrá dôležitú rolu v ich živote. Ich materským jazykom je afarčina. Je súčasťou kushitskej vetvy rodiny afroázijských jazykov. Afarským jazykom hovoria etnickí Afari v afarskej oblasti Etiópie, ako aj v južnej Eritrei a severnom Džibuti. Suma sumárum Afari sú nesmierne húževnatý národ, ktorý obýva azda najnehostinnejšiu časť našej planéty. Jednoduchý životný štýl, fyzická zdatnosť a schopnosť prežiť ich radia k najzaujímavejším africkým kmeňom.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3723 4380€
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

18 dní

Trvanie

5218 6690€
E

Afrika  

Džibutsko, Somálsko, Eritrea, Sudán

25.10. → 11.11. +2 termíny

náročnosť

18 dní

Trvanie

11860
Náhorný Karabach - prekrásny horský kraj pokropený krvou
Blog

Blog Náhorný Karabach - prekrásny horský kraj pokropený krvou

Písať o Náhornom Karabachu je prakticky zárukou hejtu. Naratív hovorí o nespravodlivosti, okupácii, vyvražďovaní, genocíde. Keďže sme Karabach…

Ľuboš Fellner 40 min. čítania
Odmietol luxusné sídlo, svoj plat rozdal. Zomrel najchudobnejší prezident sveta
Blog

Blog Odmietol luxusné sídlo, svoj plat rozdal. Zomrel najchudobnejší prezident sveta

V živote sa mi opakovane potvrdilo, že vybočiť zo zabehaných koľají je to najzaujímavejšie. A neznámy Uruguaj je práve o tomto. Odpoviem vám na…

Ľuboš Fellner 50 min. čítania
TOP 10: Najväčšie zážitky zo zájazdu Peru, Bolívia a Čile
Blog

Blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo zájazdu Peru, Bolívia a Čile

Neskutočná cesta Altiplanom, druhou najväčšou náhornou plošinou sveta. To je zážitok, ktorý preverí nielen vašu kondíciu, ale aj schopnosť…

Natália Kapinová 21 min. čítania

Viac informácií o krajine: