Gyirong bol vždy prechodnou zónou kultúrnej a ekonomickej výmeny medzi Tibetom a krajinami južnej Ázie. Z nepálskeho Káthmandu smerom na sever asi 175 km sa dostaneme do údolia Gyirong, ktoré je považované za „zadnú záhradu Mt. Everestu“. Na juhozápade hraničí s najznámejším turistickým mestom v Nepále a „raj pešej turistiky“ Pokhara. Gyirong je najväčší obchodný uzol medzi Nepálom a Tibetom a bol svedkom mnohých historických udalostí.
V 7. storočí kráľ Songtsen Gampo rozdelil Tibet na päť častí a Gyirong bol vtedy stále neznámy. Jeho potomkovia v 11. storočí po rozdelení tibetského kráľovstva utiekli do Gyirongu a založili kráľovstvo Gongtang, ktorého ruiny sú dodnes na juhozápade okresu Gyirong. Armády Tibetského kráľovstva sa oddelili, aby si vytvorili vlastnú moc a z času na čas dochádzalo ku konfliktom.
Kráľovstvo Gontang so svojou polohou na pohraničnej oblasti muselo čeliť nielen tibetským silám, ale odraziť aj inváziu Nepálu a Indie. Preto palác kráľovstva Gongtang nie je ani tak palácom, ako skôr systémom vojenskej obrany. Kráľovstvo sa nakoniec rozšírilo a v údolí vládlo viac ako 600 rokov, kým zaniklo a zanechali za sebou niektoré z najpôsobivejších a takmer úplných ruín Gyirongu. Okolo paláca boli postavené mestské hradby. To, čo bolo kedysi palácom má dnes štyri zostávajúce časti. Celý palác bol postavený ručne a na stavbu boli využité prírodné kamene a zemina.
Okrem spomínaných ruín kráľovstva Gongtang sa tu nachádza veľa miest na objavovanie a návštevu, avšak samotná dolina je z nich jednoducho najkrajšia. Údolie je skvelým miestom na turistiku. Výhodou je poloha údolia, ktoré je na tibetské pomery v nižšej nadmorskej výške 2700 m n. m., čo je obrovský rozdiel od zvyšku Tibetu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO