Termín kryokonit pochádza z gréčtiny: kryos (chlad) a konis (prach). Jednoducho povedané ide o nečistoty na povrchu ľadovca. Vznikajú hromadením veterného prachu, sadzí a organických látok na ľadových plochách.
Tmavé častice absorbujú slnečné žiarenie efektívnejšie než okolitý ľad, čo spôsobuje lokalizované topenie. Tým vznikajú kryokonitové otvory s priemerom od niekoľkých milimetrov po niekoľko centimetrov. Tieto priehlbiny sa plnia roztopenou vodou a vytvárajú jedinečné mikroprostredie. Sediment na dne tvoria minerály, organický materiál (súčasné štúdie naznačujú, že až 40 % môže tvoriť organická hmota) a sadze, často pokryté mikrobiálnymi biofilmami.
Kryokonity predstavujú ohniská mikrobiálnej biodiverzity v inak pustých ľadových krajinách. Dominujú im fotosyntetické organizmy ako sinice a riasy, ktoré získavajú energiu zo slnečného žiarenia. Heterotrofné baktérie, huby a drobné bezstavovce prispievajú k jednoduchému potravinovému reťazcu.
Kryokonitové otvory sa môžu časom zanárať hlbšie do ľadovca. Keď povrch znovu zamrzne, otvory sa uzavrú pod ľadom a sú unášané smerom nadol s pohybom ľadovca. Takto zapuzdrené kryokonity pôsobia ako prírodné časové kapsuly, uchovávajúce mikroorganizmy, organický materiál a znečisťujúce látky potenciálne po tisíce rokov.
Kryokonity znižujú albedo ľadu (odrazivosť), čo spôsobuje zvýšenú absorpciu slnečného žiarenia. Lokalizované topenie prehlbuje kryokonitové otvory a urýchľuje stenčovanie ľadovca. Sedimenty zachytávajú živiny ako dusík a fosfor, rovnako ako znečisťujúce látky ako čierny uhlík a mikroplasty. Uvoľňovanie týchto materiálov počas topenia ovplyvňuje ekosystémy po prúde a globálne biogeochemické cykly.
Štúdium kryokonitov pomáha porozumieť dopadom klimatickej zmeny na ústup ľadovcov. Kryokonity pôsobia ako prírodné zberače vzdušných a vodou prenášaných častíc, vrátane mikroplastov, ktoré sú na ľadovce prenášané vetrom, zrážkami alebo povrchovým odtokom. Štúdie arktických a alpských ľadovcov zistili, že kryokonity často obsahujú prekvapivo vysoké koncentrácie mikroplastov v porovnaní s okolitým prostredím.
Tipy a zážitky - Špicbergy (NOR)
- Ostrovy, kde je zakázané zomrieť aj sa narodiť
- Plavbou do ruského Barentsburgu
- Mačky na Špicbergoch
- Červený medveď v Barentsburgu
- Ľadovec Esmark na Špicbergoch
- Reštaurácie v Longyearbyene
- Banková lúpež na Špicbergoch
- Zbrane na Špicbergoch
- Ľadový medveď na hranici Longyearbyenu
- Špicberské globálne úložisko semien
- Letenka na Špicbergy
- Špicbergy v zime
- Skútre na Špicbergoch
- Tradície na Špicbergoch
- Najlepší hotel na Špicbergoch
- Najsevernejšie mesto sveta
- Elektro skútre na Špicbergoch
- Prečo ísť s deťmi za polárny kruh
- Túra na Sarkofagen
- Ekológia a životné prostredie na Špicbergoch