Na ostrov La Digue sme sa vybrali s našou BUBO skupinou v rámci fakultatívneho výletu za zájazde po zájazde po Vanilkových ostrovoch. Láka nás sem hlavne najfotografovanejšia pláž sveta, Anse Source D´ Argent, ale aj korytnačky obrovské, vanilkové plantáže a nádherná príroda. Čo o samotnom ostrove vieme?
Jedná sa o štvrtý najväčší zo Seychelských ostrovov. Veľkosťou ho predbehlil iba ostrovy Mahe, ktorý drží prvenstvo, Praslin a Silhouette. Práve z Praslinu sme absolvovali približne 15-minútovú plavbu loďou smerom na východ, aby sme sa sem dostali. Je to jediný spôsob - žiadne letisko totiž na tomto žulovom ostrove nenájdete. My sa na pevnine síce presúvame naším súkromným transferom, ale všade naokolo vidíme obrovské množstvo cyklistov - keďže sa La Digue rozprestiera iba na 10 kilometroch štvorcových, je jednoduché cestovať tu na bicykli alebo pešo, čo okrem turistov využívajú aj domáci.
Tých tu žije okolo 2800, vďaka čomu je La Digue zároveň tretím najľudnatejším ostrovom Seychel. Väčšina obýva dedinky na západnom pobreží La Passe a Anse Réunion, ktoré ležia najbližšie k prístavu. No a ako sa sem dostali a ako bol tento maličký ostrov vlastne objavený?
Ako prvý ho údajne zbadal v roku 1742 francúzsky moreplavec Lazare Picault, ktorého považujeme aj za objaviteľa Praslinu. Názov však La Digue získal až o 26 rokov neskôr podľa lode z flotily francúzskeho prieskumníka Marca-Josepha Marion du Fresne. Prví obyvatelia sem neskôr neprišli priamo z Francúzska, ale z z Île Bourbon (dnes známy ako Réunion) odkiaľ boli vyhnaní za účasť na tamojšom politickom povstaní. Mali byť poslaní do Východnej Indie, podľa legendy však podplatili kapitána, aby ich poslal práve na Seychely, kam dorazili v roku 1798. Cintorín týchto prvých osadníkov tu dodnes stojí a je pekne viditeľný cestou na pláž Anse Source D´Argent.
Ďalšími prisťahovalcami sa stali francúzski kolonisti, ktorí na ostrov privážali zotročených ľudí z Afriky, aby pracovali na tunajších plantážach s vanilkou či vyrábali kopru z kokosových orechov. Otroctvo bolo v roku 1833 na Seychelách zrušené no tradícia výroby kopry aj vanilky pretrvala a my ich pri spoznávaní La Digue tiež určite nevynecháme.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Seychelské ostrovy
- Májové údolie – seychelské UNESCO
- Najfotogenickejšia pláž sveta -La Digue
- Najkrajšia pláž ostrova Praslin
- Aldabra – seychelské UNESCO
- Korytnačky obrovské
- História Seychel v skratke
- Najluxusnejší hotel Seychel
- Vanilka- luxusná plodina
- Najbohatšia krajina Afriky
- Zaujímavosti o Seychelských ostrovoch
- Seychely sú otvorené. Podmienky vstupu a doklady
- Venns Town - po stopách otrokov
- Takamaka - najlepší rum Seychel
- Takamaka Beach - pláž na Mahé
- Baie Lazare - pláž Mahé a Lazare Picault
- Korytnačka slonia, alebo obrovská?