Les pagod v komplexe Šaolinského chrámu

Les pagod v komplexe Šaolinského chrámu

Les pagod (UNESCO) v areáli Šaolinského chrámu odkazuje na hlavný cintorín pre budhistických mníchov asi 250 m od areálu kláštora Šaolin, pod horou Song. Pozostáva z približne aktuálnych 248 pamätných pagod, pod ktorými alebo v ktorých bol uložený popol zosnulých, a pokrýva približne 21 000 m2. Cintorín je zalesnený a jeho názov je taktiež „vežový/pagodový les“.

Tieto pamätné „pagody“ nie sú skutočné, ako sú pagody, ktoré bývajú obývateľné budovy s jedným alebo viacerými poschodiami a so strechami s prevrátenými odkvapmi. Symbolicky sú to pamätníky mŕtvych, v ktorých je uchovaný ich popol, a predstavujú skutočné veže. Prevrátené strechy sa často nazývajú „úrovne“. Počet úrovní v pamätnej veži je adekvátny k postaveniu zosnulého - čím bol váženejší, tým ich je viac.

História tohto lesa pagod sa datuje dlhšie ako 1 200 rokov, ale používanie pokračuje aj dnes, no pomalým tempom. Nie každý mních tam mohol byť pochovaný, väčšinou sa museli nejakým spôsobom presláviť. Okrem pagod predstavujúcich skupiny "slávnych" mníchov boli obyčajní mnísi, ktorí nezastávali vedúce pozície, pochovaní mimo tzv. Pagodového lesa v hroboch obyčajných mužov.

Počas svojich 1200 rokov prešli kláštorné zariadenia mnohými zmenami a teraz sú to komplexné centrá bojových umení a geoturizmu. Pôvodný kláštor sa zmenil na prvé centrum chan špecializujúce sa na kung-fu a súvisiace bojové umenia. Mnísi vždy zachovávali láskyplnú úctu k majstrom, a tí sú dodnes známi po mene. Hrobky sú vo všeobecnosti dobre udržiavané a nachádzajú sa na chránenom mieste.

Pagody sú datované mnohými spôsobmi. Každý pamätník má nápis (meno a dátum) na kameni alebo na doske. Každý zachovaný nápis je tak historickým dokumentom. Nie vždy sa však tabule na pamätníku zachovali. Boli odtrhnuté alebo rozbité, aby umožnili prístup do vnútornej komory; pravdepodobne išlo o lúpež, pretože to zničilo pagodu.

Kaligrafia je v dobovom štýle a poskytuje ďalší spôsob identifikácie obdobia. Pagodu možno archeologicky datovať podľa veľkosti, tvaru, materiálu tehál a obsahu cementu, či architektonických ornamentálnych prvkov.

Prvá pagoda na cintoríne je Pagoda majstra Faru, ktorá je datovaná k roku 689, za vlády dynastie Tang. Jeho cesta bola iste dlhá.

Zastúpené sú všetky nasledujúce dynastie až po dynastiu Qing, ktoré pokrývajú rozpätie rokov 618 - 1911. Pagody sa však stavajú až do súčasnosti. Dokonca niektorí zahraniční mnísi sú dosvedčení v nápisoch: japonský mních z roku 1339, indický mních z roku 1564.

Počas prehliadky Šaolinského chrámu, ukážky bojových umení na BUBO zájazdoch Veľký okruh Čínou, sa pravidelne zastavujeme pri lese pagod, vysvetlíme si jeho význam a pokocháme sa jeho krásou.

Ak vás zaujíma história Číny, prečítajte si naše blogy:


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

2270 4054€
K

Ázia  

Čína


náročnosť

8 dní

Trvanie

2850
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong, Čína


náročnosť

18 dní

Trvanie

3482 5709€
Marco Polo v Číne
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny
Prémiový blog

Prémiový blog Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny

Mesto mrakodrapov je prívlastok, ktorý sedí čínskemu Šanghaju ako uliaty. A hoci panoráme mesta môže dominovať guľatá Perla Orientu, najvyššou…

Tomáš Horňák 8 min. čítania
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka
Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 51 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: