Let do Honiara

Let do Honiara Šalamúnove ostrovy

Musím si kúpiť novú chladničku. Zasa bude ďalšia magnetka a už to nie je kde dávať. Po dvojhodinovom lete z Port Moresby pristávame na Hendersonovom poli. Ide o miesto obrovskej bitky medzi USA a Japonskom počas II svetovej vojny (1942). Teraz je tu letisko a to je 11km od centra – od Čínskej štvrte – kam sa dostaneme po Kukum highway. Američania po víťazstve miesto vybudovali a preto sem Briti v roku 1952 presunuli centrum svojho protektorátu, Britské Šalamúnove ostrovy. Ten dovtedy sídlil v meste a na rovnomennom ostrove Tulagi. Niekedy sa ostrov nazýva aj Florida. V Honiara sídlil tzv. High Commissioner pre Západný Pacifik (dnes: Vanuatu, Kiribati, Tuwalu a Šalamúnove ostrovy). No už v roku 1978 mali ostrovy samostatnosť. Honiara zažívala etnické čistky prakticky stále. V roku 2000 predstavitelia kmeňa Malaitan združení v Malajtanských orloch (MEF –Malaita Eagle Force)_ uniesli ministerského predsedu – aj keď aj on bol z kmeňa Malaitan a prinútili ho odstúpiť. Išli sme pozrieť ten dom, kde ministerského predsedu držali v domácom vezení. Pekný výhľad, no domček je to taký preglejkový, jednoduchý, hore na kopci nad Honiarou. V roku 2006 prebehli ďalšie etnické čistky, teraz proti Čínskej menšine, Peking vtedy vyslal pre svojich súkmeňovcov lietadlá, aby ich zachránil. Každopádne hotely, ktoré patrili Číňanom boli zničené a tým pádom aj turizmus. Honiara v miestnom jazyku znamená “Tvár vystavená juhovýchodnému vetru” a dnes v nej žije 85 000 ľudí čo je 13% populácie štátu. Krajina je kresťanská s predominantnou melanézskou populáciou. Prví ľudia prišli na Šalamúny pred 30 000 rokmi, potom pred 4 000 rokmi prišli ľudia hovoriaci Austronézskymi jazykmi, ktorí okrem nových jazykov priniesli so sebou kanoe s vahadlom. Pred 1800 až 1500 rokmi prišli na ostrovy z Papua Nová Guinea, z Nového Írska a Novej Británie ľudia kultúry Lapita. Vieme to podľa džbánov, ktoré sa tu našli. Títo ľudia pochádzajú pôvodom z Taiwanu a BUBO (ako jediná cestovná kancelária v SR aj ČR) má vo svojej ponuke zájazd po stopách tejto kultúry. Šalamúnove ostrovy aj dnes s Taiwanom spolupracujú a uznávajú ho ako samostatný štát. Meno dostali tieto ostrovy omylom. Dal im ho koncom 16 storočia španielsky moreplavec plaviaci sa z Peru. Myslel si, že získa veľké zisky ako biblický kráľ Šalamún. No stretol sa s komunitou kanibalov a lovcov lebiek. Foto: obrazovka nášho letu z Port Moresby do Honiara. Predtým sme prešli po zemi do Lai (čítaj Lej) okolo Mount Wilhelm - zápisky si prečítate pod krajinou Papua Nová Guinea  

K

Austrália a Oceánia  

Oceánia, Nová Británia, Nové Írsko, Šalamúnove ostrovy, Papua Nová Guinea


náročnosť

17 dní

Trvanie

14214
K

Austrália a Oceánia  

Nová Británia, Nové Írsko, Šalamúnove ostrovy, Nauru, Papua Nová Guinea

18.11. → 05.12.

náročnosť

18 dní

Trvanie

13740
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 55 min. čítania
Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III. Blog

Blog Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.

Ktoré krajiny patria do Commonwealth Realm? Kde je hlavou štátu korunovaný kráľ Karol III., aké má právomoci a čo všetko môžeme aj my vidieť v…

Viktor Háber 16 min. čítania
Šalamúnové ostrovy. Kde v sopke plávajú žraloky a lovia sa delfíny Blog

Blog Šalamúnové ostrovy. Kde v sopke plávajú žraloky a lovia sa delfíny

Ostrovy s nádherným menom, známe úžasným potápaním. Prečítajte si viac o súostroví, kde domorodci na kanoe lovia delfíny tradičným spôsobom.

Jozef Zelizňák 8 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: