Toa Maru – japonský vrak pri Šalamúnových ostrovoch

Toa Maru – japonský vrak pri Šalamúnových ostrovoch

Na pobrežiach a v zálivoch Melanézie je viacero atraktívnych miest na potápanie, ukrývajúc farebné korálové útesy s množstvom rozmanitého morského života. No predsa sa jedno známe miesto trochu vymyká tejto predstave a je vhodné aj pre milovníkov histórie. Ide o vrak japonskej transportnej lode pri ostrove severne od Giza. Dodnes máme k dispozícii informácie k histórii samotnej lode – bola zmontovaná v Koyagijime, blízko Nagasaki, a aj keď sa na vodu sa dostala 3.decembra v roku 1937, svoju púť pod menom Toa Maru začala až 31.7. 1939 pod registračným číslom 34722. Prvá absolvovaná cesta nemierila do Oceánie, ale k brehom Západnej Afriky z mesta Kobe. V roku 1941 bola prebraná cisárskym loďstvom pre vojenské potreby, no ostala hlavne transportnou loďou. V osudnú noc sa mala plaviť smerom na Šalamúnove ostrovy z prístavu Rabaul v Papue Novej Guinei. Na palube bolo približne 100 vojakov a boli eskortovaní torpédovou loďou Hiyodori - no tento malý konvoj bol nahlásený spojencom z ostrova Nové Írsko, čo napokon viedlo k jej koncu. Najprv na loď dopadli bomby a strely z leteckého útoku, ktoré zapríčinili ako požiar, tak aj zaplavenie podpalubia. Po neúspešných pokusoch zastaviť prílev vody dostala posádka a vojaci rozkaz loď opustiť a tak bola celková bilancia obetí len veľmi nízka. Opustená loď sa pozvoľna nechala unášať prúdmi, až napokon po troch dňoch „zakotvila“ pri pobreží a potopila sa pri ostrove Gizo. Dnes odpočíva na piesočnom dne v zátoke Kololuka v hĺbke 37 metrov a jej dĺžka (takmer 135 metrov) z nej robí najlepšie zachovaný a zároveň najdostupnejší vrak v okolí Šalamúnových ostrovov. Po ponorení sa pod morskú hladinu necelých 100 metrov od pobrežia ostrova môžete obdivovať nielen vrak samotnej lode, ale aj dobovú výbavu v podobne sklenených flakónov s liekmi či kondómov. Taktiež boli v lietadle fľaše s alkoholickým nápojom saké a samozrejme vojenským vybavením v podobe munície a tankov. Na jeho povrchu si našlo svoje útočisko niekoľko desiatok druhov koralov a iných morských živočíchov, vytvárajúcich hravú paletu farieb a tvarov. Dodnes je preto vrak odporúčaný ako jedno z najlepších miest na potápanie nielen v Oceánii, ale na celom svete.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Austrália a Oceánia  

Oceánia, Nová Británia, Nové Írsko, Šalamúnove ostrovy, Papua Nová Guinea


náročnosť

17 dní

Trvanie

14214
K

Austrália a Oceánia  

Nová Británia, Nové Írsko, Šalamúnove ostrovy, Nauru, Papua Nová Guinea

18.11. → 05.12.

náročnosť

18 dní

Trvanie

13740
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 55 min. čítania
Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III. Blog

Blog Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.

Ktoré krajiny patria do Commonwealth Realm? Kde je hlavou štátu korunovaný kráľ Karol III., aké má právomoci a čo všetko môžeme aj my vidieť v…

Viktor Háber 16 min. čítania
Šalamúnové ostrovy. Kde v sopke plávajú žraloky a lovia sa delfíny Blog

Blog Šalamúnové ostrovy. Kde v sopke plávajú žraloky a lovia sa delfíny

Ostrovy s nádherným menom, známe úžasným potápaním. Prečítajte si viac o súostroví, kde domorodci na kanoe lovia delfíny tradičným spôsobom.

Jozef Zelizňák 8 min. čítania

Viac informácií o krajine: