Lovenie rýb pomocou kormoránov je tradičná rybárska technika, najrozšírenejšia pozdĺž rieky Li v regióne Guangxi v južnej Číne. Rybári po zotmení zapália fakľu na jednoducho skonštruovanej bambusovej loďke, aby prilákali na vodnú hladinu ryby a ich cvičené kormorány ich chytia. Skúsený rybár vytrénuje kormorána za šesť mesiacov.
Ako to funguje? Lov kormoránov je v Číne jedinečný. Aby kormorány rybu nezhltli, majú okolo krku obtočený krúžok alebo remienok. Rybári obvykle túto zábranu čas od času povolia, aby nechali svojho vtáka každú siedmu rybu prehltnúť – v opačnom prípade by operenec mohol odmietnuť svoju prácu. Väčšinou dostávajú ryby, ktoré chytia a niekedy dostanú aj veľké kapre, ktoré by inak s remienkom na krku neprehltli.
Dnes je v Číne kormorán cenný ako desať rokov ľudského života alebo vodný byvol, ktorých miestny farmári stále využívajú v poľnohospodárskych činnostiach na prácu na poliach. Bohužiaľ, dnes je to umierajúce umenie, čiastočne kvôli moderným rybárskym technikám, ktoré sa rýchlo ujali a najmä v Guangxi v Číne už jednoducho v riekach nie je dostatok rýb.
Takže títo miestni rybári museli prehodnotiť svoju kariéru, aby si zarobili na živobytie, uživili svoje rodiny, a tak sa pustili do zárobkov pomocou cestovného ruchu, kde turistom ukazujú svoje umenie lovu pomocou demonštrácie na vodnej hladine. Ľudia po celej centrálnej a južnej Číne si touto starodávnou metódou dodnes zarábajú na živobytie. Tento tradičný spôsob lovu rýb je nielen efektívny, ale aj krásny príklad harmónie medzi človekom a prírodou. Naše malé skupiny si ho užívajú na zájazde Najkrajšia Čína.
Kormorány sú vynikajúci plavci a potápači. Číňania ich často označujú za morské vrany alebo havrany. Existuje až 37 druhov kormoránov a všetky druhy majú žľazu, ktorá vylučuje olej, vďaka ktorému je perie kormoránov vodotesné, čo pomáha vtákom zostať v teple a suchu. Ich krátke krídla z nich robia veľmi obratných plavcov a v skutočnosti spotrebujú menej energie na plávanie ako na lietanie.
Majú najvyššie náklady na energiu na let zo všetkých lietajúcich vtákov. Mnoho druhov kormoránov žije v kolóniách a pri love často spolupracujú. Ako skúsení potápači sa dokážu ponoriť na niekoľko minút a niektoré druhy sa vedia ponoriť až do hĺbky 30 metrov. Bežne však lovia v plytších vodách, zvyčajne do 10 metrov, kde majú najlepší prehľad o pohybe rýb.
Mohlo by vás zaujímať aj:
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Čína
- Suzhou a Hanzhou- to najkrajšie z Číny
- SARS priamo zo SHANGHAIA, Šanghaja
- Mestské hradby v Xi'Ane
- Kunming a Shilin
- Guilin - najkrajšie príroda Číny
- Huangshan - mosty a schody
- Mrakodrapy v Šanghaji
- Ako sa vyrába hodváb
- Moslimská štrť v Xi-Ane
- Starý Šanghaj mizne
- Hangzhou, chrám Linyin
- Záhrady v Suzhou
- Longmen - jaskyne pri Luoyangu
- Najvyššia vyhliadka na svete
- Hangzhou a Suzhou
- Xi An - historická Čína
- Kamenný les v Kunmingu
- Provincia Yunnan
- Liljang - úžasná Čína
- Roklina skákajúceho tigra