Florencia sa v období renesancie stala kolískou kultúry a umenia a svetu predstavila jedných z najznámejších maliarov, sochárov, architektov, ale aj kňazov, filozofov a politikov. Do tohto jej “portfólia” perfektne zapadá možno pre niekoho kontroverzná osobnosť Niccola di Bernarda dei Machiavelliho. Narodil sa v roku 1469 do právnickej rodiny a hoci sa o jeho mladosti nezachovali konkrétnejšie informácie, Machiavelliho vo veľmi mladom veku spoznávame ako politika, ktorý sa stal predsedom a sekretárom tzv. Rady desiatich. Išlo o orgán Florentskej republiky, ktorý zastával jej diplomatické a vojenské rozhodnutia. Keď sa však v roku 1512 dostali k moci Mediciovci a odstránili republikánske zriadenie, Machiavelli bol obvinený zo spiknutia voči vládnucemu rodu; bol uväznený a následne vyhnaný z mesta. Zvyšok života strávil vo svojom sidle v San Cassiano, kde sa naplno začal venovať literatúre. Práve v tejto oblasti nám zanechal mnoho dôležitých spisov a textov – divadelnú hru Mandragora, novelu Belfagor a mnoho iných kratších próz a esejí. Zo svojej pozície politika a svetaznalého muža sa začal podrobnejšie venovať aj histórii, o ktorú sa výrazne opiera vo svojich troch najzásadnejších dielach.
V texte Vlády a štáty vytvára obraz silného zriadenia celkom nezávislého od cirkvi (ako príklad uvádza systém fungovania v Rímskej ríši). Drží sa zásady, že spoločnosť ako taká nepodlieha vôli Božej, ale je definovaná svojou túžbou po blahobyte. Svoju teóriu ďalej rozvíja v texte Vladár, kde dôvodí, že práve takáto spoločnosť musí byť vedená silnou osobnosťou panovníka - vládcu. Vychádza tak z vlastných skúseností a pozorovaní, kedy on sám bol svedkom rozpadu republiky a jej opätovného nastolenia po páde Mediciovcov (hoci k osobnosti a schopnostiam Lorenza Medici prechovával až do smrti veľkú úctu). Machiavelli svoje historické vedomosti naplno uplatnil v ôsmich hrubých zväzkoch s názvom Florentské dejiny. Tie mapujú históriu mesta od jeho vzniku až po smrť Lorenza Medici. Pôsobenie a názory tohto politika, filozofa a historika boli pre dejiny definované pod pojmom machiavelizmus. Tento myšlienkový smer hovorí o politickom boji v mene vyššieho blaha pre spoločnosť, bez ohľadu na použité prostriedky a potlačené morálne princípy, za účelom dosiahnutia politického cieľa. Machiavelistickým sa v súčanosti nazýva ten politik, ktorý koná pragmaticky a bez emócií.
Florencia je jedinečné mesto, ktoré rozhodne treba navštíviť. Ak plánujete výlet do Perly Toskánska, alebo sa o nej chcete dozvedieť viac zaujímavých informácií, pripravili sme si pre vás blog Florencia - kam ísť a čo vidieť.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Taliansko
- Siena - najkrajšie Toskánsko
- Limoncello na ostrove Capri
- Michelangelo a Dávid
- Taliansky Janov
- Posledná večera v Miláne a Leonardo da Vinci
- Cortina d´Ampezzo - stredisko Dolomitov
- Milánsky Dóm
- Luxusný hotel juhu Talianska- Masseria
- Alberobello -čo vidieť v Apúlii
- Najlepší chlieb na svete
- Údolie Itria - Apúlia
- Medzinárodný festival snehových sôch
- Južné Tirolsko - svadba
- Festival vo Fanove
- Sviatok Sant’Antonio Abate
- Lecce – čo vidieť v Apúlii
- Pamiatky Florencie
- Cucina Povera – zdravé jedlo chudobných
- Budúcnosť kulinárstva je v ekológii
- Bari – rady, informácie, a čo vidieť