Úžasné Marshallove ostrovy

Úžasné Marshallove ostrovy Marshallove ostrovy sú úplne iné

Vilo natiahol cez izbu dentálnu niť a súši na nej " kostolné veci". Prestáva pršať. Lagúna, ktorú cez koruny paliem vidíme, sa začína upokojovať. Keď dopíšem, vyrazíme pozrieť hlavný atol Marshallových ostrovov a všetky asfaltové cesty, čo tu na ploche 1.2 milióna km2 majú. Toto je oddychový, prací, písací...deň. Takže doobedný dážď vyhovuje. Včera však bolo krásne. Marshallove ostrovy sú úplne iné než sme videli v Mikronézii doteraz. Doteraz mal každý ostrov dominantný vrch či dokonca vnútroostrovné pohorie. Tu je 29 atolov, čo sú ostrovčeky pospájané do uceleného tropického náhrdelníka. Naše lety sú zároveň aj vyhliadkovými a je to nádhera vidieť pod sebou ostrovčeky a okolo odtiene modrej a zelenej a biely príboj z tej strany otvoreného mora, tam kde ostrovčeky chráni koralový rif. Atol Majuro má vyše 60 takýchto ostrovčekov. Plavíme sa na našej jachte, opúšťame " priemyselnú zónu" s množstvom veľkých rybárskych lodí a vchádzame do oblasti gýču. Jeden krajší ostrovček za druhým. Sýta zeleň kokosových paliem, mangrovov, chlebovníka a pandamusu bojuje s tyrkysovými farbami mora. Tu vo vnútri lagúny (295 km2) je voda plytká. Maximálne 60 metrov. No hneď za lagúnou sú to 3 kilometre hlbočizného oceánu. Šnorchlovanie je svetové. Najprv sa ponárame k havarovanému lietadlu, potom k vrtuľníku, ktoré sú 5 metrov pod hladinou. Dnes sa bol Juro (hovorí, že Majuro je jeho ostrov, že Juro Má Majuro) potápať k vraku v hĺbke 22 metrov. No geniálne šnorchlovanie je priamo z brehu. 3 metre od brehu začínajú koralové záhrady, v nich koralové hrnce plné dúhových rybičiek. Hádajte koľko ľudí bolo na pláži okrem nás? Áno celučičký ostrov máte iba pre seba. Iba domorodec, ktorý ostrovček upratuje nám donesie čerstvé kokosové orechy. Zdá sa nám, že toto je raj. Aj keď ostrovček je tu na hlavnom atole predsa len turistický dostupný. Strašne rád by som vidieť aj iný atol. No lode, čo medzi atolmi chodili, boli zrušené, bežná doprava nie je. Musíte si prenajať vlastnú loď a dobrú loď, aby tu cestu vydržala a to je dráhe, veľmi dráhe. Plus na otvorenom mori musí byť dobre počasie. Teraz sa plavíme na našej jachte bezpečnou lagúnou a ja robím 100 rovnakých fotografií s uniformným motívom zelenej s modrou v pozadí s bielym príbojom. Keď viete kam ísť a odídete z hlavného mesta, tak ostrovy pomenované po britskom kapitánovi Johnovi Marshallovi dokážu byť naozaj svetovou špicou. Toto bol nás ďalší výnimočný deň! S tuniakom, krevetami, mahi mahi či wahoo v žalúdku zdravíme z cesty severným Pacifikom.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Oceánia, Marshallove ostrovy, Guam, Mikronézia, Južná Kórea


náročnosť

15 dní

Trvanie

5888 7360€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Oceánia, Havaj (USA), Havajské ostrovy, Marshallove ostrovy, Guam, Palau, Mikronézia, Taiwan, Spojené štáty americké (USA)

20.05. → 06.06. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

8407 9890€
Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény
Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme
Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 79 min. čítania
Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov
Marshallove ostrovy

Marshallove ostrovy Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov

Marshallove ostrovy - Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, sú ostrovný štát v Mikronézii v Tichom oceáne, ktoré sú pomenované po britskom kapitánovi Johnovi…

Ďalšie dovolenky do krajiny: