Pokusné atómové výbuchy na Marshallových ostrovoch

Pokusné atómové výbuchy na Marshallových ostrovoch Atoly Bikini a Eniwetok

Marshallove ostrovy sú neslávne-známe vo svete aj kvôli mnohopočetným atómovým výbuchom zo strany Američanov. Tie sa odohrávali na atoloch Bikini a Eniwetok v rokoch 1946 až 1958. Počas tohto obdobia tu došlo k 67 pokusným jadrovým výbuchom o celkovej sile až 108 megaton TNT. Kvôli týmto výbuchom boli vysťahovaní obyvatelia atolu Rongelap a, žiaľ, rozsiahle oblasti boli zamorené radiáciou na niekoľko desiatok rokov. V niektorých oblastiach sú úrovne radiácie do dnešnej doby stále tak vysoké, že sú neobývateľné. Miestni obyvatelia sa až po rokoch čakania dočkali aspoň čiastočného finančného odškodnenia za ujmy spôsobené rádioaktívnym spádom. Zaujímavosťou je, že  Texaská spoločnosť Manhattan Project Beer Company, vyrábajúca remeselné pivo, bola v roku 2019 upozornená tichomorskými ostrovmi a vládou Marshallových ostrovov pre necitlivosť ohľadom pomenovanie jedného z jej pív po atole Bikini, ktorý bol v minulosti miestom rozsiahlych jadrových testov v USA. Práve v rokoch 1946 až 1958 USA presídlili obyvateľov atolu Bikini a potom odpálili 23 atómových a vodíkových bômb na ostrovoch. Testovacie výbuchy na atole Bikini, boli 1 000-krát silnejšie ako bombardovanie v Hirošime a Nagasaki v roku 1945, ktorého následky sú citeľné až dodnes. Obyvatelia atolu Bikini sa sem mohli oficiálne vrátiť v roku 1969, ale následne boli v roku 1978 kvôli vysokej úrovni radiácie opäť evakuovaní. Dodnes sú stále vysídlení z dôvodu, že atol je stále neobývateľný. Zarážajúcou správou je aj štúdia z Centra jadrových štúdií na Kolumbijskej univerzite, ktorá zistila, že úroveň radiácie na častiach Marshallových ostrovov vysoko prevyšovala hladinu radiácie v Černobyle a Fukušime. Toto má za následok mnoho zdravotným problémom, ako je rakovina a vrodené vady miestnych obyvateľov. Aj z tohto dôvodu sa objavili výzvy na bojkot značky tohto piva. 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Oceánia, Marshallove ostrovy, Guam, Mikronézia, Južná Kórea


náročnosť

15 dní

Trvanie

6035 7360€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Oceánia, Havaj (USA), Havajské ostrovy, Marshallove ostrovy, Guam, Palau, Mikronézia, Taiwan, Spojené štáty americké (USA)

20.05. → 06.06. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

9593 9890€
Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény
Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme
Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 79 min. čítania
Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov
Marshallove ostrovy

Marshallove ostrovy Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov

Marshallove ostrovy - Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, sú ostrovný štát v Mikronézii v Tichom oceáne, ktoré sú pomenované po britskom kapitánovi Johnovi…

Viac informácií o krajine: