Na Pyrenejskom poloostrove sa na cezhraničnej línii až do 19. storočia nachádzalo veľmi zvláštne územie - Couto Misto. Obyvatelia si tu mohli vybrať svoju národnosť a žili v osobitnej forme samosprávy. Couto Misto, ktoré sa rozprestiera na malom kúsku dnešnej provincie Ourense (v Galícii) a neobývanej časti obce Montalegre (v okrese Vila Real), bolo viac ako 700 rokov „krajinou nikoho“.
Nezávislý mikroštát mal rozlohu približne 27km2 a nepatril ani Portugalsku, ani Španielsku. Vzhľadom na zložitosť stredovekých panských vzťahov zostalo toto územie „zabudnuté“ až do 29. septembra 1864, keď bola medzi Portugalskom a Španielskom podpísaná Lisabonská zmluva, ktorá doladila niektoré detaily hraníc.
Podľa National Geographic Portugal „nikto presne nevie, ako vzniklo, ale je pravdepodobné, že neistota hraníc, ktorá pretrvávala až do zmluvy z Alcanizes v roku 1297, oddialila skutočnú portugalskú alebo španielsku zodpovednosť za toto územie“. Podľa Wikipédie sa však predpokladá, že jeho počiatky siahajú do 10. storočia a do obdobia nezávislosti Portugalska, pričom Couto Misto je pravdepodobne spojené s hradom Piconha a neskôr s rodom Bragança. Niektoré aspekty však zostávajú nejasné dodnes.
Prečo bolo ale toto územie výnimočné a aké boli privilégiá? Neexistovali tu žiadni králi, skôr to bola zvláštna forma samosprávy. Neexistovala pre nich štátna príslušnosť a obyvatelia si mohli vybrať, či chcú byť Portugalcami, Španielmi alebo žiadnymi z nich. Boli oslobodení od vojenskej služby a daní a pre mnohých utečencov a zločincov toto územie predstavovalo útočisko a azyl - pretože iberské úrady nemohli vo vnútri Couto Misto nikoho zatknúť, s údajnou výnimkou krvavých zločinov. Bola tu i sloboda pestovania a obchodu - obyvatelia mohli obchodovať a pestovať všetky druhy potravín vrátane tabaku, ktorý bol v portugalskom a španielskom kráľovstve predmetom prísnych obmedzení, a mohli sa pohybovať po „výsadnej ceste“ (neutrálny priestor dlhý približne 6 km).
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Portugalsko
- Surferská kaviareň v Lagos
- Torre de Belém
- Madeira a sánkovanie z Monte
- Tip na hotel Salgados Dunas
- Tip na kvalitný hotel na pláži v Algarve
- Portské víno a návšteva mesta Porto
- Lisabon a Kolumbus v Portugalsku
- Z Lisabonu na Madeiru - ostrov dreva
- Najväčšia chránená morská rezervácia v Európe
- Óbidos, mesto kráľovien a kníh
- Múzeum veľrýb v Lajes, Pico
- Majú Azorské ostrovy udržateľný cestovný ruch?
- Električka v Lisabone
- Pastéis de Nata
- Veža kostola Clérigos
- Námestie v Brage
- Najkrajší kostol v Brage
- Záhrada v portugalskej Brage
- Unikátny futbalový štadión v Brage
- TOP 10: Najúžasnejšie štvrte sveta