Mnohé jazyky Šalamúnových ostrovov

Mnohé jazyky Šalamúnových ostrovov

Ako spoločenstvo ostrovov spojených do jedného politického celku najmä „vďaka“ kolonizácii, ostali Šalamúnove ostrovy zväzom ostrovov aj po získaní nezávislosti v roku 1978. Kvôli svojej rôznorodosti a relatívnej izolácii sa na ostrovoch vyvinuli desiatky unikátnych jazykov. V dnešnej dobe je oficiálny jazyk ostrovov angličtina, no plynule tento jazyk ovláda iba niečo cez 2 percentá obyvateľstva, sústredených najmä v hlavnom meste Honiara. Angličtina sa používa iba čiastočne v médiách, vládnom a podnikateľskom prostredí, no a samozrejme v turizme. Tento jazyk je stále málo populárny a dokonca sa ani nepoužíva na školách ako vyučovací jazyk, iba sa vyučuje ako „cudzí“ jazyk. Populárnym neoficiálnym spoločným dorozumievacím jazykom je Pijin. Ten „vyvinuli“ obyvatelia ostrovov ako derivát anglického jazyka, preto je známy aj ako anglická kreolčina, občas hanebne nazývaná „detská angličtina“ alebo „zlomená angličtina“. Tento jazyk ovláda takmer každý obyvateľ ostrova popri svojom materinskom jazyku, resp. jazyku jeho bezprostredných susedov. Oficiálne bolo na ostrovoch napočítaných 76 individuálnych jazykov, z ktorých sa 73 ešte stále aktívne používa a 3 sú už považované za vymreté. Avšak z tých „preživších“ je v priamom ohrození ďalších 13, ktoré pomaly upadajú do zabudnutia. Najväčšiu časť obyvateľstva tvoria Melanézania (približne 85 percent), ktorí používajú svoje dialekty. Omnoho menšou skupinou sú Polynézania (asi 4 percentá) a Mikronézania z Papua Novej Guinei (cca 9 percent). Môžeme si predstaviť aj zaujímavé pôvodné jazyky ostrovov – cheke holo z ostrova Isabel, are-are z regiónu Malaita, gela z ostrova Florida či ghari z ostrova Guadalcanal. Zaujímavé je, že jazyk ghari a jeho dialekt bol intenzívne využívaný misionármi aktívnymi na ostrovoch najmä na preklad kníh a pamfletov. Totižto, aj napriek odlišnostiam sa jadro jazykov jednej veľkej skupiny líši skôr v dialekte a niekoľkých slovách, no už v 19.storočí bola zaznamenaná určitá jazyková zhoda medzi ostrovmi Oceánie.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Austrália a Oceánia  

Oceánia, Nová Británia, Nové Írsko, Šalamúnove ostrovy, Papua Nová Guinea


náročnosť

17 dní

Trvanie

10602 13950€
K

Austrália a Oceánia  

Nová Británia, Nové Írsko, Šalamúnove ostrovy, Nauru, Papua Nová Guinea


náročnosť

18 dní

Trvanie

13740
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme
Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 79 min. čítania
Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.
Blog

Blog Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.

Ktoré krajiny patria do Commonwealth Realm? Kde je hlavou štátu kráľ Karol III., aké má právomoci a čo všetko môžeme aj my vidieť v krajinách, v…

Viktor Háber 23 min. čítania
Šalamúnové ostrovy. Kde v sopke plávajú žraloky a lovia sa delfíny
Blog

Blog Šalamúnové ostrovy. Kde v sopke plávajú žraloky a lovia sa delfíny

Ostrovy s nádherným menom, známe úžasným potápaním. Prečítajte si viac o súostroví, kde domorodci na kanoe lovia delfíny tradičným spôsobom.

Jozef Zelizňák 8 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: