Námestie Tiananmen v Pekingu

Námestie Tiananmen v Pekingu

Najznámejším námestím celej Číny a rozhodne aj jedným z najznámejších námestí Ázie je Námestie nebeského pokoja alebo ak chceme Námestie Tiananmen v centre Pekingu. Susedí so Zakázaným mestom a tak leží v jeho tieni, no rozhodne stojí za to, aby ste ho v Pekingu preskúmali. Hoci v sebe neskrýva vznešenosť Zakázaného mesta ani krásnych chrámov či palácov, má v sebe viacero príbehov. Po prvý krát sa námestie na tomto mieste objavilo už v roku 1651, no neskôr bolo zmenené a zväčšené. Námestie sa berie ako „vstupná brána“ k Zakázanému mestu a tá skutočná brána Tiananmen, teda Brána nebeského pokoja, tá tu stojí od roku 1417 ešte keď cisár Yongle budoval svoje palácové mesto ukryté za hradbami. Námestie pred bránou nemalo svoj osobitý charakter a skôr pôsobilo len ako miesto, ktorým sa dalo priblížiť k slávnej bráne. Tento priestor využívali aj armády či povstavnia a zastavili sa tu Briti aj Francúzi počas druhej ópiovej vojny, no pamätá si aj Boxerské povstanie. Turbulentné 20.storočie znamená pre námestie obdobie zmien. Už v roku 1954 Číňania strhnú jednu z brán, aby mohli námestie zväčšiť a v roku 1958 sa pustili do obrovskej rekonštrukcie, ktorá trvala iba 11 mesiacov a tak ho mohli slávnostne otvoriť v roku 1959. Už Mao Zedong sníval o najväčšom námestí sveta a napokon sa to podarilo! Mohlo by sa tu zísť cca pol milióna ľudí! Námestie ozdobili niekoľkými monumentami a tak tu aj dnes môžete vidieť Monument ľudových hrdinov, ktorý pripomína desiate výročie Ľudovej republiky Čína. Na okraji námestia postavili obrovskú budovu parlamentu a na opačnej strane pôvodne Múzeum revolučnej histórie, no to sa zmenilo na Národné múzeum Číny. Najdôležitejším priestorom námestia je dnes Maove mauzóleum, ktoré vzniklo rok po Maovej smrti a spoločne s ním sa aj samotné námestie zväčšilo tak, aby sa do neho zmestilo ďalších 100 000 ľudí. Mauzóleum a jeho poloha nie je vybraté náhodne, pretože práve tu na námesti 1.októbra 1949 vyhlásil Mao republiku. Námestie Tiananmen vošlo do dejín žiaľ  v roku 1989, kedy sa tu odohrávali protesty, ktoré čínska armáda mimoriadne tvrdo potlačila. Dodnes je v Číne na tieto udalosti embargo a dodnes sa presne nevie koľko ľudí tu povraždili. Vláda predstiera že ich boli tri stovky, no odhady a iné informácie hovoria o niekoľkých tisíckach ľudí. Dnes má námestie Tiananmen titul najväčšieho námestia sveta a jeho rozmery sú 765 metrov x 282 metrov a teda má 215 730 metrov štvorcových. Prejdite sa námestím spoločne s BUBO na vašom zájazde do Číny!


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

22224
K

Ázia  

Čína


náročnosť

14 dní

Trvanie

4336 5420€
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

3641
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Marco Polo v Číne Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: