Paprade na Novom Zélande

Paprade na Novom Zélande

Nový Zéland sa rozkladá na dvoch hlavných ostrovoch, izolovaný od zvyšku sveta, hlboko v Tichom oceáne. Najbližšia pevnina sa nachádza 2 000 kilometrov severozápadne a je ňou vzdialená Austrália. Južnejšie je už len Antarktída. A práve unikátna poloha ostrovov je jedným z dôvodov, prečo je miestna príroda taká výnimočná. Až 80 % všetkých stromov, papradí a kvitnúcich rastlín je endemických (nájdete ich iba na Novom Zélande). Práve novozélandské paprade z nich vytŕčajú snaď najviac a my ich obdivujeme na našich zájazdoch na Nový Zéland.

Najznámejšou ikonou spomedzi miestnych papradí je tzv. Silver fern(strieborná papraď), alebo v maorskom jazyku známa ako Ponga, ktorá sa stala národným symbolom, ktorej list hrdo zdobia aj farby All Blacks, národného ragbyového tímu. Poznáte ju tak, že jej sfarbenie na spodnej strane listu je oproti hornej zelenej vrstve výrazne belšie ("strieborné"). Tieto paprade v minulosti používali Maori na vyznačenie cesty za šera tak, že listy pokladali svetlou stranou, ktorá odráža svetlo, na zem, aby nezabudli, kadiaľ putovali ani pri návrate v neskorých večerných hodinách.

Táto papraď môže dorastať až do výšky takmer pätnástich metrov, hoci občas môže nadobudnúť vzácnu plazivú formu. Zatiaľ čo väčšina papradí sveta rastie v tropickom podnebí, Nový Zéland hostí neobvyklé množstvo papradí v miernom podnebnom pásme. Tie sú tu navyše často trochu zelenšie a predovšetkým väčšie. Zaujímavosťou je, že v marci roku 2016 prebehlo na Novom Zélande referendum, pri ktorom voliči rozhodovali o zmene štátnej vlajky. Súčasná novozélandská vlajka je tvorená modrým obdĺžnikom, pričom v ľavom rohu je umiestnený Union Jack - symbol Spojeného kráľovstva.

Vo vlajúcej časti sú umiestnené štyri červené hviezdy rôznej veľkosti usporiadané do súhvezdia Južného kríža. Novú vlajku mali opäť tvoriť štyri červené hviezdy Južného kríža, avšak namiesto Union Jacka sa na nej mala objaviť strieborná papraď na čierno-modrom pozadí. Výsledky hlasovania nakoniec rozhodli v pomere 56:44 percent v prospech ponechania pôvodnej vlajky. Nový Zéland sa však stal napriek tomu prvou krajinou sveta, v ktorej o zmene vlajky rozhodovalo ľudové hlasovanie.
 
 
 
 
 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Francúzska Polynézia, Dubaj (SAE), Tahiti, Spojené štáty americké (USA), Srí Lanka, Singapur, Nový Zéland, Maldivy


náročnosť

24 dní

Trvanie

12213
K

Austrália a Oceánia  

Nový Zéland, Austrália


náročnosť

15 dní

Trvanie

6653
K

Austrália a Oceánia  

Nový Zéland, Austrália


náročnosť

22 dní

Trvanie

7390
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Najkrajšia časť Nového Zélandu Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšia časť Nového Zélandu

Južný ostrov Nového Zélandu patrí k najkrajším prírodným miestam na svete. A jeho západné pobrežie je známe nádhernou prírodou, dažďovými pralesmi,…

Veronika Hulíková 10 min. čítania
Auckland - mesto plachiet Auckland

Auckland Auckland - mesto plachiet

Auckland - najväčšie mesto Nového Zélandu. Vďaka svojmu medzinárodnému letisku, ktoré sa nachádza len 25 km od centra mesta, je pre návštevníkov…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: