Peru a covid

Peru a covid

Situácia, ktorej čelíme, tu ešte nebola. Svet sa zastavil, a my všetci, ktorí milujeme cestovanie a navyše v tomto odvetví aj pracujeme, dúfame, že sa čo najskôr rozbehne. Štáty na svete, ktoré sú postihnuté pandémiou vírusu Covid-19 reagujú na danú situáciu rôzne. Veľa krajín Latinskej Ameriky situáciu nepodcenilo a napriek tomu, že to v danom momente nebolo potrebné, urobili kroky, ktoré neurobili ani vyspelé krajiny západnej Európy. Jedna z týchto krajín je Peru. Záchranný plán tejto andskej republiky hodnotia zahraniční komentátori ako najlepší v rámci Latinskej Ameriky. Ochrániť ľudí a zničiť vírus. Aj za cenu obmedzenia stretávania sa a sociálnych kontaktov. Dňa 15.marca Peru ako prvá krajina v rámci Latinskej Ameriky vyhlásilo celonárodnú povinnú karanténu a zavrelo svoje hranice, hoci do toho dňa bol potvrdených iba 71 prípadov a žiadne úmrtie. Nasledoval zákaz vychádzania v noci a od poslednej nedele (5.4.) platí nové nariadenie. Prezident Martín Vizcarra oznámil, že možnosť vychádzania bude rozdelená podľa pohlavia. Muži môžu opustiť svoje príbytky v pondelky, stredy a piatky. Ženy pre zmenu v utorky, štvrtky a soboty. V nedeľu sa odporúča zdržiavať sa doma. Spolu s týmto rozdelením prišli aj ďalšie, tentokrát ekonomické novinky. Peru vyčlenilo peniaze na pomoc najchudobnejším obyvateľom a tak isto aj živnostníkom, ktorí dočasne prišli o svoje príjmy. Navyše obyvatelia dostali prázdniny na splátky pôžičiek a príspevky na súkromné dôchodkové poistenie. Možno sa nám tieto opatrenia zdajú známe, ale nezabúdajme, že hovoríme o Latinskej Amerike a krajine tretieho sveta. Spolu s ozdravením obyvateľstva ide ruka v ruke aj ozdravenie ekonomiky a hospodárstva. Politické hry spolu s populizmom idú stranou. Mladá, sympatická a veľmi šikovná ministerka ekonómie a financií María Antoineta Alba, ktorú menovali do funkcie iba v októbri minulého roka, pochopila, že ekonomická stránka potrebuje minimálne takú pozornosť ako zdravotná. Predstavila smelý plán, ktorý počíta so záchranným balíkom v objeme 25 miliárd USD, čo tvorí približne 12% HDP krajiny. Len pre porovnanie, väčšia Argentína schválila balík v objeme 5,7 miliardy USD, čo tvorí 1% HDP krajiny. Držme Peruáncom palce, aby túto krásnu krajinu bolo možné čo najskôr navštíviť. #YoMeQuedoEnCasa (#JaZostávamDoma) Foto: María Antoineta Alba. Autor: larepublica.pe


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

22224
E

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

16 dní

Trvanie

5489
K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

14 dní

Trvanie

4785
Cuzco - peruánsky pupok sveta Cuzco

Cuzco Cuzco - peruánsky pupok sveta

Cuzco či Cusco. Vysoko v peruánskych Andách leží prekrásne mesto, kedysi slávne hlavné mesto ríše Inkov. Dnes je jednou z najobľúbenejších…

Ivana Tomášová 24 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 69 min. čítania
Nebezpečenstvo džungle Prémiový blog

Prémiový blog Nebezpečenstvo džungle

Najagresívnejší kmeň sveta, anakondie rybníčky, jaguárí strom, útok divých ôs, najväčšia bolesť na svete a dravec v penise. Ako sa robí hygiena v…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: