Podmorská sopka Kavachi

Podmorská sopka Kavachi

Mnohé ostrovy v Oceánii vďačia za svoju existenciu sopečnej činnosti. Tá je v oblasti stále jedným z najvýznamnejších hýbateľom prírody a v neposlednom rade aj života. Jedna zo zvláštnych a známych sopiek je Kavachi, nachádzajúca sa na morskom dne blízko ostrova Vangunu, ktorý je na okraji Šalamúnových ostrovov. Miestni ho poznajú aj pod iným menom – Rejo te Kavachi, alebo Kavachicho pec, pomenovanom po jednom z božstiev mora. Ide o jednu z najaktívnejších sopiek v Oceánii, ktorá sa prebúdza každých zopár rokov k životu. Prvá zaznamenaná erupcia je z roku 1939 a odvtedy sa dokonca deväť krát vytvorili ostrovčeky, ktoré ale po niekoľkých mesiacoch krátkej existencie zanikli pod vlnami. Časté menšie erupcie sú pozorovateľné najmä ako „gejzíry“ vody, v ktorých sú malé častice sopečného popola a občas aj tekutá láva. Samotná sopka sa nachádza približne 30 kilometrov severne od zlomu Indo-Austrálskej tektonickej dosky, čo spôsobuje jej častú aktivitu. Pôvodní obyvatelia neďalekých ostrovov hovorili o ohni na vode ešte pred prvým moderným zaznamenaním erupcie, čo predpokladá, že boli viditeľné už skoršie aktivity Kavachi. Sopka sa okrem svojich výbuchov zviditeľnila v roku 2015 zaujímavým zistením, že v jeho blízkom okolí a priamo vo vnútri krátera žijú žraloky. Vzhľadom na nebezpečnosť prostredia vyslali dva roky po tomto zistení pod morskú hladinu robotov, ktorí skúmali tento fenomén. Podľa Global Volcanism Program, zastrešenom Smithsonianským múzeom a inštitúciou, bola zaznamenaná posledná aktivita okolo 25. januára tohto roku, viditeľná na satelitných snímkach v podobe zmeny odtieňu vody v jej bezprostrednom okolí. Toto miesto je preto vhodné pre adrenalínových nadšencov – v ponuke je šnorchlovanie v (bezpečnej) blízkosti od sopky obývanej žralokmi. Plavba k sopke trvá približne hodinu a pol v príjemnom počasí, ak je to s vlnami horšie, hrozí, že sa k cieľu v daný deň nedostanete. Taktiež je približne 50 percentná šanca, že uvidíte paru vznášajúci sa nad hladinou oceánu – no aj napriek všetkým rizikám ide o unikátny zážitok, za ktorý sa oplatí trochu zariskovať.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Austrália a Oceánia  

Oceánia, Nová Británia, Nové Írsko, Šalamúnove ostrovy, Papua Nová Guinea


náročnosť

17 dní

Trvanie

10602 13950€
K

Austrália a Oceánia  

Nová Británia, Nové Írsko, Šalamúnove ostrovy, Nauru, Papua Nová Guinea


náročnosť

18 dní

Trvanie

13740
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme
Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 79 min. čítania
Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.
Blog

Blog Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.

Ktoré krajiny patria do Commonwealth Realm? Kde je hlavou štátu kráľ Karol III., aké má právomoci a čo všetko môžeme aj my vidieť v krajinách, v…

Viktor Háber 23 min. čítania
Šalamúnové ostrovy. Kde v sopke plávajú žraloky a lovia sa delfíny
Blog

Blog Šalamúnové ostrovy. Kde v sopke plávajú žraloky a lovia sa delfíny

Ostrovy s nádherným menom, známe úžasným potápaním. Prečítajte si viac o súostroví, kde domorodci na kanoe lovia delfíny tradičným spôsobom.

Jozef Zelizňák 8 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: